Eğitimci ve yazar Murat Ertaş hoca Kanuni ile ilgili haklı önerilerde bulunmuş. Özellikle "Şehrin girişlerinde, gar ve havalimanında “Cumhuriyeti Kuran Şehir Erzurum” ve “Kanûnî’nin Şehri Erzurum’a Hoşgeldiniz” görselleri mutlaka olmalıdır." Yine "Erzurum’da yapılacak birçok uluslararası organizasyona Muhteşem Süleyman’ın adı konacaktır. İlerleyen aylarda ve yıllarda şehrimizin üniversitelerinde, kurum ve kuruluşlarında Kanûnî konulu sempozyumlar yapılacak, yayınlar çıkarılacaktır." önerileri önemli.
Erzurum'da birçok kimse bilmez Kanuni'nin Erzurum'un banilerinden olduğunu. Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim Han, Mısır seferinden dönerken Kars ve Pasinler üzerinden Erzurum'a kadar gelip şehir çevresini 1517 yılında Osmanlı topraklarına kattığını, Kanuni'nin emriyle Erzurum önce eyalet merkezi yapıldığı, beylerbeyi atanıp (Kanuni, İran seferinden dönüşte (1535) Dulkadirli Mehmed Han'ı Erzurum'a Beylerbeyi tayin ettiği), Erzurum kalesinin tahkimine girişildiğini kaç kişi bilir. Erzurum'un büyük imarcılarından olan ilk beylerbeyi Dulkadirli Mehmed Han'ın kabri şu anda şehrin neresindedir, bunu bilmiyorum! Belediyelerimiz, Üniversitemizde, biz tarihçilerde bunları dillendirmek,anlatmak,yaşatmak,öğretmek,tarihi bilinç oluşturmak konusunda yetersiz kaldığımız söylenebilir.
Bu vesile ile birçok konuda güzel çıkışları olan ve faydalı önerileri dillendiren Murat Ertaş hocayı ve Erzurum'un tarihi ayrıntılarını çokça gündeme getiren şehrimizin genç ve çalışkan tarihçisi Prof Dr Murat Küçükuğurlu ve özellikle tabyalar konusunda çalışmalarıyla-önerileriyle bilinen Abdurrahman Zeynal hocalarımızı da tebrik ediyorum.
      Son dönemde Milli Eğitim Müdürlüğümüz birçok okul ismini değiştirdi. İl ve İlçe Belediyelerimiz birçok kültür merkezi, bulvar veya park açılışı yaptı. Yeni okullar açılıyor. Bunlara dikkat edildi mi bilmiyorum ama Kanuni Sultan Süleyman'ın ismi bir liseye ve ortaokula, belediyelerimiz tarafından bir kültür-eğitim merkezi veya büyük bir bulvara, parka verilebilir.
     Milli Eğitim Müdürlüğümüz bu konuda önemli adımlar attı. Özellikle Yakutiye Milli Eğitim Müdürü Zinnur Şimşek Hocamızın etkin gayreti oldu. Necip Fazıl, Kazım karabekir, Sezai Karakoç,Aliya İzzetbegoviç  gibi önemli isimler kondu. Büyüşehir, Necip Fazıl ismini Kültür merkezinde yaşattı. Teşekkür ediyorum. Bunlara Necmeddin Erbakan, Kanuni Sultan Süleyman,Yavuz Sultan Selim ve Sultan Abdulhamid Han isminin eklenmesi gerekir. 
      Erzurum'a 13 tane Fabrika temeli atan, birçok yatırımda imzası olan, her ilçesinde mührü olan eski Başbakanlardan merhum Prof Dr Necmeddin Erbakan hocanın da Erzurum'da ismi olmalıdır. Bir Lisede, mesela Erzurum Teknik üniversitesinin İsmi "Prof Dr Necmeddin Erbakan Teknik üniversitesi" olarak değiştirilebilir çünkü Erbakan hoca bu ülkeye teknik manada çok emeği ve eseriolan bir isimdir. Son günlerde duruşu ile herkese örnek olmuş bir ismi Erzurum'da yaşatmalıyız. 
     Yeni Fen lisesinde Ortaokul'da veya bir kültür merkezi veya bir parkta; toplumun ve gençliğin sürekli bulunduğu yerlerde dikkat çekmesi gereken yerlerde bu önemli isimleri bulundurmak gerekir. Yavuz Sultan Selim, Sultan Abdulhamid Han'ın, Sultan Abdulaziz'in Necmeddin Erbakan hocanın ismi mutlaka birçok yerde olması gerekir. Onlarında çok katkısı var Erzurum'a ve milletimize.
     Büyükşehirin önemli hizmetlerinden olan Mehteran'ın da Kanuni'nin gelişinde güzel bir gösterisi olacak her halde. Üniversitemizde tarih bölümleri bu konularda, şehgre katkısı olanların yaşatılması ve duyurulması, anılması, anlatılması konularında faydalı çalışmalar yapabilir.  Mesela Yüksek Lisans tezi olarak "Erbakan Hocanın Erzurumda ve Türkiye'de ağır sanayi çalışmaları" konusu mutlaka çalışılmalıdır. Bu konuda Üniversite Kütğüphanesinde çalışma görmedim. Öğrencilerimiz öyle gereksiz eften püften konular çalışıyor ki bazen duyunca hayret ediyorum. YüksekLisans ve bitirme tezleri mutlaka şehrimizle alakalı olması, devletimize ve milletimize ufukaçıcı, faydalı nitelikte olmasına dikkat edilmelidir.
     Tabi bunları söylerken, bu isimleri yaşatırken "ucube heykellerde", gereksiz taş yığınları da dikilsin demiyorum. bir ara Kars'ta, Ankara'da bu konular çokça tartışılmıştı.  
    Şehrimizin de özellikle Valimiz başta olmak üzere, Büyükşehir Belediye Başkanımız, Üniversite Rektörlerimiz, İl Milli Eğitim Müdürümüz ve İlçe MEM yöneticilerinin bu konuda hassasiyetlerini ve bu tarihi önemli şahsiyetleri topluma, özellikle gençliğe tanıtma ve bu şahsiyetelere karşı milletçe vefamızı göstermelerini talep ediyorum.
ABDULLAH İKİNCİ  
ÖĞ-DER ŞUBE BAŞKANI