a_ikinci @ hotmail.com

FETİHTEN VE FATİHTEN DERSLER ALMAK
Bugün 3 Mayıs 1481 yılında Gebze yakınlarında Hünkar çayırında gut hastalığından vefat eden Sultan Mehmet Fatih'i hatırlama günü. Her yıl gerek fetih ve gerekse vefat yıldönümü münasebetiyle gündeme gelen Sultan Fatihle elbette övünülebilir.


Çağ açıp çağ kapatan, bizzat yapımında bulunduğu 500 kg lik mermiyi su üzerinden sektirerek boğazdan karşı tarafa geçirip yıkılmaz denilen surlarda büyük gedikler açan, ardından Doğu Romayı dize getirip Bizans'ı yıkan, Ayasofya'yı cami yapan, altın para bastıracak ekonomik bir düzen kuran, o günün en büyük üniversitesi olan Sahn-ı Semanı, büyük devlet adamları yetiştiren Enderun'u kuran, Topkapı devlet merkezi ve Fatih Camiini yaptıran, Otrantoyu fethedip Romanın kapısına dayanan, kurduğu donanma ile Kırımı fethedip ilk denizaşırı fetihler yapan, Trabzon Pontus Rum Devletini yıkan vefat edince Avrupa'da 40 gün 40 gece şenlikler yapılan bir padişahla elbette övünebiliriz.

Hakkımız var. Lakin biz ve geleceğimiz olan nesiller ondan ve yaptıklarından ne kadar örnek alıyoruz burası önemli. Sultan Fatih'te ki bilgiyi, tekniği, fetih aşkını, heyecanını, fetih ruhunu ne kadar gençliğe veriyoruz burası önemli. Okullarımızın binaları o günden daha büyük ve kaliteli ama Sultan Fatihler yetiştirecek bir eğitim müfredatı ve anlayışı var mı buna bakmak zorundayız. Askeri okullarımızda gerek siyasi gerekse askeri dehası maneviyatı tanıtılıyor mu bilmiyorum.

Bizans ustası ile yargılandığı davada haksız bulunup aleyhinde karar çıkmasından dolayı devrin kadısını tebrik eden adaleti herkese uygulattıran adil bir hükümdardı.

Bu vesile ile büyük devlet adamı 16 şehrin ve devletin Fatih'i olan büyük dava, gönül ve siyaset adamı Sultan Fatih'i ve bu lideri yetiştiren hocaları Akşemseddin, Molla Gürani ve Molla Hüsrevi vefat yıldönümünde rahmetle yad ediyorum. Allah Teala (cc) cümlesine rahmet eylesin.