Meclis Başkanı Tümtürk’ten Bakan Ziya Selçuk’a “Hayalimde Çin” konulu Resim Yarışması Tepkisi

Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı zulüm nedeniyle tüm dünyada tepkiler artarken Türkiye’de Çin taraftarı olarak düzenlenen resim yarışması büyük tepkilere neden oldu. MEB Ortaoğretim Genel Müdürlüğü tarafından okullara gönderilen yazıda “Hayalimdeki Çin” temalı bir resim yarışması düzenledi. Tepki çeken yarışmanın temasının, Türkiye – Çin Diplomatik İlişkilerinde 50. Yıl olması nedeniyle belirlendiği bildirildi.Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 30 Nisan’da duyurusu yapılan, özel ve resmi ortaokullarda düzenlenecek olan “Hayalimdeki Çin” resim yarışmasına Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk, tepki göstererek “soykırıma sessiz kalanlar bu resim yarışmasını düzenleyerek ne amaçlıyor anlamış değilim” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a “Milli Eğitim Bakanlığı “Hayalimdeki Çin” diye resim yarışması duyurmuş. Sayın Bakanım, yarışmanıza Çin’in Doğu Türkistan zulmünü hatırlatacak resimlerle öğrenciler katılsa kabul edecek misiniz?” diye soran Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk, “Bu nasıl bir gaflet. Bu nasıl bir cinayete ortak olmadır. Çin tarafından 1949 yılında işgal edilen Doğu Türkistan’da yaşanan soykırımı görmezden gelerek böylesi bir yarışmanın düzenleniyor olması Türkiye’de yaşayan Uygur Türklerini derinden yaralamıştır. Ümit ederiz ki bu yanlıştan biran önce dönülür. Uygur Türklerine yapılan zülüm arttırdıkça yapılan böylesi davranışlar Çin’i daha cüretkâr yapmakta. Bunun en bariz örneğini İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın 5 Nisan Barın Katliamını anma mesajlarına Çin’in Ankara Büyükelçisi’nin verdiği küstah cevaptan biliyoruz. Umulur ki İktidarda Çin’e Doğu Türkistan konusunda gereken tavrı sergilesin” diye konuştu.

Sözkonusu yarışma sosyal medyada da büyük tepkiye yol açtı. Binlerce kişi bakanlığı eleştirdi ve Bakan Ziya Selçuk'a bu yarışmayı durdurun dedi.