Yeni tip korona virüs vakasının resmi olarak kayıtlara geçmediği Türkmenistan'da, dünyayı etkileyen salgınla ilgili neredeyse hiçbir açıklamanın yapılmaması dikkat çekiyor.

Türkmenistan Devlet Başkanı ise, şifalı bitkilerin önemine dikkat çekti. Devlet Başkanı, Berdimuhammedov, koronayla mücadelede şifalı bitkilerin öneminin halka aktarılması için verdiği talimat ise dikkatlerden kaçmadı.

KORONAYA KARŞI İŞTE ALTERNATİF BİR BİTKİ DAHA 

Geçen hafta sumak tohumu yagınlaşmıştı bu hafta Üzerlik çıktı. Zararlı değil tabi ama vatandaş can derdine düşünce bu bitkilere de itibare diyıor. Şimdi yarından itibaren aktarcılar dola ve taşar.

Yeni trend üzerlik bitkisi. Aslında Anadolu tanır bu bitkiyi. Nazar otu diye tanınır 

ÜZERLİK TOHUMU NEDİR?

Üzerlik tohumu halk arasında nazar otu olarakta bilinen beyaz çiçekli bitkidir. Otsu bir bitki olan üzerlik tohumu çay olarak tüketilmektedir. Aynı zamanda yakılarak evden kötülükleri uzaklaştırdığı ve nazardan koruduğu söylenir. Tohumdan elde edilen yağlar tıbbi yönden tedavi için de kullanılır.

ÜZERLİK TOHUMU NASIL KULLANILIR?

Üzerlik tohumunun bir çok faydası ve bir çok kullanım alanı vardır. Bunlardan biri tohumunun çay olarak tüketilmesidir. Üzerlik tohumundan elde edilen çay sağlık açısından önemli bir yere sahiptir. Diğer bir kullanım alanı ise tütsü olarak yakılmasıdır. Evden kötülükleri uzaklaştırdığı, büyü bozduğu ve nazardan koruduğu söylenir.

Üzerlik Tohumu Nasıl Yakılır?

Aktardan aldığınız üzerlik tohumunu bir tavaya koyun içine bir tutam tuz ekleyin ve ocakta yakmaya başlayın. Yanmaya ve duman çıkmaya başladığında evin içinde gezdirebilirsiniz.

 Sedefotugiller familyasından; 30-70 cm yükseklikte, tüysüz, parçalı yapraklı, sarımsı beyaz çiçekli ve acımsı keskin kokulu bir bitkidir. Keskin kokuyu veren yağ bezleri yaprakların dallarla birleştiği yerde bulunur. Haziran ayında çiçek açan üzerlik daha sonra tohuma durur. Nohut büyüklüğündeki meyveleri yeşilden sarıya dönüşür. Sonbahara doğru olgunlaşan kapsüllerin her birinde 2-3 mm uzunlukta, üçgen piramit biçiminde, kahverengi-siyah renkte 21-22 tohum bulunur. “Peganum harmana” denilen türü Orta Anadolu’da bulunur.

ÜZERLİK TOHUMUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Burun tıkanıklıklarında üzerlik tohumu yakılır ve dumanı çekilirse üst solunum yolları açılır.
Bağırsaklarda ortaya çıkan kurtların ortadan kalkmasına yardımcı olur.
Alerjik reaksiyonlara karşı vücudu korur.
Adet kanamalarını söktürür. Hormonların düzenli çalışmasını sağlar.
Baş ağrılarına iyi gelir.
Daha rahat uyumanıza yardımcı olur.
Kötü enerjilerden korur.
Kanserle mücadelede ek takviye olarak kullanılır.
Saçların eski rengine dönmesini sağlar.
Hafızayı destekler.
Göz iltihaplarında pamuk ile çayı göze sürüldüğünde iltihabı ortadan kaldırır.


ÜZERLİK TOHUMU HAKKINDA HADİSLER

Ülkemizde moda oldu artık. Birisi bir şey satacaksa hemen ona bir kılıf için birşey bulunuyor.

İşte konu hakkında paylaşılan Hadisler: 


Ebu Hanife ed-Dineveri: "Bu ilaç olarak kullanılan tohumdur, HZ. Peygamberin hadisinde de adı ile geçen ot budur. Üzerlik otu denilir. Halk arasında tabir ederler." der. Ebu Ubeyd'de: "Hurf yani üzerlik otudur." der.

HZ. Peygamberin (s.a.s) söz konusu hadisi: " İki acı şeyde, sabır ve üzerlik otunda ne şifa vardır biliyor musunuz?" şeklindedir. Ebu Davud, ei-Merasil'de rivayet etmiştir.

Halk Arasında Kullanımı : Eski Mısırlıların da nazara karşı bu bitkiyi kullandıkları, tütsü yaptıkları ve Kuzey Afrika ülkelerinde bu geleneğin hâlâ sürdüğü bilinmektedir. Mısır’daki aktarlarda üzerlik tohumu yağı afrodizyak ve kara büyüye karşı kullanılmak üzere satılır. Fas’ta da tohumlar tıbbi ve büyüsel etkinliklerde kullanılır. İran’da Zend-Avesta dininde soma adıyla geçen ve Şaman rahiplerince törenlerde kullanılan bitkinin üzerlik olduğuna ilişkin çeşitli görüşler ileri sürülmektedir. Günümüzde Anadolu’da da aynı inanış sürdürülmekte ve nazara karşı üzerlik tohumu  yakılarak kullanılmaktadır.

ÜZERLİK OTU NASIL KULLANILIR?
Üzerlik otunun tohumları kurutulduktan sonra çayı yapılabilir. Kavrulup bal ile karıştırılarak tüketilebilir veya su ile karıştırılıp yenilebilir. Bazı hastalıklarda da şu şekilde kullanılması önerilir:

Keten tohumu ve bal ile karıştırılıp elde edilen macun yutulduğunda nefes darlığını giderir. Rezene ile kaynatılıp göz hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Yalnız göz nezlesinde su ile kaynatılıp burna çekilir.1 avuç üzerlik tohumunu yaklaşık 7,5 kg üzüm suyu ile kaynatıp (karışımın 4’te 1’i kalana kadar) 1 ay boyunca yarım litre içilir. Her gün taze olarak hazırlanır. Saman nezlesi gibi mevsimsel alerjilere karşı da kaynamakta olan 2 su bardağı su içerisine 3 çorba kaşığı nazar otu tohumu eklenir. Kaynarken ortaya çıkan buhar burun yoluyla solunur. Hemoroit için tohumları kavrularak öğütülür ve yemeklerden önce 1 tatlı kaşığı tüketilir. Bu şekliyle kurt düşürücüdür. Adet söktürmek için tohumu kaynatılıp bal ile karıştırılarak her gün 1 su bardağı içilir. Öğütülen tohumunun bal ile tüketilmesi varis için de faydalıdır.

ÜZERLİK TOHUMU ÇAYI FAYDALARI NELERDİR?

Kullanımı sayesinde özellikle üzerlik tohumu çayı faydaları oldukça fazladır. Bu nedenle kullanıcılar farklı faydalardan yararlanabilmek için çayı tüketebilirler. Değişen faydaları konusunda bilgi almak isteyenler için faydaları şunlardır;

C vitamini açısından oldukça yoğundur. Kış aylarında soğuk algınlığı, grip veya nezle gibi hastalıklara karşı etkili olmaktadır.

Adet konusunda faydalı olan ürün seçenekleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle özellikle bu dönemde bayanlar tarafından yoğun olarak tercih edilmektedir. Kısa zaman içerisinde yüksek etkiye sahiptir.

Bağırsak da bulunan bakteri ve parazitlerini öldürülmesi için kullanılmaktadır.

Afrodizyak etkiye sahiptir. Bu nedenle çoğu zaman cinsel ilişki için problemlerin ortadan kaldırılması amacıyla kullanılmaktadır.

Saç dökülmesi sorunu yaşayanlar için özellikle dökülmelerin azalmasına ve saçın daha güçlü bir şekilde uzamasını sağlamaktadır. Bu nedenle düzenli şekilde kullanılması istenilen etkinin elde edebilmesini sağlamaktadır.

Nefes darlığı sorunu yaşayanlar için oluşan etkilerin azalmasını sağlamaktadır.

Romatizma problemi yaşamakta olan kişiler için bu dönemde özellikle tedavi etmek amacıyla kullanılmaktadır.

Varis problemi yaşamakta olan kadınlar için özellikle oluşan problemlerin ortadan kaldırılması konusunda tedavi için kullanılmaktadır.

Depresyon sorununa karşı etkilidir. Bu nedenle çoğu zaman iş veya özel hayatı nedeniyle depresyon yaşayan kişilerin negatif olmalarını engelleyerek daha iyi bir şekilde kendilerini iyi hissetmelerini sağlamaktadır.

Zayıflama konusunda etkili olmaktadır. Bu nedenle özellikle zayıflamak isteyenler tarafından takviye ürün olarak kullanılması söz konusu olmaktadır. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta bu dönemde diyetisyen önerisine uygun şekilde hareket edilmesi gereklidir.