İşte Diyanet İşleri Başkanlığı için adı geçen süpriz isimler

Prof. Dr. Mehmet Görmez'den sonra yeni başkan kim olacak?

İşte ismi geçen başkan adayları...

Başkan Mehmet Görmez: “Yeri zamanı geldiği zaman teslim edilir. Diyanet İşleri Başkanlığı gibi bir makamdan sonra talip olduğum bir görev vardır o da ilimdir. Hem aziz milletimizin hem de İslam dünyasının ilmi hayatına katkıda bulunmak için bir gayret içinde olacağım” açıklamasında bulunarak görevi bıraktı.

Bu açıklamanın ardından muhtemel başkan adayları kamuoyunda gündeme gelmeye başladı.

Yeni Başkanın Ortadoğu ve İslam dünyası ile ilgili tecrübesi ve etkin faaliyetleri olmalı. Mezhep savaşlarına karşı etkin mücadele yürütmeli. FETÖ'yü yakından tanıyan ve onun dinler arası diyalog gibi sapık fikirleri ile mücadele edebilecek bir isim olmalı. TV'de İslam adına yapılan tartışmalarda daha etkin bir diyanet beklentisi var. Toplumda yozlaşan ahlaki çöküntü ile mücadele edebilecek bir diyanet oluşmalı. Diyanet mensuplarını kucaklayacak ve sorunlarını çözebilecek bir aday isteniyor. Gençlikle yakından ilgilenecek onun için projeler hazırlatıp uygultabilecek bir başkan ihtiyacı var.

Şu ana kadar sosyal medyada Diyanet'e ilgi duyanların muhtemel başkan adayları ise şu şekilde oldu:

Prof Dr Mustafa Ağırman: Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat  Fakültesi öğretim üyesi. Uzun yıllar İslam tarihi kürsüsünde hizmetleri olan aynı zamanda Türkiye ve dünya da konferansları ilgi ile dinlenen MGV kökenli bir aday. İslam dünyası ile yakından ilgilenen bir isim. Siyaset ve ilim dünyasında tanınan bir isim. Cumhurbaşkanının da tanıdığı bir isim. Diyanet'te faydalı olabileceği belirtiliyor.

Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz: İstanbul İl Müftüsü. Edinilen bilgilere göre Müftü Yılmaz, böyle bir talebinin olmadığını dile getirdi.

Prof.Dr. Mürteza Bedir: İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi dekanı  İsmi her ne kadar sosyal medyada çıksada dekan Bedir'in de böyle bir girişimde bulunmadığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı için İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi dekanı Prof.Dr. Mürteza Bedir ile bir görüşme yaptığı beliritliyor.

BU DA GÖSTERİYOR Kİ CUMHURBAŞKANI FARKLI İSİMLERLE GÖRÜŞÜYOR.

 Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu: Yükseköğretim Kurulu Üyesi. Cumhurbaşkanı ile de bir ön görüşme yaptığı konuşuluyor. Diyanet İşleri Başkanlığı için fikir alış verilişinde bulunduğu görüşmede nasıl bir kararın çıkacağı merak konusu oldu.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Saray ve Diyanet İşleri Başkanlığı arasındaki tartışmalara dair Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı: 'SARAY, Diyanet İşl. Başk. için, ATV'ci Nihat Hatipoğlu'nu düşünüyor. Hatipoğlu'nun başkan olmasına Mehmet Görmez ve ekibi karşı çıkıyor...'

İşte o paylaşım:

 

Prof. Dr. Mehmet Emin Aşıkkutlu: Karadeniz Teknik Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve rektör yardımcının ismi hem Ankara kulislerinde hem de sosyal medya büyük yankı uyandırdı. Daha önce başkan olacağı yazılmıştı. 

Prof. Dr. Yavuz Ünal: Kulislerde ismi ön plana çıkan diğer bir aday ise Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ünal'ın ismi son anda Ankara gündemine düştü. Külliye'de Başkan adayı olarak ismi anıldı.


Burhan İşleyen: Diyarbakır İl Müftüsü. Müftü İşleyen'in Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmezce bir şekilde değerlendirileceği belirtiliyordu. Mehmet Görmez'in Diyanet'ten ayrılacak olması ile birlikte Müftü İşleyen'in Başkan adayı olarak ismi gündeme gelmiş ise de Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı olacağı yüksek ihtimal.

Kamuoyunun Diyanet İşleri Başkanı adayı olarak konuştuğu isimler şimdilik bunlar. Şu an için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir iki güne kadar atamasını yapacağı Diyanet İşleri Başkanı için kesinleşmiş bir aday yok.

Prof Dr Cevat Akşit ve Prof Dr Mehmet Okuyan gibi farklı isimler olsun diye söyleyenler de var.  

Diyanet İşleri Başkanı'nın Resmi Gazetede ilan edilmesinden sonra kimin ne kadar isabet ettirdiği de böylece ortaya çıkmış olacak.

Sürprizlere açık bir atama olacak.

YENİ DİYANET İŞLERİ BAŞKANI KİM OLSUN ANKETİNİ DOLDURMAK İÇİN TIKLA