Toplumumuzun önemli bir bölümünü oluşturan ve hayatları boyunca edindikleri deneyimlerini genç kuşaklara aktararak, onların ülkesine daha yararlı kişiler olarak yetişmelerine katkı sağlayan yaşlılarımızın sorunlarına yardımcı olmak, gönüllerini hoşnut etmek amacıyla, 1 Ekim tarihinin “Dünya Yaşlılar Günü” olarak kutlandığını hatırlatan Vali Azizoğlu mesajında şunları kaydetti; “Birleşmiş Milletler Teşkilatı, Dünya’daki yaşlı nüfusun giderek arttığını görerek, yaşlılara hak ettikleri değerin ve saygının gösterilmesi maksadıyla, 1990 yılında; 01 Ekim tarihini “Dünya Yaşlılar Günü” olarak ilan etmiştir. 


Ülkemizde yaşlı hizmetlerini yürüten Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Türk Milleti’nin geleneğinde en saygın yeri olan yaşlılarımıza, değişen toplum yapısı içinde ve bilimin ışığında en iyi hizmeti verebilmek için çalışmalarını sürdürmektedir. 
Kendi kendine yetebilen ve topluma aktif olarak katılan yaşlılarımızın sayılarının arttırılması amacıyla, onların beden ve ruh sağlığının iyileştirilmesi için, kişi ve kuruluşların katkılarıyla devletimizin organizasyonunda çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. 
Bu bağlamda, İlimiz’ de önemli bir orana sahip yaşlılarımıza yönelik çeşitli kurumsal çalışmalar yapılarak, onların sorunlarının çözümüne yardımcı olunmaya çalışılmaktadır. 


“Dünya Yaşlılar Günü” nün, Ülkemiz genelinde anlamına uygun olarak kutlanmasını ve bu anlamlı günde tüm yaşlılarımızın elleri öpülüp, hatırları sorularak, sorunlarının çözümüne yalnız kurumsal olarak değil, hepimizin yardımcı olmasını ve onların gönüllerinin hoşnut edilmesini temenni ediyorum. 


Bu duygularla, “01 Ekim Dünya Yaşlılar Günü” nü kutluyor, toplumumuzun tüm kesimlerinde yaşlılarımızla birlikte, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürmelerini temenni ediyorum.” 

 

 

 

Günümüzde ön plana çıkan en önemli gelişmelerden birisi nüfusumuzun yaşlanmasıdır. Dünyada insanlar daha uzun yaşamakta, doğum oranları azalmakta ve yaşlı nüfus sayısal olarak artmaktadır. Yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık yaratmak amacıyla tüm dünyada  Dünya Yaşlılar Günü kutlanmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü 65 yaş ve üzeri bireyleri “yaşlı” olarak tanımlamaktadır. Ülkemizde 2002 yılında doğumda beklenen yaşam süresi 72,5 yıl (erkeklerde 70,5 ve kadınlarda 74,7 yıl olmak üzere) iken 2017 yılında 78 yıla (erkeklerde 75,3 ve kadınlarda 80,7 yıl olmak üzere) çıkmıştır. Ayrıca yaşlı nüfus 2016 yılında 6,6 milyon olup yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki oranı %8,3 olmuştur. Yaşlı nüfus oranının 2023 yılında %10,2’ye, 2050 yılında ise %20,8’e yükseleceği tahmin edilmektedir ve bu yükseliş ülkemizin “çok yaşlı” nüfuslu ülkeler arasında yer alacağının bir işareti olarak değerlendirilmektedir. 

İnsanlarda görülen pek çok hastalığın ilerleyen yaşla birlikte arttığı bilinmektedir. Yaşlılıkta daha iyi ve kaliteli bir yaşam için bu sağlık sorunlarından korunmak gereklidir ve korunmak için başlıca üç ilke;

   •   Yeterli ve dengeli beslenme

   •   Doğru fiziksel aktivite ve egzersiz yapma

   •   Alkol ve sigara kullanımından uzak durma olarak sayılabilir.

Kısaca “sağlıklı yaşam ilkeleri” olarak bilinen bu kurallara uyulması durumunda yaşlanma ile ortaya çıkabilecek olan önemli sağlık sorunlarından başarılı şekilde korunmak mümkündür.