OSMANLIYA ADINI VEREN İLK PADİŞAH OSMAN GAZİ DİZİSİ NE ZAMAN?

TRT1'de yayınlandığı gün reytingleri alt üst eden tarih bilinci aşılayan Diriliş Ertuğrul’un bu sezon final yapması ile birlikte gözler yeni sezonda başlayacak olan Diriliş Osman'a çevrildi.

"Diriliş Osman Gazi ne zaman yayınlanacak? Diriliş Osman oyuncu kadrosu belli mi?" diye internette aranmaya başladı.

Başrolünde Burak Özçivit’in yer alacağı belirtilen dizinin yeni sezonu için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Diriliş Osman Gazi ne zaman başlayacak? Diriliş Osman Gazi oyuncuları kimler? sorularının yanıtları izleyiciler tarafından merak ediliyor. TRT1’in sevilen dizisi Diriliş Ertuğrul’un final yapmasının ardından gözler yeni sezonda Diriliş Osman’da olacak. Diriliş Osman hakkında merak edilenlere haberimizin detaylarından ulaşabilirsiniz. İşte tüm merak edilenler...

DİRİLİŞ OSMAN NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
Diriliş Osman dizisi için hazırlıklar devam ediyor. Eylül sonu 25 Eylül veya 2-9 gibi yani Ekim başı gibi dizinin ilk bölümüyle TRT1 ekranında olması bekleniyor.

DİRİLİŞ OSMAN OYUNCULARI KİMLER?
Diriliş Osman dizisinde Osman beyin hikayesinin 10’lu yaşlardan itibaren ekrana yansıyacak. Bu dönemde ise Ertuğrul Gazi karakteri de dizide devam edecek. Yavaş yavaş dizi Ertuğrul Gazi döneminden Osman Bey dönemine geçiş yapacak. Osman Bey dönemi çekimlerinde Osman Beyi Burak Özçivit canlandıracak. Diriliş Osman'ın kadrosuna çok önemli isimlerin katılacağı önümüzdeki günler bu isimlerin dizinin yapımcısı Mehmet Bozdağ tarafından açıklanacağı öğrenildi.

OSMAN BEY KİMDİR?

Osmanlının resmi ilk padişahdır. Osmanlıya adını veren padişahtır.
Osmanlı kaynaklarına göre Anadolu’ya gelen bir Türkmen boyuna mensup olup Söğüt uç (uc) bölgesine yerleşen Ertuğrul Gazi’nin oğludur. İbn Battûta adını Osmancuk şeklinde de verir. Ailenin menşei ve şeceresi kaynaklarda farklı şekillerde kayıtlıdır. Osman’ın babası Ertuğrul’a bağlı aşiretin Sultanöyüğü (Sultanönü)-Eskişehir bölgesinde sınır (uç) hattının en ileri kesiminde Söğüt’e nasıl ve ne zaman geldiği hakkındaki rivayet belirsizdir ve yanlış hâtıralar içerir.

V. yüzyıl Osmanlı kaynaklarından Neşrî’deki bir kayıtta Ertuğrul’un, aşiretiyle Sürmeli Çukur’a (Aras vadisi) kadar Anadolu ve Azerbaycan’da dolaştıktan sonra gelip Engüri’ye (Ankara) yakın Karacadağ’a indiği anlatılır (bugün Ankara’nın güneyindeki Karacadağ eteğinde tipik bir Türkmen köyü olan Yaraşlı vardır; buranın eski adı Gülşehri’dir; bu dağ üzerinde Karacadağ yaylasında Antikçağ’a ait önemli şehir arkeolojik araştırmalara konu olmuştur).

Bursa hariç Anadolu yakasında ilk büyük fetihleri yapan aşireti beyliğe çeviren ilk Osmanlı parasını bastıran Osman Gazi yeniğ dizide tarihi gerçeklere uygun çekilecek mi göreceğiz.