2020 DE HACCA GİDİLECEK Mİ?

Hac ,badeti İslamın 5 temel farzından bir tanesi. Hc ibadeti dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan, dilleri ve ırkları farklı olan Müslümanları aynı amaç doğrultusunda bir araya getirir ve kardeşliği pekiştirir. Mahşerin dünyadaki provasıdır adeta. 

İslamın Kutsal kabul ettiği Kabeyi ziyaret,şeytan taşlama,tavaf ve Arafat vakfesi ile bilinen her yıl milyonlarca Müslümanın  ziyaret edip ibadet ettiği Hac bu sene olacak mı?

Koronavirüs tehlikesinden dolayıo Suudi Arabistan Hac ve umre ziyaretlerini ertelemişti. Hac ve umreler ne zaman başlayacak?

HAC İBADETİ İÇİN BELİRLENEN YOLCULUK TARİHLERİ

İlk kafile kutsal topraklara 22 Haziran’da çıkacak. Son hac kafilesi ise 25 Temmuz’da gidecek idi.

Hacdan dönüşler: 06 Ağustos – 02 Eylül 2020 (Hicri 16 Zilhicce 1441- 14 Muharrem 1442) tarihleri arasında yapılacak idi.

Hac Yolcularının Eğitiminin yapılması (27 Mayıs 2020)

* Suudi Arabistan’daki ve diğer uluslararası gelişmelere göre Hac ile ilgili kararlar alınacaktır.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Muhammed Salih bin Tahir Benten, Koronavirüs salgını nedeniyle insanların güvenliği bakımından endişe duyduklarını belirtti ve Müslümanlara bu yıl hac ziyareti için plan yapmadan önce bir süre daha beklemeleri çağrısında bulundu.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca konuyla ilgili, "2020 yılı haccına daha var. Bu konuda çalışmalar yapacağız görüşmeler yapacağız" dedi.

 

Cumhurbaşkanlığının yaptığı normalleşme açıklamalarında Hac ve ümreler henüz açıklanmadı. Sadece Salgının kontrol altına alındığı ülkelerle olan sınır kapılarının yolcu giriş-çıkışına açılması 15 Haziran 2020olarak belirlendi. Suudi Arabistan'ın yapacağı açıklamaya göre bir açıklama yapılacağı düşünülüyor. Temmuz ayınının sonu bu gidişat iyiye gider normalleşme artarsa buna en müsait görünüyor.

Hac Kimlere ve Ne Zaman Farzdir

Asagidaki sartlari tasiyanlara hacca gitmek farz olur:

1) Akilli olmak,
2) Erginlik çagina gelmis olmak,
3) Müslüman olmak,
4) Hür olmak,
5) Haccin farz oldugunu bilmek. (Bu sart müslüman olmayan ülkelerde müslümanligi kabul edenler içindir. Islâm ülkelerinde yasayan müslümanlar için haccin farz oldugunu bilmemek özür degildir.)
6) Zorunlu ihtiyaçlardan baska hacca gidip dönünceye kadar kendisinin ve bakmakla yükümlü oldugu aile fertlerinin geçinebilecegi maddi güce sahip olmak.
7) Durumuna uygun bir vasita ile hac yolculugunu yapabilmesi için vasita ve yol masraflarini karsilayacak parasi olmak.
8) Hac vazifesini yapabilecek zamana yetismis olmak.
Saydigimiz bu sartlardan baska hac vazifesini bizzat yapmak için su sartlarin da bulunmasi gerekir. Bunlara haccin edasinin sartlari denir.

Haccin Edasinin Sartlari

1) Vücutça saglikli olmak, (Kör, kötürüm ve hac yolculuguna dayanamayacak derecede hasta ve yasli olmamak.)
2) Hacca gitmesine bir engel bulunmamak, (Hapiste olmak gibi)
3) Yol güvenligi olmak,
4) Kadinin yaninda kocasi veya evlenmesi caiz olmayan bir mahremi bulunmak.
5) Kocasi ölmüs veya bosanmis olan kadinlarin iddet süreleri bitmis olmak.
Bu saydigimiz sartlara sahip olan bir kimsenin önündeki ilk hac mevsiminde hacca gitmesi farz olur.


Haccin Vacibleri

1) Müzdelife’de vakfe.
2) Safa ile Merve tepeleri arasinda sa’y etmek
3) Cemreleri taslamak (Seytan taslamak)
4) Saçlari tras etmek veya kisaltmak
5) Sader (veda) tavafini edâ etmek

Umre nedir, Hacdan farkları?

Umre, belirli bir zamana bagli olmadan usulüne göre ihrama girdikten sonra tavaf etmek, sa’y yapmak ve tras olmaktan ibarettir. Umre sünnettir. Umre için belirli bir zaman yoktur. Arefe ve onu izleyen kurban bayrami günleri olmak üzere yilda bes günün disinda her zaman umre yapilabilir. Umre sünnet, Hac farzdır. Hac da Arafat Vakfesi ve şeytan taşlama vardır Umre de yoktur. Umre her zaman yapılır HAC mevsiminde yapılır. Kurban bayramı öncesi ve sonrasında yapılır.