MEB'DE EHLİYET SINAVLARI HANGİ TARİHTE BAŞLIYOR

Daha önce Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Direksiyon sınavları ve e-sınavlar Nisan ayının sonuna kadar ertelenmişti. Bu erteleme 16 Mart 2020 Pazartesi gününden 30 Nisan 2020 tarihine kadardı.

Türkiye genelindeki 3 bin 700 sürücü kursunun 45 bin civarında çalışanı bulunuyor. Her ay ortalama 150 bin yeni kayıt alan sürücü kursları, Kovid-19 önlemleri kapsamında 16 Mart'tan bu yana eğitim veremiyor.

Yapılan yeni erteleme ile birlikte 31 Mayıs 2020 tarihine kadar ehliyet sınavları iptal edilmiş oldu. Bu durumda ehliyet sınavları 1 Haziran 2020 Tarihinde başlayacaktır diye tahmin edilmektedir. Ancak diğer sınavlarda göz önüne alındığında 15 Haziran'dan önce sınav yapılması zor ihtimal görünüyor.

Bu tarihe kadar sürücü kurslarında eğitim olmayacak, direksiyon sınavları ve e-sınavlar yapılmayacak.

Eğer direksiyon sınavları iptal edilmeseydi mayıs ayı boyunca tüm hafta sonları yapılacaktı. 

Teorik Sınavlar(e-sınavlar) Ertelenmesiydi Ne Zaman Yapılacaktı?

Teorik sınavlar haftanın 7 günü yapılmaktadır. Haftaiçi daha çok akşam saatlerinde haftasonu ise sabahtan akşama kadar yapılmaktadır. Sınavların iptal edilmesiyle mayıs içerisinde teorik sınavlar yapılmayacaktır.

04.05.2020 TARİHLİ BAKANLIĞIN YAZISI

 Bilindiği üzere Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle alınan tedbirler doğrultusunda, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında faaliyette bulunan özel anaokulları, ilkokullar, ortaokullar, ortaöğretim okulları, çeşitli kurslar, özel öğretim kursları, sosyal etkinlik merkezleri, özel ulaştırma hizmetleri mesleki eğitim ve geliştirme kursları, uzaktan öğretim yapan kuruluşlar, motorlu
taşıt sürücüleri kursları, iş makineleri sürücü eğitim kursları, hizmet içi eğitim merkezleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, mesleki eğitim merkezleri ile benzeri özel öğretim kurumları 16 Mart - 30 Nisan 2020 tarihleri arasında tatil edilmişti.
Söz konusu tedbirler kapsamında eğitim kurumlarının tatil süreleri ilgi (b) yazı ile 31 Mayıs 2020 tarihine kadar uzatılmış olup yukarıda belirtilen özel öğretim kurumların da belirtilen bu sürede;
1-Özel okullarda önceden planlanan bursluluk sınavları,
2-Özel motorlu taşıt sürücüleri kurslarının eğitimler sonunda yapılan teorik dersler için
e-sınav ve direksiyon eğitimi dersi uygulama sınavları,
3-Özel ulaştırma hizmetleri mesleki eğitim ve geliştirme kursları ile iş makineleri sürücü
eğitim kurslarının eğitimler sonunda yapılan teorik ve uygulama sınavları,
4-Çeşitli kurslar, özel öğretim kursları, uzaktan öğretim yapan kuruluşlar, hizmet içi eğitim merkezlerinde kurs bitirme, seviye tespit ve seviye tamamlama sınavları
da dahil öğrenci/kursiyerlerle hiçbir etkinlik yapılmayacaktır.
Özel öğrenci barınma hizmeti veren kurumlar da yukarıda belirtilen süre içerisinde tatil edilecek ancak zorunlu olarak barınma hizmeti alması gereken öğrencilerin bulunması halinde kurumda barınmalarına yönelik önlemler alınacaktır.
Bilgilerinizi ve ilinizdeki özel öğretim kurumları ile özel öğrenci barınma hizmeti veren kurumlara yukarıda belirtilen hususların duyurulması konusunda gereğini rica ederim.
Muammer YILDIZ
Bakan a.
Genel Müdür