CAMİLER BAZI KURALLARLA İBADETE AÇILDI

Almanya’da ve Lübnanda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemlerinin gevşetilmesi kapsamında camilerde yeniden toplu ibadet yapılmaya başlandı. Gelen cemaat seccadesini getirip onun üzerinde namaz kılıp sonra seccadesini götürdü.

Ülkede Kovid-19 salgının yayılmasını önlemek için alınan tedbirler çerçevesinde yaklaşık 2 aydan beri toplu ibadete ara verilen camilerin çoğu bu sabah namazından itibaren tekrar açıldı. 

Bu kapsamda ülkedeki birçok camide olduğu gibi başkent Berlin’de Kreuzberg semtindeki İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatına (IGMG) bağlı Mevlana Camisi’nde Müslümanlar yaklaşık 8 hafta sonra sabah namazını cemaatle kıldı. 

Camiye girmeden önce isimleri ve iletişim bilgileri alındıktan sonra ellerini dezenfekte eden Müslümanlar camide sosyal mesafeye uyarak sat tuttu ve maske ile namazı eda etti.

LÜBNANDA DA CUMA KILINDI

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta koronavirüs önlemlerinin hafifletilmesi sonucu ilk cuma namazı kılındı. Lübnanlılar, yaklaşık iki ay aradan sonra Muhammed el-Emin caminde sosyal mesafe kuralına uyarak namazı eda etti.