Son dönemde hukuksuz gözaltı uygulamalarıyla dikkati çeken Suudi Arabistan'da önceki akşam Kabeimamlarından Abdulaziz Bandar Balila da gözaltına alındı. Geçtiğimiz ay Kabe imamlarından Şeyh Salih El Talib de bir hutbesinde 'Kadın ve erkeklerin birlikte konserlerde eğlenmelerinin dine uygun olmadığını söylemesi' üzerine tutuklanmıştı.

Edinilen bilgiye göre, Mescid-i Haram imamı Bandar Abdulaziz Balila 11 Eylül'de Suudi Arabistan yönetimi tarafından tutuklandı.

Suudi Arabistan'da Veliaht Muhammed bin Selman'ın "reformları" çerçevesinde tutuklanan kişilerle ilgili bilgiler paylaşan sosyal medya platformu tarafından Balila'nın tutuklandığı doğrulandı.

Kabe imamlarından Abdulaziz Bandar Balila ve Şeyh Salih El Talib 

Mescid-i Haram'da imamlık yapan Balila aynı zamanda Taif Üniversitesi'nde profesörlük yapıyor.

Suudi Arabistan'da uzun bir süredir din adamlarına yönelik gözaltı ve tutuklamalar devam ediyor. Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın göreve başlamasıyla birlikte tutuklamalarda artışlar yaşandı.

Ülkedeki birçok ilim adamı, imam ve vaiz, Suudi Arabistan yönetimine "muhalif" oldukları iddiasıyla tutuklanıyor.

Suudi Yönetiminden Kabe imamlarına zulüm

Son dönemde hukuksuz gözaltı uygulamalarıyla dikkati çeken Suudi Arabistan'da önceki akşam Kabe imamlarından Abdulaziz Bandar Balila da gözaltına alındı. Geçtiğimiz ay Kabe imamlarından Şeyh Salih El Talib de bir hutbesinde 'Kadın ve erkeklerin birlikte konserlerde eğlenmelerinin dine uygun olmadığını söylemesi' üzerine tutuklanmıştı.