İĞNEDEN İPLİĞE HERŞEYE ZAM YOLDA. AKARYAKIT ZAMMI PİYASAYI ALT ÜST EDECEK 

Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre akaryakıt ürünlerinden alınan özel tüketim vergisi (ÖTV) benzinde yüzde 54, motorinde yüzde 78, LPG'de ise yüzde 189 oranında artırıldı. Şu artış oranlarını görüyor musunuz?

TÜİK, Nisan ayında yıllık enflasyonu yüzde 17,14 olarak açıklamıştı.

Yüzde 17 nerde; yüzde 54, yüzde 78, hatta yüzde 189 nerde? Resmi eflasyonla, gerçek enflasyon arasındaki uçurumu sadece burada bile görebilirsiniz.

Bu zam oranlarıyla, bir gecede benzine 55 kuruş, motorine 67 kuruş, LPG'ye ise 35 kuruş zam yapılmış oldu. İstanbul'da 1 litre benzin 7,74 liraya, mazot 7,24 liraya yükselmiş oldu.

ÖTV'ye ve dolayısıyla akaryakıta yapılan bu astronomik zammın piyasaya yansıması ne olacak? Akaryakıt; sanayide, tarımda, nakliyede, ulaşımda, kısca her sektörde önemli bir maliyet unsurudur. Akaryakıta yapılan zammı sadece arabası olan vatandaşların cebine yansıyan bir zam olarak düşünmeyin; ekonomide önemli bir maliyet unsuru olduğu için akaryakıta yapılan zam, tüm ürün ve hizmetlere zam demektir.

Diğer bir ifadeyle, akaryakıta yapılan zam demek, patatese, soğana, meyveye, ekmeğe, elbiseye, ayakkabıya, ilaca, kısaca her şeye zam demektir.

Yerli ve yabancı ekonomistler ÖTV zammı sonrası yaptıkları değerlendirmelerde, bu fahiş artışın tüketici fiyat endeksine, yani enflasyona çok ciddi bir yansıması olacağını belirtiyorlar. Bu değerlendirmelere göre, Akaryakıta dün yapılan vergi artışları, siyaset tarafından kendisinden düşük faiz beklenen ancak yüksek enflasyon nedeniyle faiz indirme ihtimali her an azalan Merkez Bankası'nın (TCMB) işini daha da zorlaştıracak.

Akaryakıta zam, enflasyonu artıracak, enflasyon artışı olduğu için de MB faizleri mecburen artırmak zorunda kalacak. Faizler artınca da enflasyon tekrar artacak.