Türkiye'nin önde gelen Fıkıh âlimlerinden Cevat Akşit hocanın durumunun iyi olduğu belirtildi.

İslami alimi Prof. Dr. Mustafa Cevat Akşit Hoca Efendi ile Hadis Alimi Muhammed Emin Saraç Hoca Efendi koronavirüse yakalandı.

İşte Cevat Akşit hoca ile ilgili açıklama yapılan açıklama:

"Prof.Dr.Mustafa Cevat Akşit Hocaefendimizin ve Hacıannemizin Covid 19 testleri pozitif çıkmıştır. Genel sağlık durumlarının iyi olduklarını bildirir,dualarınızı bekleriz inşaAllah."

İlminden ve muhabbetinden her daim istifade ettiğimiz Prof. Dr. Cevat Akşit Hocamızın ve muhtereme eşinin Covid-19 testlerinin pozitif çıktığı haberini öğrenmiş bulunmaktayız. Rabbim şifalar ihsan eylesin, hayırlı uzun ömürler nasip etsin.

Dua edelim 

CEVAT AKŞİT HOCA KİMDİR?

1938' de Denizli-Yatağan' da doğdu.Henüz dört yaşındayken babası şakir ali ağırbaşlı' yi kaybetti.Annesi havva hanım onu büyütmüştür. İlkokulu bitirdikten sonra iki sene amcası Zühtü Akşit' ten Kur' anı Kerim ve arap dili dersleri almıştır. 1952' de Isparta İmamhatip Okulu'na girdi.


1958 yılında müezzin olarak atama edildiği Fatihzeyrek'teki Ümmü Gülsüm Mescidi'nde uzun seneler Mehmed Zahid Koktu tarafından öğrenim gördü. 1963' te İstanbul şehri yüksek islam enstitüsü ve 1965' te istanbul şehri üniversitesi hukuk fakültesi olmak üzere 2 ayrı fakülteyi birarada bitirdi. 1975' te hekim,1980' de doçent,1988' de islam hukuku profesörü oldu.

Erzurum Yüksek İslam Enstitüsünde de çalışan Cevat Akşit Hoca Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Kürsüsü’nde Ana Bilim Dalı Başkanlığı yapmış ve buradan emekli olmuştur. TV5 sohbetlerinde İslamı anlatıyor. Gaye Vakfını kuran hoca pekçok ilde konferans ve panellere gidiyor. 82 yaşında halen daha İslama hizmetleri devam ediyor. talebelerle yakından ilgileniyor.


Cevat Akşit 4 çocuk babasıdır.

BAŞLICA ESERLERİ

Dinimi Öğreniyorum - İtikat, İbadet, Siyer, Dua ve Sureler, İslam Ceza Hukuku ve İnsani Esasları, İslam'da Lanetliler Toplumsal Yaralar, Pratik Hac Rehberi, İslam'da Ticaret Prensipleri, Mutlu Evlilik İslami Esasları, Müslümanın 24 Saati ve Günlük Dualar, Modern Ticaret Hukuku ve İslam Ticaret Hukukunda Haksız Rekabet, Mutlu Evlilik, Günlük Dualar, İslam'da Lanetliler, İslam'da Ticaret Prensipleri.

DOĞRULARI KONUŞMAKTAN UYARILARINI AÇIKÇA YAPMAKTAN ÇEKİNMEZDİ