Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Hoca haberx.com'da yazdı.

Türkiye ve dünya da çokça satılan ürünlerde kanserejon maddeler olduğu belirtildi.

Dünyaca tanınmış markaların çikolata, margarin, şekerleme, hazır çorba, kek gibi ürünlerinde kanserojen olarak bilinen 3-MCPD ve glisidil ester gibi kimyasallar bulunduğu ortaya çıktı.

Günümüzün en büyük tehlikesi aslında bu. Yediğimiz ve içtiğimiz ürünlerde saklanmış katkı maddeleri zehir saçıyor.

Her iki kimyasal da palm yağı üretimi sırasında yüksek sıcaklıklar kullanılması sonucunda oluşuyor.

Dünyaca tanınmış markaların çikolata, margarin, şekerleme, hazır çorba, kek gibi ürünlerinde kanserojen olarak bilinen 3-MCPD ve glisidil ester gibi kimyasallar bulunduğu ortaya çıktı. Her iki kimyasal da palm yağı üretimi sırasında yüksek sıcaklıklar kullanılması sonucunda oluşuyor.

Muhtemel karsinojenler sınıfında yer alan her iki kimyasal da palm yağı üretimi sırasında yüksek sıcaklıklar kullanılması sonucunda oluşuyor.

Bunlar için kanunlarla belirlenmiş sınırlar olmamakla beraber 3-MCPD’ nin günde kilo başına 0.8 mikrogramdan fazla alınması riskli kabul ediliyor.

Buna göre, 13.5 kiloluk bir çocuğun günlük 3-MCPD sınır değerini aşması için Milka çikolatadan iki parçadan az yemesi bile kȃfi geliyor.

Greenpeace, bunun dışında yüzlerce hazır gıdada palm yağı bulunduğu ikazını da yapıyor.

Glisidil ester de EFSA tarafından mümkün olduğu kadar az alınması tavsiye edilen bir kimyasal.

Greenpeace' de uyarılar

Greenpeace kapsamlı testler yapılmasını ve sıkı kanuni sınır değerleri belirlenmesini, üreticilerin de palm yağını azaltmalarını ve palm yağsız alternatifler sunmalarını istiyor.

Greenpeace tüketicilerin hazır gıda paketleri üzerindeki etiketlerin dikkatle incelenmesini ve palm yağı ihtiva edenlerinden uzak durmalarını tavsiye ediyor.

Gelelim neticeye

Greenpeace’ nin uzmanlarından Herwig Schuster’ in, “test edilen ürünlerin Almanya ve başka ülkelerde de bulunmakla beraber sonuçların sadece Avusturya için geçerli olduğunu” bildiren sözleri yüreğime su serpti.

Ben, bizdeki hiçbir üründe kanserojen kimyasallar bulunan palm yağı kullanıldığına ihtimal vermiyor, çikolatamı, gofretimi, bisküvilerimi, margarinimi, hazır çorbamı afiyetle yiyip içiyorum.

Avusturya’ lılar için üzülmektan başka yapabileceğim bir şey yok.

Kaynaklar: http://www.geo.de/natur/nachhaltigkeit/17419-rtkl-lebensmittelsicherheit-greenpeace-warnt-gesundheitsgefahr-durch

https://kurier.at/genuss/greenpeace-supermaerkte-fuehren-im-schnitt-800-produkte-mit-palmoel/288.977.052