Suudi Arabistan'ın kral yönetimi, ülkesinde faaliyet gösteren Amerikan askerlerinin maliyetini karşılamak için ABD'ye 500 milyon dolar ödediği bildirildi. 

Pentagon Sözcüsü Rebecca Rebarich, "Başkan (Trump'ın) ortak yük paylaşımını arttırma yönergesine uygun olarak Savunma Bakanlığı, bölgesel güvenliği destekleyen, düşmanlık ve saldırganlığı caydıran askeri birliklerimizin maliyetini paylaşma konusunda Suudi Arabistan'ı devreye soktu. Suudi hükümeti bu faaliyetlere ilk katkıyı yapmıştır." dedi. 

Eylül 2019''da İran tarafından yapıldığı öne sürülen insansız hava aracı saldırılarından sonra Suudi petrol tesislerini korumak için ülkeye binlerce ilave ABD askerinin gönderildiği ve tesislerin çevresine füze savunma bataryasının yerleştirildiği aktarıldı.

İki ülke arasında, Suudiler tarafından ABD askeri maliyetlerinde hangi masrafların karşılanacağının detayları ve Yemen savaşındaki desteği de dahil ABD'ye nihai olarak ne kadar borçlu olduğu konusunda ikili görüşmelerin devam ettiği kaydedildi.

 Suudi Arabista'ın, ABD'nin askeri maliyetlerini karşılamak için ilk defa ödeme yapmadığına, 1990-1991 yıllarında Körfez Savaşı'nın maliyeti olarak, Suudi Arabistan, Kuveyt ve diğer Körfez ülkelerinin ABD'ye 36 milyar dolar ödediğine dikkati çekildi. 

KURBAN ETİ ABD ASKERİNE VERİLDİ

Rusya Devlet Başkanı Putin, 15 milyon kişinin kestiği ‘Kurban Etleri’nin yaşlı, çocuk demeden Müslüman katleden, Müslüman kadınlara tecavüz eden ABD askerlerine gittiğini iddia etti.

Suudi Arabistan komşusu Yemen’de ABD ile birlikte sivilleri katledip, çocukları aç bırakarak öldürürken, kurban etlerinin ABD askerlerine verilmesi, Şanı Yüce Allah’ın emri ‘kurbanın’ yerine getirilmesi değil; kesen için de kesileni veren için de düşmanla işbirliğidir. Kurbanı böyle kesen birinin haccı da hac değil; düşmanla işbirliğidir. Ne verirsen elinle öteki dünyaya o gelir seninle. Hac’da kesilen kurbanlar gibi birçok yardım kuruluşunun kestiği kurban ve topladığı yardımlar da amacına ulaşmıyor.