Yeni Sistemle okullarda sınavların birisi merkezi sistemle yapılacak ve bu puanlarla ve okul ortalaması ile Üniversiteye girilecek. Bir anlamda TEOG gibi Liselerde ÜGS(Üniversiteye Giriş Sistemi) uygulanacak. Bu durum okulların önemini dahada artıracak. Dersler daha çok önem kazanacak.

YÖK ve MEB yeni sınav sisteminde YGS sınavını kaldırıyor, lisede okuyan öğrenciler TEOG merkezi sınav sistemine göre her yıl sınava girerek diploma puanı üzerinden üniversiteye girecek. Çalışma 2017 yılında başlayacak, uygulamaya 2018 yılında geçilecek.

Lisede okuyan öğrenciler, bir yıl boyunca değil; lise eğitimi boyunca kademeli olarak sınava girecekler. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sınav sistemi ile her sene merkezi sınav sistemine lise öğrencileri tabi tutulacak. Bir yıl içinde iki sınav mı olacak yoksa tek mi sınav olacak bu çalışma sonunda belli olacak.

Sınavlar açık uçlu olacak. Bu sayede hormonlu notlara son verilecek.

YGS’yle iki yıllık ön lisans programlarına yerleşen yaklaşık 100 bin öğrenci için sınava girmeden lise diploma puanıyla kayıt yaptırabileceği bölümler açıklanacak. Öğrenci, lise diploma puanına göre bu bölümlerden birine doğrudan kayıt yaptırabilecek.

Sistemde açılan tercih listesinde herhangi bir bölüme girmek istemeyen öğrenci LYS sınavına girecek. Oradan istediği bölüme geçiş hakkına sahip olacak.

Mevcut sistemde öğrencilerin YGS barajını aştıktan sonra 4 yıllık lisans programlarına yerleşmek için girdiği LYS devam edecek. Yüksek puanlı lisans programlarına yerleşmek isteyen adaylar, bu sınava girmek için başvuruda bulunacak. Meslek lisesi öğrencilerine kendi alanlarında özel kontenjan ayrılması için de çalışma yapılıyor.

Geçmiş yıllarda mezun olanlar da yeni sistemde diploma puanlarıyla önlisans ve bazı lisans programlarına kayıt yaptırabilecek. Mezunlar da liseden yeni mezun olan öğrenciler gibi LYS’ye girebilecek.