ÖSYM’nin önbilgi vermek için yayınladığı program ve kontenjan kılavuzuna göre bu yıl açıköğretim ve uzaktan öğretim dahil toplam 1 milyon 43 bin 177 kontenjan adayları bekliyor. Geçen yıla göre lisansta 6 bin, önlisansta ise 60 binlik bir azalma var. Kontenjanını en çok ‘uluslararası ticaret ve finans’ arttırdı. Gözde alanlardan işletme ve iktisat ise yüzde 20’den fazla küçüldü.

OSYM’nin ‘Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nu 3 Temmuz’da önbilgi vermek için yayınlanmasının ardından bölümlerin kontenjanları da aşağı yukarı belli oldu. Bu yıl devlet ve vakıf üniversitelerinde önlisans, lisans, açıköğretim ve uzaktan öğretim de dahil toplam kontenjan, 1 milyon 43 bin 177’yi buldu. Geçen yıla göre lisansta yaklaşık 6 bin, önlisansta ise 60 bin kontenjan azaldı. Eğitim uzmanı Salim Ünsal’ın desteğiyle 2018 lisans programlarındaki kontenjan değişimlerini analiz ettik. Ünsal, adaylara tercih önerisinde bulunmayı da ihmal etmedi.

SONUÇLAR 31 TEMMUZ'DA

12 bin 500 lisans, 10 bin 500 civarında da ön lisans programı olduğunu belirten Burak Kılanç, "31 Temmuz Salı günü sınav sonuçları açıklanacak.  Adaylar, 23 bin satırlık bir listeden 24 tanesini tercih edecekler. Tercih yapmadan önce adayların puanlarını ve başarı sıralarını bilmeleri gerekiyor. O tarihten itibaren tercih maratonu başlamış olacak ve adaylar 7-14 Ağustos tarihleri arasında tercihlerini elektronik ortamda yapacaklar. Yerleştirme sonuçlarının ne zaman açıklanacağıyla ilgili kesin bir bilgi yok. Ancak 27 Ağustos ile başlayan haftanın ikinci yarısından itibaren açıklanmasını bekleyebiliriz. Adaylar yerleştirildiklerini öğrendikten sonra 3-7 Eylül arasında üniversitelere gidip şahsen  ya da 3-5 Eylül arasında e-kayıt sistemiyle kayıt olacaklar." diye konuştu.

İŞLETMEDE ERİME
Bu yıl ilk kez uygulanan YKS’nin ardından en çok tercih edilen programların kontenjanında geçen yıla göre değişiklikler oldu. Cazibesini yitiren bölümlerin kontenjanları büyük oranda azaldı. 2018’de en dikkat çeken küçülmelerden biri, iktisat ve işletmede ortaya çıktı. İki bölümde daralma ortalama yüzde 25’i buldu. İşletme, iktisat, siyaset bilimi ve kamu yönetimi öğrencilerini ilk yıl ortak derslerle ilgili bölümlere hazırlamayı hedefleyen ‘Eşit Ağırlıklı Programlar’ ise; yüzde 79.4 ile en çok daralan bölüm oldu. Geçen yıl 452 olan kontenjan, 2018’de 93’e geriledi. Onu, yüzde 71.1 ile bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği; yüzde 66.7 ile bilgisayar-enformatik ile psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmenliği izledi.

 

Üniversite kontenjanları azaldı
 
 

TIPTA 1.000 YENİ KONTENJAN
Tıpta kontenjanlarsa yüzde 7 arttı. 2018’de 1.000 yeni adaya daha yer açıldı. Böylelikle 14 bin 643 aday için kontenjan oluştu. Artış makine mühendisliğinde yüzde 7’yi, psikolojide ise yüzde 16.9’u buldu. Hukukta kontenjanlar yüzde 5.8 yükseldi. 917 yeni sıra eklendi, 2018’de 16 bin 662 aday hukuk eğitimi alabilecek. 

 

Üniversite kontenjanları azaldı

DİŞ HEKİMLİĞİNDE ARTIŞ

Burak Kılanç, "Türkiye hala en çok işletme kontenjanları var. 16 bin 794 kontenjan işletmeye ait. Geçen seneye kıyasla yüzde 24'lük bir düşüş var. Hukuk 16 bin 662 kontenjanla ülke genelindeki en yüksek ikinci kontenjana sahip ve geçen seneye oranla yüzde 6'lık bir artış var. Üçüncü en büyük kontenjan ilahiyat, ardından hemşirelik, ondan sonra iktisat geliyor, İktisatta da geçen yıla göre yüzde 20'lik düşüş var. tıp bölümünde artış ya da azalma söz konusu değil 13 bin 606 kontenjan var. En büyük mühendislik kontenjanı inşaat mühendisliğinde. Diş hekimliği 6 bin 100 ile kontenjanlarında yüzde 32'lik bir artış var. Eczacılık kontenjanı da yüzde 29'luk bir kontenjan artışı ile 3 bin 366'ya yükselmiş." dedi.

 

 

ULUSLARARASI TİCARET VE FİNANS 10’A KATLADI
Bazı programlar yeni açılanlarla kontenjanını yüzde 800’e varan oranlarda arttırdı. Uluslararası ticaret ve finans, 2017’de 130’luk kontenjanını yüzde 832 artışla 1.212’ye yükseltti. Tekstil ve moda tasarımı, medya ve iletişim, yeni medya ve iletişim de kontenjanını yüzde 200’den fazla yükselten programlar arasında yer aldı.

 

TERCİHLER 7-14 AĞUSTOS’TA
Sınav sonuçlarını 31 Temmuz’da öğrenecek adaylar, tercihlerini ise 7-14 Ağustos’ta T.C kimlik numarası ve şifreleriyle ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’nden yapacak. 2018-Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) 150 ve üzeri puan alanlar, ön lisans; 2018-Alan Yeterlilik Testi (AYT) veya Yabancı Dil Testi’nde (YDT) ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alanlar ise, lisans programlarını seçebilecek. Bu yıl da YGS-LYS’de olduğu gibi tercih sırası dikkate alınıyor.

Adayların, 24 tercih hakkı var. Kayıtlar 3-7 Eylül; elektronik kayıtlar ise, 3-5 Eylül’de olacak. Kayıtlar tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlara, ÖSYM ek yerleştirme yapacak.

 

Üniversite kontenjanları azaldı
 

 

TERCİHTE YELPAZENİZİ GENİŞ TUTUN
Sınav sisteminin değişmesine rağmen, bölüm ve tercih işlemlerinde önemli bir farklılık yok. Adayların puanlarının ve sıralarının kılavuzdaki programlara ne ölçüde denk gelebileceğini bilememeleri, kafaları karıştırabilir. 

Tercih araştırması yapmak için sınav sonuçlarının açıklanmasını beklemeyin, kılavuzu dikkatli okuyun. Tercih de en az sınav kadar önemli. Elde edilen başarıyı iyi değerlendirmek gerekiyor. Tercihe kafa yorun; bölümlerin eğitim ve iş koşullarını öğrenin; kendi ilgi, istek ve yeteneklerinizin de farkına varın.

2018’deki sistem değişikliğinin yarattığı belirsizlikler nedeniyle tercihlerinizi geçen senelere göre daha geniş yelpazeden seçmeye özen gösterin.

Bu yıl cazibesini yitiren bölümlerin kontenjanları düştü. Bu olumlu. İlgi çeken ve son yıllarda tercih listelerinde sıklıkla yer alanların kontenjanları ise önemli oranda arttı.

Açıköğretim programlarının kontenjanlarının daraltılması, örgün eğitimde okumak isteyenler için olumlu bir gelişme. Son yıllarda özellikle açıköğretim programlarının doluluk oranlarında önemli azalma yaşanmıştı. 

BÖLÜNEN ÜNİVERSİTELER DE VAR
Yıl içinde bölünerek yeni açılan üniversiteler de kılavuza girdi. Bunlar her ne kadar isim olarak yeni olsalar bile, köklü ve geleneği olan üniversitelerden bölünerek çoğaldıkları için eğitim niteliği ve öğrenci memnuniyeti konusunda sorun yaşanabilir.

Tıp, hukuk, mühendislik, mimarlık ve öğretmenlik programları için belirlenen sıralama barajlarında değişiklik yok. En büyük sıkıntı, burada yaşanabilir. Geçen yıl sistemin yönlendirmesiyle puan türlerinde daha homojen bir kitle bulunuyorken, bu sene sıralama dağılımları fazlasıyla heterojen olacak. Aynı puan türünde sıralamaya dahil olsa da, o puan türüyle işi olmayan, tercih yapmayacak binlerce öğrenci ortaya çıkabilir. Bu da o puanla tercih yapacak, alt sıralardaki adayları zorlayacak. Özellikle taşradaki devlet ve vakıf üniversitelerinin ücretli programlarını etkileme riski var. Sıralama barajından en fazla mühendislik ve öğretmenlikler etkilenebilir.

2017’DE REKOR BOŞLUK
2017’de üniversitelerdeki ilk yerleştirmelerin ardından lisans ve ön lisans programlarındaki 910 bin 671 kontenjandan 696 bin 241’i dolmuş, 214 bin 430’u ise boş kalmıştı. 2016’da bu sayı sadece 60 bindi.

BÜYÜK FARKLILIKLAR YAŞANABİLİR

Adaylara kılavuzu incelemeleri tavsiyesinde bulunan B. Kılanç, hangi bölüm ve okulu ziyaret edecekleri konusunda bir yol haritası çıkarmaları gerektiğini belirtti.

40 soruluk iki testten 8’er net çıkaranın, 180 puan barajını aşacağını da hatırlatan Kılanç, "Bir ay kadar önce YÖK'ün öğrencilerin faydasına yapmış olduğu bir değişiklik vardı. İki testin ikisinden de yarım net yapmak yerine birinden yarım net yapıyor olmanın puanın hesaplanmasına yetmesiyle ilgili olumlu bir değişiklikti. Ancak bu değişikliğin barajı geçen aday sayısında ciddi bir yükselme yaratmasından dolayı başarı sıralarında yorumlamanın güç olacağı bir tercih dönemi ile karşı karşıya kalacağımızı ön görüyoruz. Tercih dönemi her ne kadar belirsizliklerle yaklaşıyor olsa da o döneme kadar yapılacak çalışmalarla aday ve ailelere yol gösterecek güzel tablo önlerinde olacaktır. Kılavuzdaki önemli değişikliklerden bir tanesi de bazı üniversitelerin ikiye bölünmesiyle yeni üniversitelerin kılavuza girmiş olmasıdır. Adayların buna dikkat etmesi gerektiğini düşünüyorum. Tercih dönemiyle ilgili bu sene geçmiş yıllara kıyasla çok büyük farklılıkların olabileceği bir yıl. Büyük fırsatlar olduğu kadar risklerin de olabileceği bir sene. Adayların biraz sabırlı olması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

 

 4.1. KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER
 
a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi
b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)
c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf
d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge
e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir.
 
Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmaları gerekmektedir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir.
 
4.2. KAYITLA İLGİLİ BİLGİLER
 
a) Adayların kayıt için bizzat başvurmaları (elektronik kayıt hariç) gerekmektedir. Posta ile kayıt yapılmaz.
b) Kayıt için istenen belgelerin onaysız sureti veya fotokopisi kabul edilmez.
c) Belgeler eksik ise kayıt yapılmaz.
d) Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemez.
e) Yükseköğretim kurumları, kayıt yaptıracak adaylardan sağlık kurulu raporu isteyebilir. f) Üniversiteler, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya yetkilidir.
 
YKS Kılavuzlarında yer alan yükseköğretim programlarında aynı anda aynı düzeyde örgün iki yükseköğretim programına kayıt yaptırılamayacağına ve eğitime devam edilemeyeceğine ilişkin 10/02/2016 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararı uyarınca, durumları bu açıklamaya uyan adaylar halen kayıtlı oldukları yükseköğretim kurumundan ilişiklerini kesmedikleri takdirde yeni yerleştirildikleri yükseköğretim programına kayıt yaptıramazlar.
 
Söz konusu kararlar öğrencilerin YKS tercih ve yerleştirmelerinde herhangi bir programa yerleştirilmesine engel değildir.