Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın direktifleriyle ’sniper tüfeği’ üretiminin gerçekleştirildiğini kaydeden şirketin Genel Müdürü Emrah Hamzaoğlu, fabrikada ilk üretilen ’sniper tüfeği’ni Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hediye edeceğini söyledi.

"3 TÜRK MÜHENDİSLE BAŞARDIK"
Hamzaoğlu, "Bu silahı Cumhurbaşkanımıza hediye etmek istiyorum. Onun direktifleri doğrultusunda hareket ettik. Bu silah Türkiye’de yok. Tamamen Türk mühendislerimiz tarafından başarılı bir şekilde ortaya çıktı. Bunda Türk mühendislerin çok büyük bir etkisi var. Kırıkkale gibi bir şehirde 3 Türk mühendisle bunu başardık" dedi.

ÖNCELİĞİMİZ DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTMA'

Güvenlik güçlerinin keskin nişancı tüfeği ihtiyacının yerli olarak karşılanması amacıyla proje yaptıklarını anlatan Hamzaoğlu, 'Kırıkkale'de önceliğimiz yerli ve milli olarak bir silah üretmekti. Bunun çerçevesinde ülkemizi yurt dışına bağımlılığını azaltacak. Cumhurbaşkanımızın ve devlet büyüklerimizin söylediği yani milli olmasıydı. Bizim silahımız yüzde 100 yerli ve milli olarak başarılı bir şekilde tamamladığımıza inanıyoruz. Önceliğimiz Türkiye Cumhuriyetini dışa bağımlılığını azaltma çerçevesinde Kırıkkale'ye yatırım yapma kararı aldık. Kırıkkale Türkiye'nin silah şehri. 100 yıllık bir geçmişe sahip olan bu şehrin tekrar kalkınması gerekiyordu. Kırıkkale zaten silah şehriydi biz de buna destek amaçlı belirli imkanlarını kullanarak zaten silah sanayisi kurulmuştu onun ilk yatırımı gerçekleşti' diye konuştu.

'YÜZDE YÜZ YERLİ VE MİLLİ'

Hamzaoğlu şöyle devam etti:

'AR-GE inovasyon konusunda KOSGEP'ten destek alarak proje geliştirmeye başladık. Projemiz; dünyanın yaptığı ürünleri Türkiye'de yapabilmekti. Dünyada 'sniper' denilen silahlar üretilmektedir. Biz de bunu başaracağımıza inandık. Türkiye'nin yüzde 100 yerli ve milli 'sniper' silahını ürettik. Bu kapsamda Cumhurbaşkanımıza, tüm bakanlarımıza,

2 BİN METRE MENZİLİ OLACAK
Silah üretiminde 100 milyon liraya kadar bütçe ayıracaklarını kaydeden Hamzaoğlu, "Silahın üretimi ortalama 2 yıl sürdü. Özellikle bizim için en önemli şey 2 bin metre menzili vurmasını hedefliyoruz. Azami olarak 3 bin 500 metreye kadar gidiyor. Aslında biz silahımızı teknolojik ürünlerle birleştirmeyi düşünüyoruz. Çünkü dünya buna döndü, dünyada silahlar, teknoloji ile buluştu. Biz de onlardan geri kalmayacağımıza inandığımız için, bu tüfeklerin en büyük özelliği olan dürbünler üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Üzerindeki dürbünü Türk firması yaptı. İşe başlamadan önce 6 milyon lira kadar bir para harcadık, 10 milyon lira kadar daha para harcayacağız. Devamı da gelecek. Onun dışında bizim hedefimiz, en az 350 kişiyi çalıştırabilmek. Tek bir ürünle girmeyeceğiz, farklı ürünler de üreteceğiz" ifadelerini kullandı.

113 PARÇADAN OLUŞUYOR
KOSGEB AR-GE ve İnovasyon Desteği kapsamında desteklenen ve tamamen yerli ve milli imkanlarla tasarlanarak üretilen keskin nişancı tüfeği, 113 parçadan oluşuyor.