ÇAŞIR NEDİR VE ÇAŞIRIN FAYDALARI!
Erzurum’un ilçelerinde ve çevresinde yaz aylarının vazgeçilmezlerinden olan çaşır bitkisi, insanlara şifa dağıtıyor.

Çaşır nedir?

Çaşır otu, zengin besin değerleri ile bilinir. Bu sebeple de çokça tüketilir. Yalnızca Erzurum’da değil, sağladığı yararlar ve sağlığa faydası sayesinde ünü İstanbul gibi büyük şehirlere kadar gelmiş ve en çok rağbet gören otlardan biri olmuştur. Çaşır lezzeti maydanozgiller ailesine üyedir. Boyutu, 2-3 metreye kadar ulaşabilir. Oldukça büyük bir ot olan çaşır, kendi kendine yetişir.

Çaşır salamura dışında direkt olarak tüketilebilir. Bunun dışında patates haşlaması ile karıştırılabilir ya da tereyağda kavrulabilir. Bu da çaşır kızartması olarak bilinir. Erzurumluların sağlıklı ve uzun ömürlerinin sırrı çaşır lezzeti olarak karşımıza çıkar.

Başta şeker hastalığı olmak üzere birçok rahatsızlığa iyi geldiği belirtilen çaşır Erzurumlular tarafından yoğun ilgi görüyor.
Çaşır bitkisi iştah açıcıdır ve şeker hastaları da genellikle çaşır bitkisinin suyunu ve bitkisini kullanırlar.
Çaşır, iştah açıcıdır, bağırsakları çalıştırır. En önemlisi de vücudun şeker metabolizmasın da önemli rol oynar.
Bilimsel kaynaklara göre çaşır; uyarıcı ve gaz söktürücü etkilerinden dolayı anason meyvesi yerine kullanılıyor.
Erzurum ve bölgenin diğer illerinde ilkbaharda bitkinin 10-20 santimlik taze sürgünleri tüketilirken, genellikle suda haşlanıp tuzlanarak yenilmekte ya da salamurası yapılıp kış mevsiminde peynir yerine katık olarak kullanılmaktadır.
Ayrıca haşlandıktan sonra yumurtaya bulanıp kızartması yapılmakta ya da yumurta ile kavrularak tüketilmektedir.
Van ve Bayburt yöresinde otlu peynir yapımında da kullanılan çaşır, Siirt, Hatay ve Van yöresinde bitkinin tümü ya da kurutulmuş yaprakları hayvan yemi olarak kullanıldığında et ve süt verimini artırıyor.
Bitki, Doğu Anadolu’da sığırların kuyruk altı yaralarını iyileştirmek için de kullanılıyor