Son zamanlarda ülkemizi de yakından ilgilendiren Büyük Ortadoğu(BOP projesi)ni yeniden gündeme taşıyan gelişmeler olmaktadır.

Suriye –Hatay-Kilis hudutları boyunca beklenilmeyen ve hesaplanmayan bir hamle ile geniş bir coğrafi bölgeyi çok kısa zamanda ,sözde stratejik müttefikimiz ,gerçekte sömürgeci ve emperyalist Amerika’nın silahlandırıp eğiterek sınırımıza yığdığı;katiller,insanlıktan çıkmış maşalar, emperyal sürüsü; PKK,PYD,YPG ve DEAŞ hem Afrin’i hemde Münbiç’i işgal etti.Bu şehirlerde ne yaptıkları neleri değiştirdikleri, neleri yaktıkları, kimleri öldürdükleri ve ne kadar insan öldüğü şuana kadar belli değildir.

Türkiye çok sabretti,ABD’Yİ,Rusya’yı,Avrupa’yı bunlara arka çıkmayın,silah vermeyin diye defalarca uyardı,dinlemediler açıkta destek verdiler,Türkiye için artık bıçak kemiğe dayandı,milli güvenliği tehlikeye girdi,uluslar arası hukuk ve BM,51. Madde gereğince meşru müdafaa hakkını kullanarak,Afrin’e “zeytin dalı”harekatını başlattı.

Yerden göğe kadar haklı olduğumuz bu operasyonu destekliyoruz ve kahraman ordumuza başarılar diliyoruz.Allah yar ve yardımcıları olsun,kazasız,belasız dönmeleri için yüce Allaha dua ediyoruz.


İSLAMI KENDİ İÇİNDE; SÜNNİ- Şİİ ÇATIŞIR HALE DÖNÜŞTÜRMEK,TÜRKİYE-İRAN SAVAŞINI KÖRÜKLEMEK UFUKTA GÖZÜKMEKTEDİR ! DİKKAT !


Özellikle Suriye de başlayan oradan Irak, Lübnan, Türkiye ve İran gibi ülkelere yayılması muhtemel bu Sünni-Şii çatışması belli güçler tarafından desteklenmekte ve körüklenmektedir.

Bu hareket bütün Ortadoğu’yu kasıp kavuracak, rejimleri ve sınırları değiştirebilecek güç ve donanımda gözükmektedir. Suriye, İran ve Hizbullah’ın açık desteğiyle Şii bloğu oluşturulurken Çin ve Rusya da buna açık destek vermektedir.

Sünniler hem Suriye de, hem Irak’ta hem de İran ve Lübnan da zayıf ve etkisiz kalınca Ortadoğu şartlarının getirdiği durum sebebiyle de Sünni hareket bir yayılma tabanı aradı ve buldu. Bu taban üzerine bir boşluğu dolduracak IŞID hareketi gelip oturdu. Türkiye, Suudi Arabistan, Katar gibi ülkeler ise Vahhabi- Selefi öğretinin unsurları olarak ortada yaşanan kafa karışıklığının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Artık İslam dünyasının birçok yerinde mezhep savaşlarının bulunması ve gündem de tutulması belli güçlerin bir oyunu olarak görünmektedir. Özellikle Ortadoğu zengin petrollerinin olduğu bir coğrafya da bu mezhep savaşlarının kışkırtılması ve desteklenmesi dikkat çekici olarak gözükmektedir. Burada şu dikkatimizi çekmektedir. Artık İslam ve Müslümanlar batı medeniyeti ve onların temsilcileri ile çatışma yerine, İslam kendi içinde; (Sünni-Şii) çatışır bir hale dönüşmektedir.

Buna özellikle tüm Müslümanların ve Ortadoğu milletlerinin dikkat etmesi ve bu oyuna gelmeyerek; kendi güç ve enerjilerini kendi içlerindeki iç çekişmelere harcamadan bu tuzağa düşmemelidirler. Şimdi Türkiye, Şii öğretiden tamamen farklı olan Anadolu Aleviliği ve Sünnilik gerilimine ilaveten bir de Selefilik gerilimi ile karşı karşıya bulunmaktadır.

Bu konu da herkesi daha dikkatli olmaya, dini değerlerin felsefi ve sosyolojik açıdan yorumlanması ve birlikteliğin, kardeşliğin ve insan olmanın temel kapsayıcı hususlarında birleşmelerini dilemekteyim.

Bu konuda şu yöntemi bütün Müslümanların bilmesi ve uygulamasında sonsuz hikmet ve rahmet olacağına inanmaktayım. “rabbinin yoluna hikmet ve güzel öğütle davet et, onlarla en güzel şekil hangisi ise onunla mücadele et” ayetini temel yöntem olarak almalıyız.

Çünkü yüce Allah, insanları Hikmet, güzel öğüt ve müjde ile davet etmeyi hakikatin bir gerçeği olarak bizlere bildirmektedir. Bugün Ortadoğu da, neo- Selefi yani Selefiler hareketi olarak görülen hareketlerin İslam’a hizmet etmediği bilakis “İslam Fobiya” nın dünya da daha çok taraftar bulmasına hizmet edecek hareketler olduğu gözükmektedir. Aynı zamanda İslam dünyasının farklı yerlerinde farklı çözüm önerileri ön görülmektedir.

Bu nokta da sahih İslam’da birleşilmesi esas olmalıdır. Çalışmaların hem akla, hem Kur-an’a ve hem de kalbe doğrudan hitap eden düşünce yapılarının insanlığa mutluluk ve kurtuluş getireceği unutulmamalıdır. Müslümanların biran evvel İslam düşmanlarının yazdığı senaryoda rol almayarak onların tuzak dolu oyunlarını boşa çıkartabilirler. Allah Müslümanlara basiret, feraset versin, uyanmalarını ve akıllarını kullanmalarını nasip etsin. Çalışma ve gayret biz Müslümanlardan zafer İse yüce Allah’tandır. .