Ayasofya Camii’ne girişlerde yeni kurallar getirildi. Artık camiye başörtüsüz, şortlu ve dekolteli kıyafetlerle girilemeyecek. 

Daha önce çok açık kıyafetlerle camide gezip cami adabına aykırı davranan yerli ve yabancı ziyaretçilere büyük tepki vardı. Artık herkes cami adabıyla ancak Ayasofya camiinde gezilecek.

Uygun kıyafetleri olmayanlar için cami girişine stantlar kurulduğu belirtilirken satış noktalarında tulumun 20 lira, başörtüsünün de 5 lira olduğu öğrenildi. Görevliler camiye girişlerde kıyafeti uygun olmayan vatandaşları stantlara yönlendiriyor.

Ziyaretçilerden başörtüsü kararına destek

Ayasofyayı ziyaret eden yerli ve yabancı kadınla çok açık kıyaffetlerle caminin edebi ve adabına aykırı camide geziyor bu durum halkta büyük tepkiye neden oluyordu. Sosyal medya da konu sık sık gündeme getiriliyor vatandaşlar rahatsızlığını dile getiriyordu. Ayasofya Cami girişine kurulan stantlardan kendine bir başörtüsü alan vatandaşlar kararı desteklediklerini belirterek, şunları söyledi:

"Aslında her dinin kendine göre kuralları vardır. Bazı şeylere de saygı duyulması gerekiyor. Bence sakıncası yok yani insanlar da bu kurallara uymalı diye düşünüyorum. Mantıklı bir karar. Her dinin kendi kuralları var."