Son dönemde cep yakan faturalar tüketiciyi farklı çözüm yollarına itiyor. Yüksek gelen faturaları gören vatandaşlar, "Daha fazla nasıl tasarruf ederim?" sorusunu düşünürken konunun uzmanından hayat kurtaracak tüyolar geldi.

Yanlış tarife kullanan, serbest tüketici statüsüne geçmeyen, enerjiyi verimli kullanacak yatırımları yapmayan ve en temel tasarruf kurallarına uymayan milyonlarca abonenin, her ay adeta kullanmadıkları elektriğin parasını ödediklerini vurgulandı.

Uzmanlar uygun tarife, teknolojik yatırım, düzenli bakım ve etkin tasarruf ile abonelerin elektrik harcamalarında yüzde 40-50 oranında tasarruf yapabileceklerini söylediler. Abonelere tasarruf önerilerini, ticari ve mesken aboneleri olmak üzere iki başlıkta sıraladı. Evlerde elektrik tasarrufu yapmanın 3 temel kuralı olduğunu belirtilerek, "Bunlar, eşyayı satın alırken, kullanırken ve bakım - onarımda dikkat edilmesi gereken kurallardır. Bu kurallara uyarak evlerde elektrik faturamızı yüzde 50 oranında azaltabiliriz" denildi.

Tasarruf ampulleri kullanın

Kullandığınız ampullerin enerji kullanım oranlarına dikkat edin. Tasarrufampulleri kullanmaya çalışın. Ayrıca floresan da tasarruf için oldukça uygundur.Çok sayıda düşük güçlü lamba yerine yüksek güçlü lamba kullanımı her zaman daha iyi olacaktır. Ayrıca gün ışığından yararlanma ve sensorlu aydınlatma kullanımı ekstra elektrik tasarrufu sağlar.

Buzdolabınızı güneş alacak yerlerden ve ısı kaynaklarından uzağa yerleştirin.Bu enerji tüketiminizi %25 azaltmanızı sağlar.

Fırınınızı kullanırken gerekli olmadıkça ön ısıtma yapmayın veya ön ısıtmayı oldukça kısa tutun.

Isıttığınız mekânları %50 nemli olarak kullanın.Çünkü nemli hava daha iyi ve daha kolay ısınmanızı sağlar.

"Dört kişilik ailenin aylık ortalama elektrik tüketimi 200 ile 250 kWh (kilovatsaat) arasındadır. Bugünün tarifesiyle 140 TL ile 180 TL arasında bir elektrik faturası demektir. Verdiğimiz tasarruf önerilerini uygulayanlar elektrik faturasını yarı yarıya azaltır."

İŞTE ÖNERİLER

Öncelikle kullanılan elektrikli ev aletlerinde A sınıfı ürünleri kullanmaya özen gösterilmeli; bulaşık ve çamaşır makineleri gece saatlerinde çalıştırılmalıdır. Bu size % 10’a kadar elektrik tasarrufu sağlar.Elektrikli fırınlar yerine daha az enerji tüketen mikrodalga fırınlar kullanabilirsiniz.

ELEKTİRK SÜPÜRGESİ SIK SIK KULLANILIYOR
Elektrikli süpürgenizin torbasını sık sık değiştirin. Bu size daha kısa sürede daha fazla emme gücü sağlar. Hatta torbalı yerine su hazneli süpürgeleri tercih etmeniz daha faydalı olacaktır.

ÜTÜLERE DÜKKAT
Ütü yaparken toplu olarak yapın. Çünkü ütü ısınırken çok fazla elektrik harcar. Bu sayede üç kat daha fazla enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

"Kullanmadığımız mahallerdeki elektriği söndürmeyi bir refleks haline getirin. Tuvalet, merdiven, kapı önü gibi yerlere sensörlü ışık yaptırın. Çamaşır ve bulaşık makinelerini az kapasite ya da çok yüklü olarak çalıştırmayın. Az kirli, ya da az miktarda çamaşırı yıkamak gerekirse düşük performansta çalıştırın. Saç kurutma makinesini saçımızı havlu ile kuruttuktan sonra kullanın."

"İhtiyacınız olan niteliklere sahip olan elektrikli cihazı alın. Örneğin iki kişi yaşadığınız eve en büyük buzdolabını alırsanız doğru bir iş yapmış olmazsınız. Enerji verimlilik etiketine çok dikkat edin. Mümkünse verimliliği en yüksek olanı tercih edin. Belki biraz daha fiyatlıdır ancak kısa sürede farkı telafi eder."

KLİMALAR

"Klima alıyorsanız, mutlaka keşif yaptırın. Sırf fiyatı uygun diye ya da daha az tüketir düşüncesiyle mesela 9.000 btu'luk bir klima geniş bir salona yetmez. Soğutmayacak, ısıtmayacak, sürekli çalışacak ve hatta arıza verecektir. Eski tip akkor flamanlı ampullerden almayın. 75 watt'lık akkor flamanlı ampul yerine 15 watt olan enerji tasarruflu ampuller yüzde 60, 70, 80 tasarruf sağlar."

"Kullanma esnasında... Mümkün olduğunca gün ışığından istifade edelim. Duvarları kesinlikle açık renkler ile boyayın. Buzdolabını kalorifer, fırın, klima gibi ısı yayan eşyaların yakınına koymayın. Sulu yiyecekleri kapaklarını kapatarak buzdolabına koyun. Dolaba sıcak yiyecek koymayın. Kapısını sık sık açıp kapatmayın. TV, DVD, VCD, uydu alıcısı, bilgisayar ve benzer elektronik aletleri düğmesinden kapatın."

FİŞTE TAKILI MAKİNALAR

"Çamaşır kurutma makinesini gerekmedikçe çalıştırmayın. Periyodik bakımları mutlaka yaptırın. Değiştirilmesi gereken filtre, torba, parçayı değiştirin. Elektrikli ev eşyalarının ömürleri 10 yıldır. Sorunu olmasa dahi 10 yıl öncesinin teknolojisidir. Elektrik sarfiyatı muhtemelen yeni bir makineye göre yüksek olur. Ya değiştirin ya da performansını kontrol ettirin. Astarı yüzünden pahalıya gelmesin."

"İşletmelerde en etkili 5 tasarruf yöntemi ise şöyle: Elektrik tüketimi kontrol altına alınmalı. Abone grubu, tarife sınıfı ve tarifeler doğru seçilmeli. Aktif, reaktif dengesi ve kompanzasyon sistemi randımanlı işletilmeli. Serbest tüketici sözleşmesi yapılmalı. Elektrik tedarik şirketinin seçimi iyi yapılmalı."1 milyon elektrik abonesi serbest tüketici hakkını kullanmadığı için milyonlarca lira fazladan elektrik faturası ödüyor.

Fişte cihaz bırakmayın

Bilgisayar,televizyon ve diğer elektrikli ev aletleri kapalı olsalar bile fişleri çekilmediği için elektrik harcamaya devam ederler.Bunları düğmelerinden kapatarak veya fişlerini çekerek yılda 700 TL civarında bir tasarrufelde edebilmeniz mümkün.
Saç kurutma makineleri ısı üretimi fazla olduğu için çok fazla elektrik harcayan aletlerdir.Bunları kaliteli markalardan almaya ve daha az kullanmaya özen gösterin.

Mesken, ticarethane, sanayi, şehit yakını muharip malul gaziler, aydınlatma gibi abone gruplarının tarife birim fiyatları birbirinden farklı. Özellikle üretici olup, ticarethane abone grubunda olanlar dikkat etmeli. Sanayi abone grubunda olabilecek niteliklere haiz, sanayi tarifesi için gereklilikleri yerine getirmiş sanayi tarifesinden elektrik tedarik edebilecek bir abone eğer ticarethane abone grubunda kalmaya devam ederse çok ciddi zararı olacaktır" diye konuştu.

Pencere-cam bandından yararlanın

Pencerelerde çift cam kullanın ve cam/pencere bandı kullanmayı ihmal etmeyin. Bu sayede dışarıdan giren soğuk havayı önlemede daha fazla başarılı olur ve ısınmak için harcadığınız enerjiyi düşürürsünüz.

1 milyon kilowattsaat elektrik kullanan bir sanayi kuruluşu ticarethane tarifesinde ise yılda 1.8 milyon lira fazla fatura ödüyor. Sanayi tarifesine geçerse KDV dahil ayda 150 bin lira daha az fatura ödeyecektir. Bu şekilde 1.8 milyon TL cebinde kalır."

"Yine 1-1.5 milyon ticarethane ve sanayi abonesi var. Serbest tüketici olmadıkları için yüksek fatura ödüyorlar. Hepsini toplarsanız milyarlarca TL eder. İşletmeler elektriğin pahalı olduğundan, zamlardan şikayet ediyorlar, daha az fatura ödemek için bu haklarını mutlaka kullanmalılar."