Üniversite eğitimine devam etmek isteyen binlerce öğrenci 12 Mart Pazar günü saat 10.00'da başlayacak sınavda ter dökecek. Öğrencilere Türkçe'den 40, tarihten 15, coğrafyadan 12, felsefeden 8 ve din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5, temel matematikten 40, fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden ise 13 soru sorulacak. Cevaplamak için 160 dakika süre verilecek.
 
Adaylar son hazırlıklarını tamamlarken uzmanlar YGS öncesi bazı uyarılarda bulunmaya devam ediyor;
 
Son güne kadar adayların test çözmesinde, ders çalışmasında bir sakınca görmeyen uzmanların uyarıları şöyle:
 
 
 
-Sınav günü erkenden uola çıkın sınavdan yarım saat önce okulun kapısında olun.

- Özellikle olumsuz soru köklerine dikkat edin. "Değildir, olmamalıdır"a benzer sözcükler olumlu olarak algılandığı için adaylar yanlış cevap verebiliyor. En büyük hatalar bu tür sorularda yapılıyor.
 
- Soru köklerine dikkat edin, altı çizili sözcükleri dikkatlice okuyun. Gerekirse heceleyerek okuyup, tam olarak ne istendiğini anlayarak cevap verin.
 
- Sınav öncesi sağlığı bozabilecek yiyecek ve içeceklerden uzak durmaya çalışın.
-Sınava giderken telefon,kalem,saat silgi vs götürmeyin.
-Sınava girmeden önce mutlaka WC ihtiyacınızı giderin.
 
- Sınavdan bir gün önce ders çalışmak, konu öğrenmeye çalışmak, sizi strese sokarak bildiğiniz konular üzerinde olumsuz etki yapar. Günü dinlenerek sakin bir ortamda, sevdiğiniz şeylerle uğraşarak geçirmeye çalışın.- Sınavdan bir önceki gün, sınav ile ilgili konuşmalar yapmaktan ve böyle konuşmaların yapılacağı çevrelerden uzak durun.
 
- Sınavda sizden istenilen belgeleri ve malzemelerinizi eksiksiz olarak hazırlayın. Hepsini bir zarf içinde kolay bulabileceğiniz bir yere koyun. (Sınav giriş belgesi, nüfus cüzdanı, su)

-Çoktan seçmeli sınavlarda, sorulan soruya cevap olamayacak seçenekleri eleyin. Tahmin etmeniz gerekirse hızlı tahminde bulunun ve fikrinizi değiştirmeyin. Çoktan seçmeli sınavlarda cevap kâğıdına cevapları bütünüyle doldurarak, uygun boşlukları taşırmadan ve koyu olarak işaretleyin. Cevap kâğıdında yanlış değerlendirmeye neden olacak her türlü işaretten kaçının. Sınavlarda, bazen çok güç sorular olabilir. Bütün soruları doğru cevaplama beklentisi içinde olmayın 
-Sınava başlamadan önce, 10–15 saniye soruları gözden geçirin. Gözden geçirme işlemi sırasında, anahtar noktaları hatırlamanız, istediğiniz sorudan başlamanıza yardımcı olacaktır. Hızlı karar vermek ya da yavaş cevap vermek puan kaybına neden olabilir. Bir soru üzerinde belirli bir süre geçtiği halde çözüme ulaşamazsanız, soruyu bırakın.
-Herhangi bir soru üzerinde zaman harcamak gerektiği ve karışık gözüktüğü için, soruyu atlamayın. Eğer üzerinde zaman harcanması gerektiğini düşündüğünüz her soruyu atlarsanız, kısa bir süre sonra çok az soruyu cevaplandırmış olabilirsiniz. Yanınızda bir saat bulundurun ve sınav süresine göre kendinizi ayarlayın. Zamanı bilinçli ve planlı bir şekilde kullanırsanız, başarınızı yükseltebilirsiniz. Zihninizin dağılmasını önleyin, yorulduğunuzu hissettiğiniz an ara verin. Geçen zamanla ilgilenmeyin.
 
- Sınavdan bir gece önce ''erken yatmam gerekiyor'' düşüncesine kapılmayın. Her zaman yattığınız saat, uyku için alışık olduğunuz saattir. Bu yüzden o saatte yatağa girmeye özen gösterin. Uyumanızı kolaylaştırmak adına herhangi bir sakinleştirici ilaç almayın.
 

-Soruları tam olarak okumadan cevap vermeyin. Olumsuz ve altı çizili sözcüklere dikkat edin. En büyük hatalar sorular tam okunmadığı ve olumsuz soru kökleri, olumlu gibi düşünülerek cevap verildiği için yapılıyor. 

-Sınavda kodlamaları doğru yapın.

-Soruları çok uzun süre okumak algı kaybına neden olduğundan anlamadıysanız sonraya bırakın.

-İki şıkka indirdiğiniz sözel sorularda akla gelen ilk cevap doğruya daha yakın.

-Sınav bittiğinde sorularınızı  ve kodlamalarınızı kontrol edin.

-Sınav bitmeden sınavdan çıkmayın.

-Sınavda uzun sorular gelebilir bunları yılmadan okuyun.

-Sınavda sizi rahatsız eden bir durum olduğunda (ayakkabı sesi - konuşma) sesizce uyarın

-Kopya çekmeye yeltenmeyin. 

-Sınav cevaplarını almaya yeltenmeyin.