TAŞ GÖZALTINDA!

Gökten taş yağacak sözü neredeyse gerçek oldu Artvin Hopa'da büyük bir taş parçası gökten yere düştü.

Dün akşam saatlerinde Artvin Semalarında görülen ve halkımızda derin endişe ve infiale neden olan GÖKTAŞI Hopa ilçemiz Sultan selim dağı eteklerindeki Başköy köyünün PERPENATİ mevkiine düşmüştür.
Sabah erken saatlerde ODTÜ TAŞ KIRIM bölümü ana bilim dalı başkanı Prof.Dr.Ömer Candemir Öncülüğünde, Emin Ucuncu, Egemen Bıyıklı,Öznur Bülbül,Yasin Tatar, ve arkadaşlarından oluşan TAŞ KIRIM ekibi Cismi etkisiz hale getirmiştir.

TIKLA İZLE


Ekip tarafından "ZALIM" adı verilen Gök cismi anında ters kelepçe vurularak gözaltına alınmış olup Halkımızın endişe etmesine gerek kalmamıştır.
Ajanslardan alınan bilgiye göre "ZALIM " DÜNYAYLA SOSYAL MESAFE İHLALİ suçundan en kısa zamanda Önce SORGULANMAK,sonra SERGİLENMEK (Hopa Müzesinde)üzere Ulvi Sinan Dişli ye zimmetlenecektir.
Geçmiş olsun HOPA.

ÜNİVERSİTEDENAÇIKLAMA VAR

Bir meteor vakasıyla karşı karşıya geldik"

Doç. Dr. Ozan Ünsalan, yaptığı açıklamada bunun bir meteor olayı olarak değerlendirebilmenin kesin olduğunun altını çizdi. Doç. Dr. Ünsalan, "Yaklaşık bir ya da bir buçuk saat oldu tahmin ediyorum. Bir meteor vakası ile karşı karşıya geldik. Çeşitli illerden bazı raporlar geliyor. Yetkili merciler ve vatandaşlarımız bize ulaştırdılar. Biz de olayı araştırmaktayız. Şöyle sorular geliyor esasında; bir takım raporlar ve bilgilerde: 'NASA'nın açıkladığı olaylarla bir ilgisi var mı' diye. Şunu baştan kesinlikle söyleyelim. Açıkça söyleyelim ki, dünyaya bir gök taşı çarpması mümkün. Her gün esasında dünyaya gök taşı çarpıyor. Muhtemelen Erzurum'da, Muş'ta, Trabzon'da ve Rize'de gözlenmiş bu olay. Vatandaşlarımızdan da bize ulaşmaya devam ediyor. 2-3 saniye kadar sürüyor; bir gök gürültüsü ile birlikte ve arkasından bir patlamadan bahsediliyor. Bunun meteor olayı olduğu kesin" dedi. 

"Karadeniz'e düşmüş olabilir" 
Yurdun doğu ve Karadeniz illerinde görülen bu olayın ardından gök taşının nereye düşmüş olabileceği de merak konusu oldu. Görüntülerden ve olayın görüldüğü şehirlerden yola çıkarak tahmin yürüten Doç. Dr. Ozan Ünsalan, gök taşının Karadeniz'e düşmüş olabileceğini bildirdi. Doç. Dr. Ünsalan, "Bir yandan uydu görüntülerinden de takip ediyoruz; bunları bulmaya çalışıyoruz. Hem biz hem de NASA'daki temas noktalarımız bunları bulmaya çalışıyor. Şunu söylemekte fayda var diye düşünüyorum. İlk belirlemelere göre Erzurum tarafından Artvin'e doğru bir gidiş söz konusu. Burada bir de Batum tarafından Karadeniz'e düştüğü ile ilgili şüphelerimiz var. Fakat bu yine fark edebilir. Gürcistan tarafına da da düşmüş olabilir; kuzey batı tarafından denize düşmüş olma ihtimali de söz konusu. Çünkü birçok Karadeniz ilinde de görülmüş" diye konuştu.

"Vatandaşlarımızdan ricam, bizlerle temas halinde olmaları" 
Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ozan Ünsalan, olayı görüntüleyen ve görgü tanığı olan vatandaşlara da ricada bulundu. Doç Dr. Ünsalan, "Olayı takip etmekteyiz; bu konunun takipçisiyiz. Vatandaşlarımızdan ricam, bizlerle temas halinde olmaları. Bize istedikleri zaman ulaşabilirler. Bu konuda görgü tanıklarının ifadelerine de ihtiyaçlarımız var. Yeri belirlememiz çok önemli, gönderdikleri görüntüleri bize ulaştırmaları önemli. Varsa güvenlik kamera kayıtları da olabilir; bu da bizim için bu noktada önemli" sözlerine yer verdi. 

TIKLA İZLE 

"Bu tam anlamıyla bir meteor olayıdır" 
Konuyla ilgili ilerleyen zamanlarda açıklama yapılacağına da değinen Doç. Dr. Ünsalan, bu olayın tam anlamıyla bir meteor olayı olduğunun altını çizdi. Doç. Dr. Ünsalan, "Bu tam anlamıyla bir meteor olayıdır; bunu da net bir şekilde söyleyelim. Bir patlamanın, ardından gelmiş olması, 2-3 dakika içerisinde bir şok dalgası şeklinde karşımıza çıkması; burası kesin. Dolayısıyla olayın takipçisiyiz. Sizlerle de temasta olmayı düşünüyoruz. İlerleyen saatlerde olabilir, ilerleyen zamanda olabilir. Bu konu ile ilgili ayrıntılı açıklamaları da tekrar yapmayı düşünüyoruz" açıklamasında bulundu. 

TÜRKİYE'DE BİRÇOK İLE GÖKTAŞI DÜŞTÜ BİRİSİ DE AKSARAY'A DÜŞTÜ.

YUKARIDAKİ BAĞLANTIYI TIKLA OKU