BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ MESELESİ

Tarih araştırmacısı Özgür Sanal Boğaziçi Üniversitesi ile ilgili önemli bir ayrıntıyı sosyal medya hesabından paylaştı. Paylaşımında Boğaziçi Üniversitesi Türkiye devletine devredilirken hangi şart koşulmuş bunu gündeme getirdi.

Boğaziçi Üniversitesi’nin Polonezköy’de inşa edilecek yeni kampüse taşınacağına yönelik iddialar sosyal medyada dönmeye devam ediyor. Arazi 1.672.106 m2 değeri 3.6 milyar dolar. 

Bu iddia sonrası öğrencilerine mesaj yollayan rektörlük "Bir TV'de dile getirilen okulumuzun taşınacağına ilişkin iddialar doğru değildir" ifadesine yer vermişti.

İşte BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ Gerçeği

Son zamanlarda gündem Boğazici üniversitesi.Buraya atanan Prof Dr Melih
Bulu bir takım çevreler tarafından istenmeyen adam ilan edildi.Halbuki önceki atanan 2 rektörde aynı hükümetin
atadığı rektörlerdi.Onlar atanırken böyle patırdı olmamıştı.
Öncelikle olaya siyasi bakmıyorum.Önceki cumhurbaşkanlarımizdan Sayın Gül 'de ,Sayın Sezer' de bu tip atamalar yapmıştı.Zaten yetkiside var atayabilir.
Boğaziçi üniversitesi yani eski ismiyle Robert kolej eski bir Amerikan okulu.Sultan Abdülaziz dönemi 1863 yılında kurulmuş.1972 ‘ ye kadar okulun rektörleri yabancı.1971 yılında
Okul millilestiriliyor.O dönemden sonra hep Türk rektör atanıyor.Okulun toplam
Arazisi 1200 dönüm civarı.1971 yılında okul devredilirken , anlaşmaya şöyle bir madde eklenmiş.
1200 dönüm arazi sadece okul amaçlı kullanılabilir.Eğer Türkiye cumhuriyeti hükümeti sözünde durmaz araziyi amaç dışında kulanırsa ,Newyork eyalet mahkemesi tek yetkili mercidir.Araziyi geri almaya yetkilidir.Bu şekilde bir gelisme Türkiye ile Abd arasında yeni bir krizin
Başlaması demek.Zaten bozuk olan ilişkilerin dahada bozulacağı anlamına geliyor.
İstanbul üniversitesi Hocalarından Sayın Özgün Emre Koç Colombia üniversitesi yazma eserler kütüphanesinde İstanbul Robert koleji ile alakalı belge araması yaparken karşısına bu yazı çıkmış.
Okul tarihi açısından son derece önemli bir belge.Hocama çok teşekkür ediyorum.
Buradaki arazinin bir kısmının
Özellestirileceği iddası konuşuluyor.Bu idda dogru ise, bu yanlış bir karardır.Bölgedeki arazi , emlak fiyatları astronomik oluncada insan düşünmeden edemiyor.Devasa arazi Boğaz 'a nazır .Acaba burada amaç rektör değişikliğini Protesto mu ?
Yoksa bu olaylar yeni bir özelleştirme ,kamulaştırmanın ayak sesleri mi ? Bekleyip göreceğiz.
Bu arada cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan Boğazici üniversitesi icinde hukuk ve iletişim fakülteleri kurulması yönündeki kararı dün resmi gazetede yayınlandı.
Newyork eyalet mahkemesini duyunca aklıma Londra Tahkim mahkemesi geldi bir anda.Hani yap islet devret projelerinin ilerde olabilecek anlaşmazlık sonunda basvurulacak tek merci olması...
Bilmeyen arkadaşlar için açıklama yapalım, ilerde secim sonrası başka bir hükümet iktidara gelirse, Şuanki hükümete yakın 5 mütahitin hazine garantili projeleri ödemeleri iptal edilirse ,olaya Türk mahkemeleri değil .Londra mahkemeleri bakacak .Yaklaşık 50 sene önce olan olay , bu sefer başka bir sekilde gene karşımıza çıkmış oldu..
İnsan düşünmeden edemiyor.Bu ülkenin mahkemesi yok mu ?
Neden yabancı mahkeme seçilmiş ?
Tarihe meraklı herkes beni takip edebilir.
Umarım beğenilir ve paylaşılır...