a_ikinci @ hotmail.com

Hangi gün geçmiyor ki bir şiddet haberi ile olmasın. Hayvana, erkeğe, kadına kısacası her şeye...

Samsun'da bir kadına çocuğunun gözü önünde uygulanan şiddetin görüntüleri adeta tüylerimizi ürpertti, kalbimizi sızlattı. Her türlü şiddetin karşısında olan bizler, böylesine vahşi ve insanlık dışı bir olayın da sonuna kadar karşısındayız.


NE OLDU. NEDEN BOZULDU İNSANIN FITRATI BU DERECE?


Önüne gelen her şeye şiddet uygulama vahşiliğini nasıl yapıyor insan? Bir köpeğin ağzını iple bağlayıp nasıl vadiye bırakıyor? Sokağın ortasında bir kadına nasıl hunharca saldırıyor?


Sokaktaki bir hayvana, evindeki kadına, insana şiddet niye bu kadar arttı?

SEBEBİ AÇIK DEĞİL Mİ?

Cenâb-ı Hak; insanın iyiye, güzele, hakikate, doğruya meylini, sevgiyi, merhameti ona fıtrat olarak koymuştur. Ama agelin görünki günümüzde gün geçtikçe bu özellikleri azalıyor insanın. Topluma dayatılan yaşam tarzı, kanunlar, sözleşmeler TV programları, gıdalar FITRAT'ı bozuyor ve İNSANI vahşileştiriyor. Bazen öyle hale geliyor ki insan bir hayvandan bile aşağı düşebiliyor. Gıda maddelerindeki katkı maddelerin fıtratı bozduğu gerçeği bir kenara bırakılmamalı. Helalden akzanmak helal harcamak helal yemek fıtrat için çok önemli. Haram insan fıtratını bozuyor.


Bu toplumsal travmayı kanunla, yönetmelikle sözleşme ile hapisle düzeltmek mümkün görünmüyor. Kadının ve erkeğin fıtratına uygun olmayan kanun, nizam ve uygulamalar da şiddeti artırıyor.

İnsan vücudundaki organların kendilerine özgü fıtrî vazifeleri vardır. Göz, el, ayak, kulak, zihin, kalp fıtrata uygun olarak vazifesini yapar. Kendi fıtratına yaraşır kullanılmayan organların fizyolojisi bozuluyor.

Sağlam bir fıtrata uygun hareket eden temiz şahsiyetler yalanı, sahtekarlığı, eğriliği, kötülüğü bilmezler. Bunlar sonradan oluşan menfîliklerdir. Fıtratın gereğini yapanlar kendilerine emânet olarak verilen sağlıklarını korurlar, itidal ve denge üzere olurlar, hak yemezler, dürüst ve adâletli davranırlar, merhametli olurlar, günah işlememeye çalışırlar. Olursa derhal pişman olarak tevbe ederler. Bunları yapmayanlar fıtrata aykırı davrananlardır.


ŞİDDETİ ortaya çıkaran sebepler yani FITRATI bozan unsurlar ortadan kaldırmak için mücadele edilmeli. Bu konuda İnsanı yaratan ALLAH'ın (cc) tavsiyelerini en başta göz ardı etmemek lazım.