ERZURUM 2020 YILI RAMAZAN İMSAKİYESİ

2020 Yılında Erzurumda iftar ve sahur saatleri belli oldu. İlk gün yani 23 Nisan 2020 Perşembe gecesi oruç için 03.44'e kadar sahurumuzu yapabiliyoruz. Ezan okununca artık her hangi bir şey yeyip içmiyoruz.

Yine 1.gün Cuma Günü akşam 19.09'da ilk iftarımızı açıyoruz.

Tüm şehrimize Hayırlı Ramazanlar Diliyoruz.

İftar duası nasıl yapılır diye sürekli soruluyor

Bismillahi vel hamdü lillahi, Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ni hamdike tekabbel mini, inneke entes semiul alim.

Türkçe Meali: Allahım! Senin senin için oruç tuttum, Senin için rızkınla oruçumu açtım. Ancak sana tevekkül ettim. . Seni hamdinle tespih ederim. Allahım benden kabul buyur. Çünkü sen işiten ve bilensin.

Her ne kadar dua etmenin ve dua okumanın bir şablonu olmasa da aşağıdaki duaları etmek münasiptir:

Allah’ım senin rızanı kazanmak için oruç tuttum, senin ululuğuna inandım, senin merhametine ve affediciliğine güvendim. Senin verdiğin rızık ile tutmuş olduğum orucumu açtım. Ey, bağışlaması bol Allah’ım; şahsımı, ailemi, ulusumu, devletimi ve tüm inananları koru. Rahmetini, merhametini ve yardımını yurdumuzdan ve inanlardan esirgeme. Tüm Müslüman kardeşlerime yaşama sevinci ihsan eyle. Her nevi zorluğa karşı dayanma gücü göstermemize yardım et. Şüphesiz senin her şeye gücün yeter, sen olmazı oldurursun Allah’ım. Amin.

Ayrıca aşağıdaki duada iftar vakitlerinde edilebilir:

Allahümme leke sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ala rızkıke eftartü veli savmel’ ğadin min şehri ramazane nev eytü fağfir li ma kaddemtü vema ahhertü.  (Ebu Davud, Savm: 22; bk. Buhârî şerhi, Feth’ul-Bâri, C 1, s. 13)

Türkçe Meali: Ya Rabbim! Senin rızan  için oruç tuttum, sana inandım, sana dayandım, senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Yarının orucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla.

Arapça Yazılışı: أَللَّهُمَّ لَكَ صُمْتُ وَبِكَ آمَنْتُ وَعَلَيْكَ تَوَكَّلْتُ وَعَلَى رِزْقِكَ أَفْطَرْتُ وَصَوْمَ الْغَدِ مِنْ شَهْرِ رَمَضَانَ نَوَيْتُ فَاغْفِرْلِي مَا قَدَّمْتُ وَمَا أَخَّرْ

Bismillahi vel hamdü lillahi, Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ni hamdike tekabbel mini, inneke entes semiul alim.

Ya Rabbim! Senin rızanı kazanmak için oruç tuttum, Senin vermiş olduğun rızık ile orucumu açtım. Ben ancak Rabbime tevekkül ederim. Seni hamdinle tespih ederim. Allah’ım benim dualarımı ve zikirlerimi kabul buyur. Çünkü sen işiten ve bilensin.


İftar Duası
Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed Mustafa (S.A.V.)’ın her iftar vaktinde aşağıdaki duyaı okudukları rivayet edilirdi:

“Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü”

Türkçe Meali: Ey Yaradan Yüce Rabbim, Senin rızanı kazanmak için oruç tuttum ve Senin verdiğin rızık ile orucumu açıyorum.

Ayrıca Hz. Muhamed Mustafa (S.A.V.) Efendimiz; oruçlarını açtıktan sonra aşağıdaki gibi şükrederlerdi:

Susuzluk gitti, damarlar ıslandı, inşallah Tealaya sevap kesinleşti