a_ikinci @ hotmail.com

Covid 13 Mart'ta başladıktan sonra sokağa çıkma yasakları ara ara uygulanıyor.

Toplum sürekli içeride. Özellikle çocuklar, kadınlar ve yaşlılar sosyal patlamanın eşiğinde. Konuşamıyor derdini dökemiyor. İçine ata ata psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkıyor.

İletişim firmalarının Watsap vb programları bu derde azda olsa merhem olsada yinede çözüm olamıyor. 

Bu arada covidi pozitif çıkıp hastalığı yaşarken özellikle hastaneye düşenlerin yaşadığı travma ve korku adeta psikolojiyi bitiriyor. Sürekli ölüm haberleri bu hastaları da olumsuz etkiliyor.

TV'lerin olumsuz yayınları moral ve motivasyonu alt üst ediyor. Uzmanların ifadesi ile bağışıklığı düşüren faktörlerin başında moral ve motivasyon geliyor. Ama Tvler yaptıkları haberlerle moral ve motivasyonu sıfırlıyorlar.  

Sürekli aynı evde bulunan ailelerde aile sorunlarının arttığını duyuyoruz bunlarda aile içi huzursuzlukları, boşanmayı ve şiddeti artırıyor deniyor buda araştırılmalı.

TV dizileri ve programları moral bozucu değil moral verici olmalı. Diziler iyice moral bozuyor. Haberler moral bozuyor. Milleti aşıya razı etmek için olmadık haberler boy boy gösteriliyor. Sanki öldük öldük ortada kaldık yok olduk.

Corona mutasyona uğruyor artık bitmez bu iş algısı artırılıyor. Çocuklar genç kızlar bundan çok olumsuz etkileniyor. 

Bunlara karşı mücadele edecek tedbirler alacak eğitimci, psikolog ve sosyologlardan oluşan bir bilim kurulunun olması gerekmez mi?

Elbette Covid bilim kurulu kadar gerekli. 
Covidi yenelim derken psikolojiye yenilmeyelim.
2 sene sonra psikolojisi alt üst olmuş, bunalıma girmiş, dengesi bozulmuş bir toplum üretmeyelim.
Bu konuda Valiliklerin de yapması gerekenler, RTÜK'ün TV yayınları ile ilgili, MEB'in gençlerle ilgili, Diyanetin, Aile Bakanlığı'nın yapması gerekenler yok mu?

Elbette var. 

Ekonomi uzmanları nasıl ekonomik denge bozulmaması için mücadele ediyorsa yeni projeler destekler açıklıyorsa sosyal ve psikoloji kurulu bundan daha önemli. 

Babalara bu süreçte çok önemli görev düşüyor. Eş ve çocuklarımızı ara ara sokağa çıkarak aynı ortamda sürekli durmaktan kendilerini dinleme moduna geçmekten koruyalım.  Tedbirli bir şekilde market alışverişine vs götürerek kafalarını dağıtmalarını sağlayalım. 

Okul rehberlik servisleri bu konularda velileri uyarmalı sürekli ekran,bilgisayar,tablet derken çocuklar evde bunalıyor. 

Veliler hafta sonu evde oluyor çocuklarını gezdirme imkanı oluyordu yinede hafta sonu 11:00-16:00 gibi aileleriyle çocuklarına gezme imkanı verilmeli. Yoksa bu yasaklar sosyal patlamalara sosyal ve psikolojik bunalımlara kapı aralar Allah korusun.   

 Selam ve dua ile.