DİYANET ÇOCUK KANALI KURUYOR

Diynaetin çocuk kanalı projesi için dün imzalşar atıldı. Artık çocuklar milli ve manevi değerlere uygun bir kanalı izleyebilecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu’nda imza töreni düzenlendi. Törende konuşan Erbaş, “Bugün TRT Genel Müdürlüğü ve Diyanet İşleri Başkanlığı işbirliğiyle çok hayırlı güzel bir faaliyetin temelini birlikte atacağız inşallah. TRT Diyanet Çocuk televizyonumuzu kuruyoruz, hayırlara vesile olur inşallah.” dedi.

“Doğru dini bilgiye dayanan yapımlarla çocuklarımızı yetiştirmemiz gerekiyor”

Kurulacak olan TRT Diyanet Çocuk kanalının önemine değinen Erbaş, şunları söyledi:

“Biz yıllarca çocuklarımıza kendi değerlerimizi tanıtamadık. Yabancıların, başkalarının yaptığı çizgi filmlerle çocuklarımızı beslemeye çalıştık. Halbuki onları milli değerlerimizle beslememiz gerekiyor. Biliyoruz ki insanoğlunun karakterinin büyük bir kısmı küçük yaşlarda oluşuyor. 7 yaş öncesi oluşacak bu karakter yapısında Diyanet İşleri Başkanlığının, TRT Genel Müdürlüğünün katkısı olması lazım. Bunu en güzel nasıl yapacağız? Bunu en güzel, çocuklarımızı doğru dini bilgiyle destekleyerek yapmamız gerekiyor. Yanlışlardan ayıklanmış, Kur’an ve sünnet çizgisinde doğru dini bilgiye dayanan yapımlarla, programlarla çocuklarımızı yetiştirmemiz gerekiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı şimdiye kadar bundan hiç taviz vermedi, TRT’de taviz vermedi.”

“TRT Diyanet Çocuk Kanalı milletimiz için büyük bir müjdedir”

Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığının danışmanlığında içeriklerin hazırlanacağını dile getirerek, “İnşallah Diyanet İşleri Başkanlığımızın desteği ve danışmanlığında yapılan programlarla ve TRT Genel Müdürlüğümüzün işin başında milli bir bakış ve duruşuyla çok güzel bir kanalı hayata geçiriyoruz. Bu, milletimiz ve İslam alemi için büyük bir müjde ve mutluluktur. Biz bunu birlikte el birliğiyle, güç birliğiyle yapmaya gayret edeceğiz. “İnsana ancak ve ancak çalıştığının karşılığı vardır ve o çalıştığının karşılığını görecektir.” diye Rabbimiz bize müjde veriyor. Biz samimi bir niyetle gayret edeceğiz, çalışacağız. Rabbimiz de bunun faydalarını, nimetlerini çocuklarımız üzerinden milletimize gösterecek inşallah.” diye konuştu.

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren ise yaptığı konuşmada, TRT’ye güvendiği ve destek verdiği için Diyanet İşleri Başkanlığı’na teşekkür etti.

Eren, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Diyanet İşleri Başkanlığımızın çocuklarımızın eğitimi için böyle bir projeye ihtiyaç duyması ve TRT Çocuk’un Türkiye'de en çok izlenen çocuk kanalı olarak da bu tecrübeye sahip olması inşallah çocuklarımızın sizlerin gösterdiği editöryel çizgide bizlerin hazırlayacağı çizgi filmlerle geleceğe dair daha sağlam, umutla bakan aynı zamanda geçmişini bilen, İslam dinini bilen çocuklar yetiştirilmesinde katkıda bulunacağımızdan çok mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. TRT ailesi olarak biz de bugüne kadar ki bilgi, birikim ve TRT’nin tecrübelerinin hepsini en üst düzeyde bu projeye de tüm arkadaşlarımla beraber 4 elle sarılıp aktaracağıma da huzurunuzda söz veriyorum”