YUSUFELİ BARAJI DEVREYE GİRİYOR

Türkiye'nin en yüksek, dünyanın ise 'çift eğrilikli ince kemer baraj tipi' kategorisinde 3'üncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı'nda son gelindi. Barajda aralık ayında su tutulmaya başlanacak, gelecek yıldan itibaren ise elektrik üretimine geçilecek.

Türkiye'nin en yüksek, dünyanın ise 'çift eğrilikli ince kemer baraj tipi' kategorisinde 3'üncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı'nda sona gelindi. Türkiye sınırlarında 410 kilometrelik uzunluğa sahip Kuzeydoğu Anadolu'nun en büyük nehirlerinden olan Artvin'deki Çoruh Nehri üzerinde, 26 Şubat 2013'te dönemin başbakanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından telekonferansla temeli atılan Yusufeli Barajı ve HES Projesi'nde son metreküp beton dökümü yapıldı. 8 yıl süren çalışma ile 4 milyon metreküp beton dökülen baraj gövdesinde, son düzenlemeler yapılıyor.

ARALIK AYINDA SU TUTULACAK

Baraj inşaatında, 440 metre temel kotundan başlanarak, 710 metre kotuna yükselen 275 metrelik gövde inşa edildi. Şantiye sahasında dev iş makineleri için özel sistem kuruldu. Yamaçtan yamaca kurulan kablolu vinç sistemiyle tonluk iş makineleri, havadan taşındı. Gövde yüksekliği 100 katlı gökdelene eş değer Yusufeli Barajı için Artvin'den Edirne'ye 13 metre platform genişliğinde beton yolun veya 120 metrekarelik 60 bin konutun inşa edilebileceği 4 milyon metreküp beton kullanıldı. Barajda aralık ayında su tutulmaya başlanacak, gelecek yıldan itibaren ise elektrik üretimine geçilecek.

YUSUFELİ NE ZAMAN TAŞINACAK

Bu sene inşaat alanı büyük çapta tamamlanması beklenen bu sene taşınmaya başlayacağı Yusueflinin gelecek sene tamamen yeni yerleşim yerine taşıancağı belirtiliyor. Yusufeli bilindiği gibi mevcut ilçe merkezinin yukarısına taşınınıyor. TOKİ yeni yerleşim yerlerinde inşaat çalışmalarını sürdürüyor.

ilçe Kaymakamı Ömer Faruk Özdemir, “Yaz mevsiminde taşınacağımız talimatı geldi. 2021 yılı bitmeden buraya taşınabilmek için hazırlığımızı yapıyoruz” dedi.

Yusufeli, 150 yıllık tarihinde 7. kez taşınacak, 5 bin konut baraj sularına gömülecek
Yusufeli Barajı nedeniyle sular altında kalacak ilçe, 150 yıllık tarihinde 7. kez taşınacak. 5 bin konutun sular altında kalacağı ilçenin yeni yerleşim yerinde 2 bin 597 konut inşa ediliyor.

3 BÖLGEDE İNŞAAT SÜRÜYOR

150 yıllık tarihinde 6 kez yerleşim yeri değiştirilen ve 7'nci kez taşınmaya hazırlanan Yusufeli, Yansıtıcılar mevkisindeki 150 hektarlık alanda 3 bölgede yeniden inşa ediliyor. Yeni yerleşim alanına toplam 2 bin 597 konut inşa edilecek. Şu ana kadar 340 konutun inşa edildiği yeni yerleşim alanında 224 konutun kaba inşaatı tamamlandı. 518 konutta inşaat çalışmaları devam eden yerleşim alanında bin 174 konutun da ihalesi yapıldı. Yeni yerleşim yerinde hükümet konağı, öğretmenevi, spor salonu, merkez cami, ilçe emniyet müdürlüğü, ilçe jandarma komutanlığı, 24 derslikli ve 20 derslikli 2 okul, müftülük ve adliye binaları tamamlandı. Yeniden inşa edilen yeni yerleşim yerindeki çalışmaların toplamda yüzde 40’ı bitirildi. Bölge halkı da yeni yerleşim yerine taşınacak olmanın heyecanını yaşıyor.