1934 yılında ABD'li bir uzmanın hazırladığı bir rapor sonucunda müze olarak kullanılmasına karar verilen 1935 yılında yüz olarak açılan Sultan Fatih'in emaneti vakfesinde cami olarak kayıtlı bulunan Ayasofya her sene 29 Mayıslar da açılacak umudu taşıyor.

Ülke genelinde bu sene 29 Mayıs'ta Ayasofya'nın asıl bölümünün ibadeti açılacağına dair büyük bir kampanya var. Cumhurbaşkanlığının bu yönde bir hazırlığının olduğunu düşünüyoruz.

1991 yılında Ayasofya'nın Sultan kasrı bölümü ibadeti açılmıştı. Burada 29 yıldır namaz kılmakta Cuma namazları Eda edilmektedir.

2016 yılından itibaren Ayasofya'nın 4 minaresinden Sultanahmet ile karşılıklı olarak ezan okunmaktadır.

Koranavirüs nedeniyle 16 Mart'tan bu yana ibadete kapalı olan camilerin 29 Mayıs Cuma günü ibadete açılacağı daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından , ''29 Mayıs Cuma günü cuma namazıyla birlikte şartları uygun camilerden başlayarak camilerimizi ibadete açıyoruz. Cemaatle namazı yine kurallar içinde ifa edeceğiz. Bir süre öğlen ve ikindi namazları cemaatle kılınacak.'' denilerek açıklanmıştı.

NEDEN 29 MAYIS ?

Peki camilerin açılış tarihi olarak neden 29 Mayıs belirlendi ? 29 Mayıs tarihi ''öylesine'' belirlenmiş bir tarih değil.Bilindiği üzere Türk Ordusu 29 Mayıs 1453 tarihinde İstanbul'u fethetmişti.Aynı gün Fatih Sultan Mehmet de Ayasofya'yı camiye çevirerek yine Cuma namazını burada kılmıştı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AYASOFYA'DA CUMA NAMAZI KILACAK İDDİASI 

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulunan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun Twitter hesabından paylaştığı Ayasofya fotoğrafı sosyal medyanın gündemine oturdu.

Paylaşımına “Özledik! Ama az daha sabır. Birlikte başaracağız…” notunu düşen Altun'un bu sözleri 'Ayasofya'nın ibadete açılacağının mesajı' olarak yorumlandı.


Ali Erbaş'ın kullandığı görselde Sultanahmet Camisi ve Ayasofya yer aldı. İşte Erbaş'ın o paylaşımı:

İşleri başkanı'nın yaptığı paylaşımda Ayasofya camii'ni paylaşması bir anlam taşıdığını düşünüyoruz.