Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Anadolu Ajansı Editör Masası'nda soruları yanıtlıyor. Bu yıl karnelerin ilköğretimde e-okul, liselerde ise randevu ile dağıtılacağını açıklayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 31 Ağustos'ta başlayacak yüz yüze telafi eğitimine katılmanın zorunlu olmadığını söyledi. İşte Bakan Selçuk'un açıklamaları:

Karneler nasıl dağıtılacak?

- (Karneler nasıl verilecek?) Velilerin e-okul sistemiyle karnelerini almasını istiyoruz. İlköğretimde e-okul, lisede randevu ile dağıtacağız.

- (Yeni dönemde uzaktan eğitim olur mu?) Uzaktan eğitim yüz yüze eğitimin belli kısmını karşılar.

- Birçok ülke çok ani kararlar alıyor. Hemen bütün okulları açalım, okul öncesini yapalım. Türkiye'de bazen şunu hissediyorum. 'Niye açılmıyor' gibi. Biz bu konuda verileri çok önemsiyoruz. 'Yanlış yaptık' diyebileceğimiz işler yapmak istemiyoruz.

Okulları 3 hafta açsak büyük sorunlarımız olacaktı

- Dün Sağlık Bakanımız ile İçişleri Bakanımız ile yeniden süreci gözden geçirdik .Okulları 19 Haziran'a kadar 3 haftalığına açsaydık, emin olun çok daha devasa sorunlarımız olacaktı. Açmadık, biz bunu telafi edebiliriz. Biz buna çok güveniyoruz. Problemimiz çocukların kazanım eksikliği olsun. Okulları bu 3 hafta açsaydık, yani yarına kadar okullar açık olsaydı bizim çok daha devasa sorunlarımız olacaktı.

'Yaz unutturması uyarısı'

Bizim öğrencilerin tatilini boş durmak olarak görmediğimiz açık. O zamanı nasıl verimli geçirebilirler, bunun peşindeyiz. Okulları kapattık, iki ay da tatil var, rahat edelim meselesi değil bu. EBA TV'de, EBA internette yüzlerce hazırlık yaptık. Bizim eğitim biliminde 'yaz unutması' dediğimiz bir şey var. Tatil ne kadar uzun olursa, bir sonraki senenin telafisi o kadar uzun oluyor. O yüzden yazı verimli geçirmemiz lazım.

Çok şık ve çok farklı kitaplar geliyor çocuklar için ilkokulda, ortaokul için bir aplikasyon geliyor. Pazartesi günü bunu açıklayacağız. Yabancı dilde de çocuklarımızın yoğunlaşmış bir yabancı dil almasını istiyoruz.

Telafi eğitimine katılmak zorunlu mu?

Telafi demek, zorunlu olmayan demek. Biz hiçbir velimizi telafiye zorlayamayız. Öyle velilerimiz var ki, bizim istediğimizin çok ilerisindeler. Neyi telafi edeceğiz? O kadar çok düzenli çalışan çocuklarımız var ki. Okulda uğraşmadıkları kadar daha fazlasıyla uğraştılar öğretmenlerimiz. Biz olumludan bakalım. Çoğunluk ne yaptı, ona bakalım. 

LGS tedbirleri

- Benim temaslı bir çocuğum var diyelim. "Bir rahatsızlığım yok karantinadayım, sınava girmek istiyorum" diyor. Bu bir yasal hak. Bir aile, hekim izin verdikten sonra sınava girmesiyle ilgili "devlet tedbir almak zorunda" derse ne yapacaksınız?

- Biz bütün hastaları zorla alıyormuşuz gibi konuşuluyor. MEB, vatandaşın talebinin gereğini yapmak zorundadır. O kadar çok sayıda öğretmen varken, 3 bin küsurlardan, 18 bin küsurlara çıktı okul sayısı, niye biz 18 binlere çıkardık? Çünkü rahat olsun ortam, geniş geniş yapalım istiyoruz.

"Kovid-19 tanılı öğrenciler için ayrı binalar oluşturuldu"
Bakan Selçuk, LGS kapsamındaki sınava girecek Kovid-19 tanılı öğrenciler konusunda, "Bunun tedbirlerini aldık, ayrı binaları oluşturduk, hiç merak etmesinler." diye konuştu.

"Sınav güvenliği riske girerse sınavın tamamı boşa gider"Selçuk, LGS kapsamındaki sınavın açık havada yapılması önerisiyle ilgili, sınav güvenliği riske girerse sınavın tamamının boşa gideceğini, çok fazla risk olduğunu dile getirdi.

'SINAVLAR AÇIK ALANDA, MESAFEYE DİKKAT EDİLEREK YAPILSIN' TARTIŞILDI MI?

Bu tür örnekler var. O kadar az sayıda öğrencisi olan yerler ki. Ankara kadar öğrencisi olan ülkeler var. Burada sınav güvenliği tehlikeye giderse sınavın tamamı boşa gider. Diyelim ki açık alanda bazı uzaktan iletişim sistemiyle çocukların cevaplarıyla ilgili bir şeyler olabilir mi? Biz güvenliği sağlayamayacağımız bir işe girişmeyiz. Biz tedbirimizi alıyor muyuz alıyoruz. Biz içeri kapanıp her şeyi iptal ederek bu hayatı sürdüremeyiz. Türkiye'de sağlık sistemi dünyada örnek durumda. MEB'in işi tedbir almak mı? Sonuna kadar alacağız. Diyelim ki bir çocuk evden maskeyle geldi. Yeni maske veriyoruz. Çocuğumuz 45 dakikada arada maskeyle sınava gelmesini istemiyoruz. Maskeyi yeniden değiştiriyoruz.

MESLEK LİSELERİ

4 ilde AR-GE merkezi kurduk. Meslek liseleri teorik içerikler bakımından bunları ele almamalı. Fabrikalarda nasıl araçlar var, bütün bunları takip eden bir canlılıkla yapabilmeli. AR-Ge merkezleri ile Türkiye'nin meslek liselerini besleyeceğiz. İstiyoruz ki kitaptan değil işi yaparak öğrensinler. Her şeyi okulda yapabilir miyiz? Yapamayız. O zaman fabrika okul olur bizim için.. 'Nasıl yapılır'a kafa yoracağız.

ÖĞRETMENLERİN UZAKTAN EĞİTİM ÇALIŞMASI

Ben öğretmen eğitiminden geliyorum. Öğretmenlerimizin beklentisi nedir? Öğretmen diyor ki bize işe yarayan ve işe yaradığımızı hissettiren müfredatlar getirin. Bunu da onlara sorarak belirledik. Biz MEB olarak salgın diyoruz pandemi demiyoruz. Bu dönemde bizim beklentimizin çok üstünde bir eğitim faaliyeti oldu. Tüm iller uzaktan eğitim çalışması yaptılar. Yüzde binden fazla bir artış var öğretmen eğitiminde. Her gün illerimize bağlanıyoruz. Ben iki dakika konuşuyorum öğretmenlerimiz iki saat anlatıyor. 'Öğretmenim siz hayal edin, biz emrinizdeyiz' diyoruz. Öğretmen eğitiminin çok iyiye gittiğini söyleyebilirim.

KAYNAK:AA