ÖĞ-DER YEREL EĞİTİM ŞURASI

ÖĞ-DER Şuurlu Öğretmenler Derneği olarak Türkiye genelinde faaliyet yapan bir derneğin 6 yıldır Erzurum Şubesinde faaliyet yapıyoruz.
14 kişilik ekibimizle 6 yıldır eğitimin gidişatı ve uygulanması ile ilgili farklı çalışmalar yapmaya çalışan bilinçli bir neslin yetişmesinin ancak şuurlu öğretmenler eliyle olacağına inanıyoruz.

Bugüne kadar 3 kez yerel şura yapmıştık bu sene 4.sünü Atatürk Üniversitesi STK işbirliği çerçevesinde yaptık. Bu sene konumuz Zorunlu eğitim uygulamaları ve Basın ve yeni medyanın eğitime etkileri idi.

Görüntünün olası içeriği: iç mekan

Dernek olarak eğitim konularında fikri sabit değiliz. Farklı fikir ve görüşleri de dinliyor "milli bir eğitim" sisteminin oluşturulması konusunda istişarelere devam ediyoruz. Milli ve yerli bir eğitim sistemi arzuluyoruz. Salih nesiller için "şuurlu öğretmenler" yetişşsin istiyoruz. Bize ait bir eğitim modelimiz oluşsun derdindeyiz. Pisa'ya AB'ye göre vaziyet alan değil 1400 yıllık eğitim geleneklerini kadim değerlerimizi önemseyen bilinçli ve çalışkan yeni dünya insanı oluşturulmasını bu yönde bir eğitim modeli istiyoruz. Eğitim sorunlarının çözümü konusunda sadece konuşan değil aynı zamanda görüş ve öneriler hazırlayıp ilgili makamlara ulaştırarak çözümlere destek oluyoruz. 

Ömer Çomaklı(Prof Dr) Hocamızın rektör seçilmesinden sonra üniversiteyi şehre açma isteği kısa sürede izlerini ve sonuçlarını tüm şehir olarak her alanda görmekteyiz. Eğitim alanında yaptığımız çalışmaya üniversitenin üst düzeyden destek vermesi bizleri memnun etmiştir. Sayın rektörümüze teşekkür ediyorum.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan

Şuramıza STK İşbirliği koordinatörü olarak katılan Rektör yardımcısı Nihat yatkın(Prof Dr) hocamıza da teşekkürü borç biliyorum. Toplantıyı sonuna kadar takip etmesi katılımcı herkesi ve bizleri memnun etmiştir.

Toplantıya gönül isterdi ki konunun muhatabı olan K.Karabekir Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi ve İletişim Fakültesi yetkilileri de katılsaydı. Şehrin ve ülkenin eğitim konularının konuşulduğu programda Rektörümüzün üniversite-şehir buluşması heyecanının fakülte deki yetlkili hocalarımızda da olması beklendi doğrusu. Katilimcilardan konuyu sorunlar  oldu. Kendilerinin başka bir programlarının olup olmadığını bilmiyorum doğrusu ancak fakülte ve bölüm temsilcileri de katılıp görüş bölümünde konu hakkında görüş ve düşüncelerini açıklamaları faydalı olurdu diye düşünüyorum.

B.şehir Belediyemizin davetli olduğunu önce başkanın geleceğini ardından başka bir programdan dolayı katılamayacağı belirtilmiştir. Hızlı kar temizliği yapan, okulların boya badana işlerini titizlikle yürüten belediyemizin eğitim sorunları konusunda da Başkanın ve en azında eğitimden sorumlu temsilcilerinin orada olmasını beklerdim.

Güzel bir şura oldu. Katılımcıların görüşlerini sabırla dinledik. Notlar aldık. Raporumuzu yakında basınla ve kamuoyu ile paylaşacağız. Raporumuzu ülkemizin yetkili büyüklerimize gönderip sorunların çözümü konusunda Erzurumun önerilerini onlara iletmiş olacağız.

Erzurum kongre ve şura şehridir. Erzurumun ve Erzurumlunun istek ve önerileri her daim ön planda tutulmuştur. İnşallah yakın zamanda sura kararlarımızı yayinlayacagiz.

Bu vesile ile yerel eğitim şuramıza destek veren Üniversite rektörümüz Ömer Çomaklı ( Prof Dr) bey başta olmak üzere Genel Sekreter Remzi Şahin (Doç Dr) beye, Özel kalem müdürü Cahit Sunay beye ,

Şurada sunum yapan Hacettepe Üniversitesinden Aytaç Açıkalın(Prof Dr) Hocaya, Eğitim Birsen Başkanı Mustafa Karataş beye, Ticaret Odası Eski Bşk Muammer Cindilli beye, Bilim Sanat Merkezi Müdürü Uğur Elmas beye, Atatürk Üniversitesinden Asiye Ata (Dr) Hanimefendiye sunumları dolayısyla teşekkür ediyorum.

Ve şuramızda katılıp görüş ve önerileriyle destek olan Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz beye, Atatürk Üniversitesi Rektör yardımcısı Nihat Yatkın (Prof Dr) bey ve Üniversiteden katılan değerli akademisyenlere, yoğun programına rağmen katılan İl Milli Eğitim Müdürü Ercan Yıldız beye, Ankaradan katılan OGDER Gn. Bsk. Yrd. Mustafa Alkan beye, Pasinler İlçe Mem Müdürü Kenan Kaya beye, şube müdürleri Ragıp Taş , Ömer Faruk Pala beylere, Palandöken Gençlik Merkezi Müdürü Mehmet Gözütok bey, Yakutiye Gençlik Merkezi Müdürü Zülküf Yılmaz bey, okul Mudurlerinden Selami Güneş bey, Savaş Atmaca bey ve ismini sayamadığım tüm müdür, müdür yrd ve öğretmenlerimize Ayrıca Sp İl Başkanı Faik Çalık bey ve yönetimindeki üyelere, TDED Başkanı Murat Ertaş beye, EHAD Başkanı Abdurrahman ikinci beye, Kent Konseyinden katılan Burhanettin Yesilyurt beye, Agd Bask Yrd Celal Algan beye, şuraya katılan Eminder, Vuslat, Kultur Eğitim Vakfı , İMH ve tüm Stk temsilcilerine, Eski İl Müdürlerinden Nurullah Ozkilic beye, Davete katılamayıp mazeret bildiren tüm dostlara , programını yapılmasında gayret gösteren OGDER yönetimindeki tüm arkadaşlara toplantı sonrasında misafirleri ağırlayan Muammer Cindilli beye ve Ali Paşadaki Bıçakçılar Han'ın sahiplerine teşekkür ediyorum.