Çin Devlet Başkanı Şi Cinping “Müslümanlar dua etsinler” dedi.

Doğu Türkistan'da yüzbinlerce müslümanı işkenceye tabi tutan Çin yönetimi coronavirus'e dur diyemeyince Müslümanlar dua etsinler derdine düştüler. 

Çin devlet başkanı buz dua ediyoruz. Müslümanlarda dua etsinler diyerek yardım istedi.

Çin'den yayılan ve dünyayı sarsan bir virüs var. İsmi Corona olan bu virüsün bir yılandan bulaşmış olabileceği söyleniyor. 

ALMA MAZLUMUN AHINI:
Çin şu ana kadar 18 kişinin ölümüne yol açan Corona virüs’ün daha fazla yayılmasını önlemeye çalışıyor. Virüsün ilk görüldüğü 11 milyonluk Wuhan kenti ve bu kente komşu iki şehrin dış dünyayla bağlantısı tamamen kesilmeye çalışılıyor. Hatta virüse yakalandığından şüphelenilen hastalar özel kabinlerle taşınıyor.

Öyle ki, bir çok ülke Çinli vatandaşı ülkeye sokmama kararı alıyor

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkaran ve ülke geneline yayılan yeni tip Corona virüsten etkilenenlerin sayısı 639’a yükseldi.

“Ülke Geneli Yeni Tip Koronavirüs Salgını Anlık Gelişmeler” platformunun verilerine göre, virüs Çin’de 639 vakada görüldü, vaka sayısında Vuhan’ın başkentliğini yaptığı Hubey eyaleti başı çekti.

Wuhan’da ilk kez aralık ayı ortalarında ortaya çıkan virüs nedeniyle kentte yaşayanlara tecrit uygulanmaya başlandı. Yollara barikatlar kuruldu, kente giriş çıkışlar yasaklandı. Kentten uçuşlar iptal edildi.

Virüs tespit edilen hastalar özel kabinlerle hastanelere naklediliyor. Hastanelerin dışına kurulan özel çadırlarda hastalar karantinaya alınıyor. Wuhan’da virüs kapan hastaları tedavi etmek için özel bir hastane de kurulacak.

Benzer önlemler wuhan kentine komşu huanggang ve ezhou kentlerinde de alındı. Bu kentlerin de dış dünya ile bağlantısı kesildi. Huanggang kentinde tiyatrolar, internet kafeler ve diğer eğlence merkezleri de kapatıldı.

Bununla birlikte Corona virüsü, ülkenin Guangdong eyaletinde 32, başkent Pekin’de 22, Şanghay’da 16 kişide tespit edildi. Virüsün ilk ortaya çıktığı 12 Aralık’tan bugüne kadar 18 kişi hayatını kaybetti.

HUBEY’DE KARANTİNA ALANI GENİŞLİYOR

Hubey’deki Vuhan, Huanggang ve Icou kentlerinde ulaşımın tamamen durdurulduğunun açıklanmasından sonra aynı uygulamanın eyalete bağlı diğer bazı ilçelerde de yapılacağı bildirildi. Ayrıca Sıçuan eyaletinden Hubey’e 135 kişilik sağlık personeli gönderileceği, ekip üyelerinin eyaletteki üniversite hastaneleri ve eyalet içindeki kentlerden seçildiği belirtildi.

Duruma sosyal medyada büyük tepki var. Vatandaşlar  Çin için: 

Biz zaten her gün ediyoruz ama yine edelim, “Allah Doğu Türkistan’daki kardeşlerimizin yardımcısı olsun ve onlara zulmeden Çin’li zalimleri helâk eylesin! diyorlar. D.Türkistanı açık cezaevine dönüştürüp oradaki müslümanlara akıl almaz işkenceler yapan çin şimdi kendi evlerinden bile çıkamaz hale geliyor gözle bile görülmeyen varlıklarla Çin'i perişan eden Allah'a hamd olsun.

Doğu Türkistanı açık cezaevine dönüştürüp oradaki müslümanlara akıl almaz işkenceler yapan çin şimdi kendi evlerinden bile çıkamaz hale geliyor gözle bile görülmeyen varlıklarla Çin'i perişan eden Allah'a hamd olsun..

Çin de CORONA virüsü ortaya çıktı.
*11 milyon Wuhan nüfuslu şehri karantinaya alındı.
*291 Çinli öldü.
*12 saat içinde insanda ani ölüme sebep oluyor.
*ABD dahil 4 ülkede daha ortaya çıktı.
*Virüsün yarasa çorbasından ortaya çıktığı tahmin ediliyor.