Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Kanal 7 televizyonunda katıldığı "Prof. Dr. Mustafa Karataş ile Sahur Vakti" programında, Prof. Dr. Mustafa Karataş'ın camilerin ne zaman yeniden ibadete açılak, hacca yazılanlarının durumları ne olacak, kadir gecesinin nasıl değerlendirmeliyiz ve camilerde bayram namazları kılınacak mı? şeklindeki sorularını cevaplandırdı.

Rmazan ayında mahzun kalan camilerimiz için Rabbimize dua ediyorum. İnşallah en yakın zamanda açılır. Sağlık çok önemli. İslam sağlığa verdiği önem çok büyük. 2 aydır cuma namazları kılınmıyor. Çalışmalar devam ediyor. İstişarelerimiz devam ediyor. Bilim kurulu ile irtibat halindeyiz. Salgın azalıyor İnşallah en kısa zaman da cuma namazlarını kılacağız ama tarih veremeyeceğim. Tedbirlerle bunları yapmamamız gerekiyor. 

12 Haziran'dan itibaren camilerimizin avlularında namaz kılmaya başlayacağız

Bayramdan sonra 12 Haziran'da dış kısımlarında açık havada başlayacağız. Cemaat evlerinde abdest alacaklar. Seccadeleriyle gelip mesafe kurarak caminin dışında namaz kılınabilecek. 

Sağlığı öne plana çıkararak camilere kavuşmak istiyoruz.

Hac ile ilgili her an teyakkuz halindeyiz.Hazırlıklarımız tamamdır. Suudi Arabistanın yapacağı çalışmaları takip ediyoruz. Suudla yaptığımız görüşmede durum değerlendirmemizi yaptık. Onlarda canla başla çalıştıklarını belirttiler. Süreci takip ettikleriniz söyledi. Onlarda şu an net cevap veremiyorlar. Vaka sayısı azalırsa tamamen kontol altına alınırsa iyileşme olursa Suuddan gelen habere göre anında kararımızı vereceğiz.

İmam ve görevlilerimiz canla başla çalıştılar çalışıyorlar. Hepsine teşekkür ediyorum. 61 bin hocamız vefa destek gruplarında çalışıyor. Yoğun bir gayret var. Türkiye Diyanet Vakfıda çok hayırlı çalışmalar yapıyor.

Kadir gecesi 19 Mayıs gecesi ihya edilecek. Bin aydan hayırlı çok değerli bir gecedir. 80 yıllık ömrüne bedel sevapların alınacağı gecedir. Kuranı okuyarak anlayarak dua ve istiğfar edelim. Kurani bir hayat yaşamaya söz vereceğimiz bir gece olsun. 

Bayram namazlarını camilerde kılamayacağız gibi görünüyor. Tek bir camide kılabileceğiz. Hutbeyi dinlemelerini, uyanık olmalarını bu saatlerde çokça dua etmelerini dijital olarak bayramlaşmalarını yapalım. Ziyaretlerle değil telefonlarımız vasıtasıyla bayramlaşalım. 

Tüm müslümanların birlik olmasını İslam birliğinin mutlaka oluşmasının zorunluluk olduğunu belirtti. Koronavirüsten dersler çıkararak ayrılıkları kaldıralım. Gönüllerimizi birleştirelim. Birliğimizi mutlaka oluşturalım.