Salatalık her yerde kolayca yetiştirildiğinden dolayı herkes tarafından severek tüketilir. Ferahlatıcı özelliği olması ve kanser türlerini önlemesi, bilinen yararları arasında yer almaktadır. Peki faydalarını saymakla bitiremediğimiz salatalığın vücuda ne gibi yararları vardır? İşte detaylar...

Salatalığın üç türü bulunmaktadır. Bunlar, kahvaltılık salatalık, turşuluk salatalık ve dilimleme salatalıktır. Esas yetişme alanı Güney Asya olan salatalık, birçok coğrafyaya uyum sağlamış olan bir bitkidir. Salatalık, sarmaşık şeklinde toprak üzerinde, yerde yetişmektedir. Silindirik konik şekilde olan salatalık, 60 cm uzunluğuna kadar ulaşabilmektedir. Salatalığın çapı ise 10 cm uzunluğuna kadar ulaşabilmektedir.

Çok iyi bir B vitamini kaynağıdır: İçerdiği B vitamini sayesinde duygusal ve zihinsel sağlığı korumaya yardım eder. Stresi azaltır.

Koyu yeşil bir renge sahip olan salatalık, pürüzsüz bir bir yüzeye sahiptir. Çok çeşitli renk ve şekillerde yetişebilen salatalık, beyaz, sarı ve turuncu renklerde de olabilir. Ayrıca, genellikle silindir şekilli olan salatalık, küresel ve oval şekillerde de yetişebilmektedir. Yaklaşık olarak % 90’ı sudan oluşan salatalık, genellikle çiğ olarak tüketilen bir sebzedir. Salatalık, sağlığı destekleyen çeşitli bitkisel besin kaynaklarını içermektedir.

Flavonoidler gibi bitkisel besin kaynakları bakımından zengin olan salatalık aynı zamanda, mükemmel bir K vitamini kaynağıdır. Salatalık, çok iyi bir pantotenik asit kaynağı olmakla birlikte, iyi birer, bakır, potasyum, manganez, C vitamini, fosfor, magnezyum, biotin ve B1 vitamini kaynağıdır. Tüm bunlara ek olarak salatalık zayıflatma özelliği ile de son derece faydalıdır.

SALATALIĞIN FAYDALARI NELERDİR?

Vücuttan toksinlerin atılmasını kolaylaştırır. Salatalığın yüzden 90'ının sudan oluşması, vücutta oluşabilecek olası toksin problemine iyi gelir.
- Ağız kokusuna iyi gelir. Soğan, sarımsak vb. ağız kokusuna neden olabilecek ürünler tüketildiğinde bu kokunun giderilmesi safhasında salatalık önemli bir yer tutar. Ağızda kokuya neden olabilecek bakterilerin önüne geçmek için 3-4 dilim salatalığı son derece yavaş bir şekilde çiğneyerek tüketin.
- Kemikleri ve kıkırdakları korur. Salatalığın içerisinde yer alan silis, vücuttaki kasları, tendonları, kemikleri ve kıkırdakları korur. Salatalığın da silis bakımından zengin olması kemiklerin ve kıkırdakların korunmasını sağlamaktadır.
- Beyin sağlığı için oldukça yararlıdır. İçerisindeki vitamin ve minerallerin beyin sağlığına iyi geldiği tespit edilmiştir.
-Vücudun ihtiyaç duyduğu günlük vitaminlerin büyük bir kısmını karşılar. B ve C vitaminleri içeren salatalığın günlük hayatta tüketilmesi, vücudun günlük vitamin ihtiyacının karşılanması konusunda yarar sağlamaktadır.
- Boşaltım sisteminde oluşabilecek olası problemlere engel olur. Su ve lif açısından zengin olduğundan dolayı kabızlık vb. problemlerin oluşumunu engellerler.
- Diyabetik durumlar için oldukça yararlıdır. Şeker hastalığına iyi gelir.
- Saç ve tırnakları güçlendirerek saçlarda dökülme, tırnaklarda kırılmanın olmasını önler.
-Vücudu serinletir. Vücut sıcaklığının dengede tutulmasını sağlar.
-Kalp sağlığı için oldukça yararlıdır.

SALATALIĞIN CİLDE FAYDALARI NELER?

- Sağlıklı ve parlak bir cilt sağlar.

- Yüksek su içeriği nedeniyle cildi nemlendirir.

- Cilde doğal bir parlaklık verir.

- Sedef hastalığı, egzama ve akne gibi cilt rahatsızlıklarına fayda sağlar.

- Derideki yağ tabakasını ortadan kaldırır.

- Güneş yanıklarına iyi gelir.

- Gözlerdeki koyu halkalara, göz altındaki şişliklere karşı kullanılabilir.                               

Salatalık maskesi nasıl yapılır?


Salatalığı bir kaç parçaya bölün. 5 tane nane yaprağı ile birlikte blenderdan geçirin. 1 yumurta beyazını ilave ederek karıştırın. Maskeyi yüzünüze ve boyun bölgenize uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

Salatalık maskesinin faydaları nelerdir?

1- Cilde nem kazandırır.

2- Ciltte meydana gelen sivilce izlerinin kısa zamanda iyileşip yok olmasını sağlar.

3- Anti-aging etkisi ile cilde yeni ve canlı bir görünüm kazandırır.

 4- Kırışıklık oluşumunu önler.

5- Cilde parlaklık kazandırır.