PİYANGO YASAKLANMALI.!
 
Aylardan ‘piyango’dayız yine. Yılbaşı nedeniyle birçok ülkede olduğu gibi bizdede trilyonluk özendirici özel çekilişlerle tam bir piyango çılgınlığı yaşanıyor.
 
Şehirlerde Yılbaşı bileti kuyruğu metrelerce uzanıyor.
 
Yüzbinlerce hatta milyonlarca insna kumardan kazanacağı şans parası için kuyruklarda..
 
Yoksullar ve orta kesim piyangoyu, ‘heyecan olsun’ diye oynayan zenginlerden farklı olarak ‘eğlence için değil para kazanmak için’ oynuyor. ‘Para kazanmak’ ise, piyango oynama gerekçeleri arasındaki en akıl dışı olanı. Çünkü piyangodan para kazanan oranı, oynayan sayısı ile kıyaslandığında sıfıra yakındır.
 
Peki, kazanana faydası olmayan bir kumar olmasına rağmen neden piyangolar dünyada bu kadar yaygın ve yasal? Aslında piyangodan kimse kazanmıyor denemez. Bütün kumar türlerinde olduğu gibi, gerçek kazananı onu oynatandır.
 
Piyangodan 61 trilyonu kazansanız, ilk birkaç gün veya bir kaç hafta hariç, bugünkünden daha mutlu olmayacaksınız. Dahası, bu kolay para, hayatınıza, aklınıza bile gelmeyecek yığınla dev sorunu da beraberinde getirecek.
 
Piyango büyük ikramiyeyi kazananlara ‘talihli’ denmesi ironiktir. Çünkü istatistikler piyangodan büyük ikramiye vurmasının aslında çoğunlukla yüksek profilli bir talihsizlik olduğunu gösteriyor. Bugüne kadar mutlu olanı görmedik ve duymadık.
 
İkramiyeyi kazandıktan sadece aylar sonra on yıllardır evli olduğu eşi ile boşandı ve önce gelini, sonra da oğlunun, piyango parasıyla bağlantılı sebeplerden ölümünü gördü diye onlarca haber okuyoruz.
 
Talihlilerin” en sık yaşadığı gerçek ise iflas. Deve yüküyle para kazananların iflası çelişki gibi görünebilir. Ancak milyonlarca dolar kazanan birçok talihli, bugün, bileti kazanmadan önceki hayatlarından bile daha yoksul halde sefil yaşam mücadelesi veriyorlar. Kazandığı büyük ikramiye ile kendisine saygın bir hayat kurabilmiş, önemli bir işadamı/iş kadını statüsüne ulaşmış bilinen tek bir örnek bile yok.
 
Peki, kazanana faydası olmayan bir kumar olmasına rağmen neden piyangolar ÜLKEMİZDE bu kadar yaygın ve yasal? Piyango "milli" bir oyun değildir. Dileğimiz odur ki devletimiz "Milli Piyango İdaresine" son vererek resmi  olarak kumar oynatmaktan vazgeçer. Çünkü kumar zararlı bir alışkanlıktır. Toplumu tembelliğe ve bedavacılığa sevkeder.
Ve böylece Piyango çılgınlığı da sona erer.
 
Ülkemiz insanı alınteri ile helal ve azda olsa bereketli kazanmanın önemini daha çok kavrar.
 
Kulağa hoş gelmiyor biliyorum ama umuyorum piyango size ‘vurmaz’.