Ayasofya-i Kebir Camii Baş İmam-Hatibi Prof. Dr Mehmet Boynukalın, kendisi hakkında yapılan eleştirilere cevap verdi.

Ayasofya-i Kebir Camii Baş İmam-Hatibi ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Mehmet Boynukalın hoca sosyal medya hesabı üzerinden kendisi hakkında yapılan eleştirilere cevap verdi.

İmamlık görevini yürütmesi üzerinden yaptığı açıklamalara tepki konulmasına karşı çıkan Boynukalın, Twitter'dan şu paylaşımı yaptı:

"Sözlerim kimsenin şahsına değil "Sen imamsın, namazını kıldır, başka bir şey söylemeye hakkın yok" zihniyetine karşıdır. Evet, müminler kardeştir; ama birbirlerinin hukukunu korumalı ve birbirlerine saygı göstermelidir. Kardeşlerime sevgi ve hürmetim bakidir."

BOYNUKALIN NE DEMİŞTİ?

Boynukalı, “Erkek için de kadın için de iyilik ve mutluluk ancak Allah’ın Kur'an'da bildirdiği inanç, ahlak ve hukuk esaslarına uymakla mümkündür. Bir araştırmacı ve akademisyen olarak otuz yıldır İslam'ı incelemem beni bu sonuca götürdü. İşim bunu insanlara anlatmak. Herkes işini yapsın” demişti.

Ayrıca Boynukalın "Cinayet cinayettir; cinsiyet değiştirmez. Cinayet erkek, kadın, çocuk, büyük kimin başına gelirse gelsin ilkemiz: ‘Sizin için kısasta hayat vardır’ ilahi düsturudur. Sürekli ‘kadın cinayetleri’ vurgusu, kadını erkeğe düşman etmeye çalışan bir sloganik medya propagandasıdır" ifadelerini kullanmış bu ifadeleri AK Partili Özlem Zengin'e sorulmuştu.

Vekil Zengin, Boynukalın'ın görüşlerine katılmadığını hatta bu tür açıklamaların siyasetçilerin işini zorlaştırdığını ifade etmişti. Zengin'in cevabının sosyal medyada büyük tepki görmüştü. Vekilin bu çıkışının tartışılması üzerine Boynukalın yeni paylaşımlarda bulunmuştu.

Sosyal medya hesabında açıklama yapan Boynukalın, "Aile toplumun, milletin, devletin en küçük birimidir. Kur'an-ı Kerim bu birimin yönetim hakkını erkeğe vermiştir (Nisa Suresi 34). Dine, akla ve yaratılışa-fıtrata, insanın doğasına uygun olan da budur" demişti.