abdurrahman @ hotmail.com

12 MARTLAR NASIL KUTLANILIRDI?
Her Erzurumlunun okuması dileklerimle::
1960-70-80-90'lı yıllarda Valilik, belediye, esnaf ve sanatkarlar ve sivil toplum kuruluşları aylar öncesinden kurtuluş bayramına hazırlıklarını yapar bayramın en güzel şekilde kutlanmasına çaba sarf ederlerdi.
1920'lerde kurtuluş törenleri Ali Ravi Caddesinden başlar, katliamların geçtiği yerlere törenlerle gidilirdi. Aliravi Yoncalık Mahallebaşı, Tahtacılar ve Nazik çarşıdaki şehit edilenlerin yerlerine gidilir törenler yapılır, şiirler okunur, konuşmalar yapılırdı.
1960 sonrasında Eski Hükümet konağı önünde kürsü kurulur yediden yetmiş yediye tüm Erzurum Halkı bayramlık elbiselerini giyer çocuklarının elinden tutan bayram yerine gidilirdi. O ne müthiş güzellikti anlatamam.
Adliye binası önüne kürsü kurulur konuşmalar yapılır, şiirler okunur, kurtuluşun mana ve önemi dile getirilirdi.
Sonra Davul zurna eşliğinde Erzurum Barları tutulur sahneler görülmeye değer olurdu.
Sonra temsili Türk ordusu şehre girer şehri Ermeni canilerden temizlerdi.
Sonra Okullar Bayrak ve flamalarıyla tüm okulların iştirak ettiği geçit töreni yapılır, öğrencilerin hafızalarına bu güzel törenlerden pek çok anı kalırdı.
Bütün bunlardan sonra Askeri Bando bölüğünün eşliğinde Türk Silahlı Kuvvetleri muhteşem geçide katılır, tanklar, toplar alandan dosta güven düşmana korku verecek şekilde geçit sürerdi.
Askeri birliklerin geçidinden sonra Kızılay, Karayolları, Devlet Su İşleri, Köy Hizmetleri yani kamu kurum ve kuruluşlarının motorlu araçları geçerdi.
Sonra Erzurum Esnaf ve Sanatkarları tarafından süslenmiş her araçta şehrin mesleklerini temsil eden ustalar ürettiği ürünlerle geçide iştirak eder ve böylece Kurtuluş bayramı tam kurtuluşa döner, o acılı günler toplum hafızasına yeniden nakşedilirdi.
Bitmedi akşam olunca Türk Silahlı Kuvvetleri Bando Bölüğü eşliğinde fener alayları düzenlenir tüm DADAŞLAR bu törenlere sevinç ve mutlulukla iştirak ederdi.
Bitmedi Kurtuluş haftası içinde özellikle Erzurum Halk Oyunları derneğince Dadaş Sinemasında düzenlenen Kurtuluş gecesinin muhteşemliği tartışılmaz güzellikteydi. TRT sanatçıları, tiyatro ekipleri, Erzurum barları ve daha nice güzel sanatsal ve kültürel etkinlikler yapılırdı.
Bitmedi Erzurum İlim ve Kültür derneği Havuzbaşı'nda ki, Halk Eğitim Salonunda muhteşem kurtuluş geceleri düzenler, hafta sosyal, kültürel ve tarihsel yerlerin ziyaret edilmesiyle son bulurdu.
Bu kutlamalar tamamen Valilik, Belediye Başkanlığı ve Resmi kurumlar tarafından yürütülür, asla siyasi partiler ve siyasetçiler bu işe müdahil olmaz ancak temsil edilirlerdi.
Soru neden son yıllarda bu güzel etkinliklere son verildi? Birileri bu soruya bir basın toplantısı düzenleyerek anlatması gerekmez mi?
13 Mart 2021 ERZURUM