Anahtarınızın en azından bir kısmı kilitten dışarı çıkmış durumda mı? Öyleyse şanlısınız. Kilidi yağlamak için bir miktar yağ ya da WD-40 kullanın. Kilidin içerisinde püskürtme yapmayı kolaylaştıran uzun ve ince bir ağızlıkla birlikte satıldığı için WD-40 kullanmanızı tavsiye ediyoruz.  Yağı kullanırken cömert davranmaya çalışın ve anahtar ile silindir arasını iyice yağladığınızdan emin olun. Kilit tamamen yağlandıktan sonra, anahtarı dışarı çekmek için tek ihtiyacınız olan bir pensedir.

Anahtarınız kilidin içerisinde ulaşamadığınız bir yerde mi sıkışmış? Sorun değil, yine de bir çözüm bulabiliriz. Mümkünse, anahtara yapışmak ve kalan kısmını dışarı çıkarmak için güçlü bir mıknatıs kullanabilirsiniz. Bu yöntemin kötü yanı herkesin bu şekilde bir mıknatısa sahip olmadığı gerçeğidir. Hatta böyle bir mıknatısa sahip olsanız bile anahtar içeride kalmaya devam edebilir. Diğer bir yöntem ise anahtarın elinizde kalan kısmına güçlü bir yapıştırıcı sürüp sıkışmış olan kısmına yapıştırmaktır. Bir süre bekledikten sonra içeride kalan kısmı dışarı çekmeye çalışabilirsiniz.

Bıçağı, dişliler küçük birer kanca gibi bakacak şekilde kilidin içine doğru itin. Bu, testereyi anahtarı kilidin dışına çıkarmaya çalışmak üzere bir olta haline getirecektir. Anahtarı çıkarmak için bıçağın testere ağzını yukarı ve aşağı hareket ettirin. Biraz zaman alabilir, ancak bir kez doğru yerden tutturduğunuzda anahtar hemen açılacaktır.

Anahtar kilitten çıktı mı? Harika! Şimdi tek yapmanız gereken yedek anahtarınızı alıp kilidi açmak. Fazladan bir anahtara sahip değilseniz, elinizdeki anahtarın yarısı kullanılabilir durumdaysa, çilingir, kırılmış anahtarınızı çoğaltabilir. Eğer tamamen tahrip olduysa, muhtemelen kilidi değiştirmeniz gerekecektir.