DEMİR EKSİKLİĞİ
Demir, vücut tarafından üretilemeyen ve bu yüzden diyetle yeterli ve düzenli miktarda alınması gereken bir mineraldir. Demir eksikliği genellikle vücutta artmış demir ihtiyacı, eksik demir alımı ya da vücuttan demir kaybı nedeniyle ortaya çıkar.

Demir Eksikliği Neden Olur ?

Demir eksikliği gebelik, emzirme dönemi, sık aralıklarla doğum yapma durumu, ergenlik ve büyüme çağında olma durumu gibi vücudun demir ihtiyacının fazla olduğu durumlarda ortaya çıkabilir. Bunun yanında yetersiz ve dengesiz beslenme ve vejeteryan beslenme durumlarında da ortaya çıkar.

Şiddetli adet kanamaları, mide ülseri, aşırı egzersiz, kafein içeren içeceklerin sık tüketilmesi, kullanılan ilaçlar, kalıtsal nedenler, mide ile ilgili şikayetler sonucunda da demir eksikliği görülebilir. 


Demir Eksikliği Belirtileri
▪️Kırılgan saç ve tırnaklar
▪️Ciltte kuruluk
▪️Ağız köşelerinde çatlaklar
▪️Dilde yanma
▪️Ağız mukozasında hassasiyet
▪️Dudaklarda çatlaklar ve ağız kenarında yaralar
▪️Tat duyusu azalması
▪️Sinirlilik
▪️İştahsızlık,
▪️Derslere aktif dikkat verememe, okul başarısından düşme, anlama ve algılama güçlüğü
Demir eksikliği ilerleyip kansızlık ortaya çıkınca;
▪️Halsizlik
▪️Vücutta güçsüzlük, yorgunluk
▪️Konsantrasyon problemleri
▪️İlgisizlik
▪️Fiziksel aktiviteler sırasında nefes nefese kalmak
▪️Baş dönmesi ve göz kararması
▪️Baş ağrısı
▪️Depresyon
▪️Uyku sorunları
▪️Normalden fazla üşüme
▪️Saç dökülmesi
▪️Cilt renginin soluk bir görünümde olması
▪️Dilde şişme
▪️Kulak çınlaması
▪️El ve ayaklarda karıncalanma ya da uyuşma

 

Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir ?


Öncelikle demir eksikliğinin olmasına neden olan sorun tespit edilmelidir. Doktorunuz diyetinize bol demir içeren besinler ekleyebilir ve bunlardan yeteri miktar alacağınız şekilde bilgi verebilir ya da kansızlık ilaçlarından verebilir. Unutmayın ki çoğu şeyde olduğu gibi demir eksikliğinde de sadece yeteri kadar demir almalısınız fazlası zararlı olacaktır. 
Demir açısından zengin besinleri tüketmek yani (kırmızı et, karaciğer ve sakatatlar, nohut, mercimek, börülce, barbunya, bezelye, kuru fasulye gibi bakliyatlar; ıspanak, patates, kuru erik, çekirdeksiz üzüm, kabak, yulaf, pekmez gibi besinler...)
Demir emilimini engelleyecek besinleri bol tüketmemek (kepek ve kepekli tahıllar, kahve, çay, maden suları, yağlı tohumlar; soya ve yer fıstığı gibi...)
Et ve et ürünleri
Yumurta

Kurubaklagiller

Yeşil yapraklı sebzeler
Tahıllar
Pekmez
Kuru meyveler