a_ikinci @ hotmail.com

Toplumda sadece kadına değil her türlü şiddet artıyor!
Sadece kadına değil her türlü şiddet artıyor. Basında şiddet haberleri boy boy veriliyor. Şiddet her alanda hızla artıyor. Sadece kadına değil her türlü şiddet artıyor. Fiziksel, psikolojik, cinsel vs vs.

Kadına, hayvana, aileye, çocuğa vs vs herkese.
Peki ne yapıyoruz ve ne yapmalıyız?

Tarihinde karıncayı ezmemek için orduya yol değiştirmiş, sarayın mutfağını karinca sarınca karıncayı öldürmemek için mutfak değiştirmiş bir milletin çocukları nasıl oldu bu kadar gergin, şiddete meyilli ve psikolojik hasta oldu?
Şiddeti azaltmak için kanun, yönetmelik çıkararak çözüm getiremeyeceğimizi gördük.
İstanbul sözleşmesi gibi AB anlayışı ile hazırlanmış bir sözleşmenin, 6284 sayılı kanun gibi batı dayatması bizim aile yapımıza uymayan kanunların çözüm olamayacağını gördük. Özellikle bu sözleşme ve kanundan sonra kadına şiddet kat ve kat artmış görünüyor.
Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 2018 yılı itibarıyla Türkiye’de satılan sinir sistemi ilaçlarının toplamı 308 milyon kutu oldu. Sinir sistemi ilaçlarının başında antidepresan ilaçlar geliyor. Ülkemizde yılda 35 milyon kutu antidepresan hap satılıyor. Psikolojisi bozulmuş, yılda 10 milyon insanın psikiyatri doktoruna gittigi bir toplumda suçlar nasıl azaltılabilir?
Şiddeti yaygınlaştıran TV dizi ve programları tam gaz devam ediyor. En mütedeyyin filim ve dizilerde bile şiddet yaygınlaştırılıyor. Gençler filim ve dizilerde TV programlarında şiddeti öğreniyor ve bilinç altına yerleştiriyor.
Şiddeti nasıl azaltabiliriz? konusunda ciddi çalışma yapmamız lazım. Aile bakanlığımız artık AB'nin dayatmaları dan kurtularak en sağlam kalemiz olan ailenin ifsadinin önüne geçmek için çalışma yapmalıdır. 6284'le evinden uzaklaştırdığımız 1 milyona yakın erkeğin psikolojisini ve bu kanunun uygulanmaya başlamasından sonra şiddetin artmasında ki etkisi araştırılmalı.
Diyanet teşkilatı daha etkin nasıl bir yaygın eğitim verebilir?
Milli Eğitim Bakanlığımız lise eğitiminde sağlıklı aile kurulması konusunda bilinçlendirme için neler yapabilir?
Üniversitelerimiz sağlıklı aile kurmak için nasıl bir eğitim verebilir ?
İslam'ın bizzat emrettiği aile fertlerinden oluşan bir uzlaşma heyeti problemler sırasında nasıl kurulabilir. Bunun için içinde psikologların bulunduğu mahalle aile irtibat büroları belediyelerce açılabilir. Diyabette bu bürolara uzman verebilir.
Mahkemelik olmadan on çözüm yolları mutlaka olmalı. Mahkeme aşaması da uzlaşmayı esas almalı. Ömür boyu nafaka erkeğe şiddetin bir aracı olmuş durumda. 

Şiddetin sebepleri azaltılmadan kanunlarla cezalarla sorunu çözmeye çalışmak bataklığı kurutmadan sinekleri öldürme çabasına benziyor. Bu yüzden de şiddet her geçen gün artıyor.

Her türlü şiddetin azaldığı günleri gotmek için seyretmek değil çözüm üretmek zorundayız. Özellikle biz eğitimciler kafa yormak zorundayız.