Küflü peynir olarakta anılmaktadır. Erzurum Yeşil Peynirinin insan vücudunda penisilin görevi görmektedir. Peynir, süt ürünleri arasında besin değeri en yüksek olanıdır, protein, minerler ve vitaminler gibi esansiyel maddeler bakımından zengin bir kaynaktır. A, B, E vitaminleri, kalsiyum ve fosfor içerir. Peynir protein açısından sütle aynı gereksinimi karşılayacak değerdedir. Özellikle beyaz peynir ve lor protein açısından zengindir. 100 gram peynir yetişkin bir insanın günlük mineral ihtiyacını karşılar. Peynir, kolay hazmedilir ve diğer gıdaların hazmolmasına yardımcı olur. Bu özelliği

yeşil peynirin ile ilgili görsel sonucu

nedeniyle de sofraların baş tacıdır. Peynir toplam yağ alımını çok az arttırmaktadır. Ayrıca kolesterol oranı en düşük gıdalardan biridir. Peynirde laktoz yoktur ya da düşük oranda bulunur. Bu nedenle peynir, sütü sindirmekte zorlanan kişiler için alternatif bir gıdadır. Peynir, çocuklarda boy uzamasını önemli ölçüde artırır, kemik gelişimine yardımcı olur. Kadınlarda da kemik yapısının güçlü kalabilmesini sağlar. Ayrıca diş sağlığı için vazgeçilmez bir besindir.

Erzurum Yeşil Peynir'in Yapılışı-Civil peyniri tel tel ayrılarak lor ile karıştırılıp özel kablara basılarak (DERİ TAHTA KURUN) yaylalarda eski taş evlerde mahsenlerde en az 6 ay bekletilerek doğal ve hijyenik ortamda başka hiç bir işlem uygulanmadan yeşil rengini almaktadır.