Yusufeli İlçesi Yeniden Yerleşim Çalışmaları Hakkında Toplantı Yapıldı

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünde Yusufeli İlçesi Yeniden Yerleşim Yeri alt yapı, üst yapı ve hak sahipliği çalışmaları hakkında toplantı yapıldı.

Toplantıya Artvin Milletvekili Dr.İsrafil Kışla, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, DSİ 26. Bölge Müdürü Celal Tokalak ve ilgili birimlerin temsilcileri katıldı.
Toplantıda ”Yusufeli Barajı ve Hes” Projesi kapsamında devam eden ”Yeniden Yerleşim” çalışmaları değerlendirildi.

Dünyanın en yüksek 3. Barajını inşa ediyoruz

Yusufeli Barajı ve HES, DSİ Genel Müdürlüğü ve Özel sektörün Çoruh Nehri Anakolu üzerinde yer alan 10 projeden birisidir. Çoruh Projeleri ekonomik ve sosyal kalkınmaya yönelik hazırlanmış projeler olup, projeler ile daha güçlü Türkiye ve refah düzeyi daha yüksek olan bir toplum hedeflenmektedir. Türkiye Cumhuriyetinin uzun vadeli Enerji vizyonunun içinde yer alan en önemli yatırımlardan biri olan Yusufeli Barajı ve HES projesidir.

’Baraj 270 Metre Yüksekliğinde Olacak’’

Yusufeli Barajının 270 m yüksekliğine sahip kendi sınıfında dünyanın en yüksek 3. Barajı olup Barajın tipinin çift eğrilikli beton kemer baraj tipinde inşa edilmektedir. Sözleşmesine göre 19.05.2019 tarihi olmakla beraber 29.05.2018 tarihinde bitirilmesi yüklenici firma tarafından taahhüt edilmiştir.

 ‘’Fiziki gerçekleşme Seviyesi % 59 ‘’

Baraj İnşaatında  % 59 fiziki gerçekleşme seviyesine ulaşmış bulunmaktayız. Yusufeli Barajının 01.04.2014 tarihinde derivasyon tüneli inşaatı tamamlanarak nehir derivasyonu işlemi gerçekleştirilmiştir.

 

‘’Baraj İnşaatı İstihdama Katkı Sağlıyor’’

Baraj inşaatında ihtiyaç duyulan personel sayısı 1200 olup bu yoğun zamanlarda 1800’lere çıkmaktadır.

‘’Milli Ekonomiye 450 Milyon TL Katkı’

Ülkemizde 2016 yıl sonu itibari ile işletmede ki toplam hidroelektrik enerji 92 500 GWh/yıl olup, Yusufeli Barajı 558 MW’lık (3*186 MW) kurulu gücü ile 1 888 GWh/yıl kapasitesi ile bunun %2,1’ini üretecektir. Çoruh havzasındaki projelerin toplam enerji üretimin %13’ ü Yusufeli Barajı ve HES Projesinden üretilecektir.

Tamamen Türk Mühendisi ve işçisinin alın teri İle yapılan Yusufeli Barajı ve HES günlük 1 Milyon TL’yi aşkın tutarlı elektrik enerjisi üreterek 7 yılda kendisini amorti edecek olup, 650 bin nüfuslu bir şehrin enerji ihtiyacı karşılanacaktır. Projenin tamamlanması ile milli ekonomiye yıllık 450 milyon TL katkı sağlayacaktır.

‘’Yusufeli Kimliği Kaybolmayacak’’

Baraj nedeni ile yeni yerleşim yerine taşınacak olan Yusufeli İlçesinin mevcutta 750 dekar alana yayılmışken yeni yerleşim yerinin 1200 dekar olarak belirlendiğini bununda 330 dekarlık kısmında planlama yapıldığını, hazırlanan yeni yerleşim planlarının yörenin coğrafi şartlarına göre bütün kesimlerin ihtiyaçlarına cevap vereceğini, yörenin kültür ve geleneklerine uygun şekilde hazırlandığını belirtti.

 ‘’Çoruh’ta Taşkın Riski Azaltılacak’’

Yusufeli Barajı üreteceği enerjinin yanı sıra diğer barajlara da su kaynağı olacaktır. Diğer taraftan Çoruh nehrinin getireceği rusubatı önemli ölçüde tutarak diğer barajların ömrünün uzamasına ve Çoruh Nehrinde oluşabilecek taşkın riskini azaltacaktır.

 YENİ YUSUFELİ HAKKINDA İSTEKLER

YENİ YUSUFELİ!'NDE TOKİ NİN YAPTIĞI İHTİYAÇ KONUTLARI DIŞINDA YUSUFELİNDE OTURMAYAN YENİ YUSUFELİ NDE EV ALMAK İSTEYEN YUSUFELİ LİLERE ALTERNATİF KONUTLAR SATIŞA SUNULMALI. AYRICA İSTİMLAK PARALARININ YUSUFELİ NDE KALMASI İÇİNDE PROJE ÜRETİLMELİ.