Bir görgü tanığı tarafından cep telefonuyla kaydedilen görüntülerin sosyal medyada yayınlanmasıyla başladı. Güpegündüz yaşananları gösteren video 10 dakikaydı.

Yerel yatırılmıştı, boynuna basılıyordu. Defalarca 'Nefes alamıyorum' dedi, son anlarında ise 'Beni öldürmeyin' dediği duyuldu. Hareketsiz kalınca ise ambulans çağrıldı ancak her şey için çok geçti.

Corona virüs salgınında 100 bini aşkın insanın yaşamını yitirdiği ABD'de, Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde polis tarafından öldürülen George Floyd ülkeyi yerinden oynattı.

46 yaşındaki Floyd'un Pazartesi günü yaşamını yitirmesiyle başlayan protesto dalgası üçüncü gününe girerken, bugün Minneapolis ve birçok şehir savaş alanına döndü.

George Floyd "Nefes alamıyorum" diyerek can verdi

Polis göz yaşartıcı gaz ile müdahale etti

Bu sırada etrafta pozisyon alan polislerin, binlerce göstericinin bulunduğu kalabalığa yoğun şekilde göz yaşartıcı gaz ile müdahale ettiği görüldü.

CAN GÜVENLİĞİ OLMAYAN POLİSLER KAÇIP GİTTİ

ABD'nin Minnesota eyaletindeki Minneapolis kentinde George Floyd adlı siyahi vatandaş gözaltına alındığı sırada bir polis tarafından nefessiz bırakılarak öldürüldü. Kentte ırkçılık ve polis şiddetine karşı başlayan protestolarda dükkanlar yağmalanmaya başlamış ve birçok bina yakılmıştı. Polislerin can güvenliğini korumak için kaçıp gittiği polis binası ise eylemciler tarafından ateşe verilince, Minnesota Valisi Tim Walz, orduyu göreve çağırmıştı.

ULUSAL MUHAFIZLAR ŞEHİRDE KONUŞLANDI

Eyalette OHAL ilan edilirken, ABD Başkanı Donald Trump da paylaştığı tweet ile ordunun göreve hazır olduğunu ve yağmacılara karşı ateş açılabileceğini söylemişti. Minnesota Ulusal Muhafızları ise bölgeye giderek konuşlanmaya başladı. Kent çevresine konuşlanan Ulusal Muhafızlar, yanan binaların söndürülmesi için itfaiye birimlerine yardımcı oluyor.