Siyasilerimiz ittifakla, seçimlerle, kayıkçı kavgalarıyla meşgullerken, Yunanistan Ege Denizi’nde Türkiye’ye ait olduğu tescilli adalarımızı sessiz sedasız ele geçirmeye devam ediyor.

Siyasilerimiz ittifakla, seçimlerle, kayıkçı kavgalarıyla meşgullerken, Yunanistan Ege Denizi’nde Türkiye’ye ait olduğu tescilli adalarımızı sessiz sedasız ele geçirmeye devam ediyor.

Yunanlılar bir adamıza daha göz diktiler ile ilgili görsel sonucu

Yunanistan şimdi de kuş gözlem evleri kurma bahanesiyle Zürafa Adası’nı işgal ediyor.

Yunanistan, yasağa rağmen Ege adalarını silahlandırdı, adalara asker çıkardı. * Yunan Parlamentosu, Avrupa Birliği çapında yürütülen NATURA 2000 Çevre Koruma Projesi kapsamındaki kanunu kabul etti. 

Yunanlılar bir adamıza daha göz diktiler ile ilgili görsel sonucu

Bu kanunu bahane ederek Kardak kayalıkları, Zürafa, Hurşit, Eşek ve Bulamaç gibi Türkiye’ye ait birçok ada, adacık ve kayalığa kuş gözlem evleri kurmayı planlıyor. 

Kanun, söz konusu ada, adacık ve kayalıklarda Yunanistan’ın ekonomik olarak tam egemenliğini öngörüyor.

Yunanistan, işgal ettiği Aydın Eşek Adası’nda 25 Mart 2018’de ‘Yunan Bağımsızlık Günü ve Yunan Milli Bayramı’ kutlaması yaptı. Törene Yunan askerleri de katıldı. Törenlerin yapıldığı meydana Yunan bayrakları asıldı. 

Orgeneral Hulusi Akar, Kardak Kayalıkları'nda

Gökçeada ile Edirne’nin Enez İlçesi arasında yer alan Zürafa Adası, İstanbul’daki Heybeliada büyüklüğüne sahip. 1. Ordu Komutanlığı’nın sorumluluk alanında olan bir vatan toprağı. Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı da Zürafa Adası’nın karasularını korumakla görevli. 

Ä°lgili resim

Ege adalarına önümüzdeki günlerde gönderilecek 3.500 kişilik Yunan askerlerinin bir kısmı Zürafa Adası’na yerleştirilecek. 

Yunanistan’ın, Zürafa Adası’na kuş gözlem evi ve doğal hayatın takibine ilişkin tesisler kurması halinde adaya AB ve Yunan bayrağı da asılacak.

Yunan bayrağı sallandırılan, asker ve ağır silahlar yerleştirilen 18 adamız şunlar: Koyun, Hurşit, Formoz, Eşek, Nergizcik, Bulamaç, Kalolimnoz, Keçi, Sakarcılar, Koçbaba, Ardacık, Gavdos, Dhia, Dionisades, Gaidhouronisi, Koufonisi ve Venedik kayalıkları…

Yunanistan’ın milli güvenlik stratejisinde bir tek ülke “tehdit” olarak ilan edildi, o da Türkiye…

Yunanistan epey zamandan beri savaş ve işgal hazırlığında… Türkiye’den ele geçirdiği 18 ada dahil olmak üzere tüm adalarda ciddi bir askeri yığınak yapmış durumda…

Bu yığınakla ilgili Ümit Yalım, Haziran 2017’de verdiği bir röportajda şunları söylüyor: * “Yunanistan, 6 adamızda, 6’sı kara kuvvetleri, 2’si deniz kuvvetleri ve 2’si de helikopterler için olmak üzere toplam 10 askeri üs kurdu.”

 “Koyun Adası’ndaki kara üssünde 1 tabur asker var. Adaya ayrıca deniz ve helikopter üssü de kurulmuş. Deniz üssünde sualtı taarruz komandoları da görev yapıyor.” 

“Eşek, Bulamaç ve Hurşit adalarında birer tabur asker var. Eşek Adası’nda deniz ve helikopter üssü de bulunuyor.” 

“Muğla’nın Kalolimnoz ve Keçi adalarındaki kara üslerinde birer tabur asker var.” 

“İzmir’e bağlı Venedik Kayalıkları’ndaki deniz fenerinde de gözetleme yapılıyor.” 

“Bu üsler, 2004’ten beri 13 yıldır faaliyetlerini kesintisiz olarak sürdürüyor.” * “Türkiye’ye yönelik harekât için ileri karakol olarak tahkim edilen bu üslerdeki asker sayısı 4 binin üzerinde. Anılan adaların dışındaki Türk adalarında ise sınırlı miktarda Yunan askeri var.” * “Adalara yerleştirilen Yunan vatandaşları da milis olarak donatılıp eğitimden geçirildi.”

 “Yunanistan bu adalardaki üslerine top ve uçaksavar gibi ağır silahlar yerleştirdi, bu silahların namlusu Türkiye’ye çevrili…” Bu askeri yığınakla ilgili önceki gün Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos’un da açıklamaları oldukça dikkat çekici ve endişe vericiydi. Kammenos, Aydın Kuşadası’nın karşısında yer alan Samos’un hemen yanındaki İkarya Adası’nda Türkiye’ye yönelik zehir zemberek açıklamalarda bulundu. Türkiye’yi “kışkırtmaya devam eden düşman” olarak nitelendiren Yunan Savunma Bakanı, Ege Denizi’nin Türkiye’ye yakın kısmındaki adalarda daha fazla askeri personelin görevlendirilmesini emrettiğini, 7 bin askerin adalara ve Batı Trakya’daki bir sınır bölgesine taşındığını söyledi. Adalarda zaten asker ve milis kuvvet vardı, bu kadar daha ilave olmuş oldu.

Kammenos, Türkiye’ye tehditler savurdu: “Cesaretleri varsa, topraklarımızın bir santimini zorlasınlar. Birleşmiş Yunanlılar onları ezecekler.”  Batımızda bu kadar büyük bir tehdit varken, bu konuda siyasilerimizin, bürokratlarımızın, medya ve basının, milletimizin sessizliği gerçekten dikkat çekici… Bence Yunan’ı cesaretlendiren de bu vurdumduymazlık…