Öğrenci olmanın ne olduğunu sadece öğrencilerin bildiğini söylesem sanırım hata etmiş olurum.Çünkü öğrenci okutmanın ne kadar zor bir durum olduğunu anlamak için öğrenci anne babası olmak gerekir. Bu durumu bilen öğrenciler anne ve babalarına yük olmamak için öğrencilik dönemlerinde çeşitli işler yapmaktadırlar. Bu işler genelde günübirlik olsada aralarında öğrencilik yıllarının tamamına yetecek, hatta öğrencilik bittiğinde hayatına yön verecek işlerde bulunmaktadır.

Ekonomik giderler öğrenciler için artık sorun olmayacak. Ev kirası, yurt gideri, kitap gideri gibi öğrenci harcamalarını çoğu öğrenci gibi artık sizlerde kendiniz kazanacaksınız. Şunu belirteyimki aşağıda açıklayacağımız öğrenciler için iş fikirleri tamamen denenmiş ve kesin sonuç alımış işlerdir. Bu şu demek oluyor. Sizde para kazanabileceksiniz.

Evet, kariyerine başlamadan önce deneyim kazanan bu gençler doğal olarak iş hayatında başarılı olma ihtimallerini de arttırıyorlar. Daha doğrusu, üniversite döneminde çalışarak deneyim kazananlar hem işe girme sürecinde hem de sonrasında diğerlerine göre çok daha avantajlı oluyorlar diyelim. Çünkü işe alımlarda kişinin daha önce çalışmış olması, özellikle de üniversite döneminde kendi parasını kazanmış olması mülakatçıların dikkatini çekiyor. Ayrıca iş hayatını az çok tanımış olmaları onların kendilerine daha uygun işler bulmalarına da katkı sağlıyor. Neticede; üniversite döneminde çalışmak gençler için pek çok farklı açıdan kazanç getirecek bir deneyim diyebiliriz. İşte bu nedenle de; bugün sizlere üniversite öğrencilerinin rahatlıkla yapabileceği basit işlerden bahsetmek istiyorum.

Eğitim hayatınıza engel olmadan sürdürülebilecek bu işlerle siz de kendi paranızı kazanabilir ya da ailenizin bütçesine katkıda bulunabilirsiniz. Gençliğin verdiği heyecanla istediğiniz pek çok şeyi elde edebilir, hatta yeterince kararlı olursanız bir araba alacak kadar çok para kazanabilirsiniz. Sonuçta; etrafımızda kendi kazandığı parayla kendi arabasını alan pek çok başarılı üniversite öğrencisi var. Ya da yine kendi kazandığı parayla tatil döneminde yurt dışına çıkıp, burada bir yandan para kazanmaya devam ederken bir yandan da dil öğrenen bir sürü geleceği parlak genç var. Neden siz de onlardan biri olmayasınız ki? Neden hem bedeninizin hem de zihninizin en verimli çağlarında geleceğiniz için iyi bir şeyler yapmayasınız? Eğer bu dediklerime katılıyor ve zamanınızı çarçur etmek yerine akıllıca kullanmak istiyorsanız aşağıdaki para kazanma yöntemlerini kesinlikle incelemelisiniz. Kim bilir, bu yöntemler sayesinde belki de hiç düşünemeyeceğiniz kadar çok para kazanırsınız.

İşte üniversite öğrencilerinin rahatlıkla kullanabileceği basit para kazanma yöntemleri:

anket işi yapmak ile ilgili görsel sonucu

1-Anket İşi yapmak

Anket firmaları genelde az maliyetli olması açısında anketör olarak üniversite öğrencilerini çalıştırmayı tercih ederler. Hem sürekli ş olmaması hem de parça parça olması, part time iş arayan öğrenciler içinde ideal bir gelir kapısı olmaktadır. İş olduğu zaman öğrencileri çağırırlar ve belirlenmiş bir yerde anket yaptırmak üzere işi verirler. Süreç bu şekilde devam eder.

özel ders vermek ile ilgili görsel sonucu

2-Özel Ders Vermek!

Üniversite döneminde sürekli yeni bir şeyler öğrenir, sürekli kendinizi geliştirirsiniz. Gençliğin verdiği zindelikle bilgileri çok daha kolay alır, öğrenme süreçlerinden kolaylıkla geçersiniz. Ve eğer isterseniz; bu durumu para kazanmak için lehinize kullanabilirsiniz. Halihazırdaki bilgilerinizi kullanarak diyorum, dilerseniz bu şekilde para kazanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey doğru yerlere ilan vermek ve sizden ders almak isteyen kişilerin kapınızı çalmalarını beklemek.

Sonuçta her ne kadar klişe olsa da bu yöntemi kullanarak gayet iyi miktarda para kazanan sayısız öğrenci var. Çünkü öğrenciler profesyonel özel ders hocalarına göre daha düşük ücretler karşılığında ders veriyorlar ve bu nedenden dolayı da pek çok kişi tarafından tercih ediliyorlar. Siz de işinizi iyi yaparak kısa zaman içinde öğrenci sayınızı arttırabilir, kendi parasını kazanan başarılı öğrencilerden biri olma fırsatını yakalayabilirsiniz. Bunun için çok uğrak yerlere öze ders verilir diye ilan asabilirsiniz. İnternette ilan verebilirsiniz.

internetten satış yapmak ile ilgili görsel sonucu

3-İnternetten Satış Yapmak!

Üniversitede döneminde yapabileceğiniz basit işlerden bir tanesi de internetten satış yapmak. Ve internetten satış yapmak denildiğinde bir sürü farklı yöntem kullanabileceğinizi bilmelisiniz. Mesela; kullanmadığınız eşyaları satarak para kazanmak bunlardan sadece bir tanesi. Dolabınızı doldurmaktan başka bir işe yaramayan her türlü eşyanızı satarak ihtiyaçlarınızı karşılamayı düşünebilirsiniz. Ya da markaların kampanyalarını takip ederek 2 alana 1 bedava, % 50 indirim gibi fırsatlardan faydalanabilir, sonra da satın aldığınız bu ürünleri daha yüksek fiyatlar karşılığında satabilirsiniz.

Sonuçta; zaten alışveriş merkezlerini sık sık ziyaret ettiğinizi veya internette vakit geçirdiğinizi düşünecek olursak, markaların kampanyalarını takip etmeniz çok zor olmayacaktır. Daha da iyisi, bu süreçten büyük ihtimalle keyif alacaksınız. Neticede, bu alanda hangi yöntemi kullanacağınız tamamen size kalmış. İsterseniz; ilgili internet sitelerinden ürün satışı yapabilir, isterseniz de son zamanların en gözde yöntemlerinden biri olan Instagram’dan satış seçeneğini kullanabilirsiniz.

İster bir iş fikri olarak seçin isterseniz ek gelir amaçlı olarak yada mevcut işlerinize çeşitlilik katmak için olsun internetten satış yapmak aslında çok kolay bir girişimdir. Sadece biraz bilgi, fazlaca ilgi ve zaman ile internetten para kazanmak mümkündür.

İnternet artık hayatımızın her alanına girdi, sosyal medyada sosyalleşmekten, youtube üzerinden kedi videosu izlemekten, istediğiniz mağazadan alışveriş yapmaya, uçak bileti almaya, oyun oynamaya, haber okumaya vb. bir çok etkileşime açık hale geldi.

Doğal olarak burada dönen para ve satılan ürün/hizmet çeşitliliği de hızla artmakta. Peki siz internetten satış yapmak için bu çeşitliliğin içerisine bir damla olarak atılmak ve büyümek istemisiniz.

part time iş fikirleri ile ilgili görsel sonucu

4-Dönemsel ya da Yarı Zamanlı İşlerde Çalışmak! Part time işlerde çalışarak boş zamanınızı paraya çevirin

Üniversite öğrencileri tarafından sıklıkla tercih edilen bir diğer iş de dönemsel ya da yarı zamanlı işlerde çalışmak. Evet, siz de eğitim hayatınızı aksatmayacak zaman dilimleri içerisinde çalışmayı seçerek geçiminiz sağlayabilirsiniz. Sonuçta; öğrenciler için yapılabilecek bir dizi farklı iş var. Tabii, bu işler arasında en iyi seçenek ileride yöneleceğiniz alanla ilgili bir şeyler yapmak ama böyle bir fırsatınız olmazsa elbette farklı alanlarda da boy gösterebilirsiniz. Mesela; restoranlarda çalışabilir, mağazalarda satış temsilciliği yapabilir, ürün tanıtımcısı olarak dönemsel işlerde yer alabilir, fuarlarda görev alabilir, anketörlük yapabilir, yeteneklerinize göre daha milyon tane farklı işte çalışabilirsiniz. Yeter ki güvenilir bir yer bulun ve eğitim hayatınızı işiniz yüzünden sekteye uğratmayın.

Yirmi dört saat ders çalışan öğrenci yoktur ama 24 saat uyuyan öğrenci çoktur. Boş vakit bulamıyorum diye birbirimizi kandırmayalım. Bende sizde biliyorsunuz ki öğrencilik zamanının çoğu boş geçmektedir. Evde uyumaktansa parttime işler bizi bekliyor.

Part time işler neler midir. Müşteri temsilciliği, garsonluk,tercümanlık, kasiyer, makale yazarlığı. Bu işler sizin yeteneğinize göre uzar gider.

fırsatları değerlendirmek ile ilgili görsel sonucu 

5-Fırsatları Değerlendirmek!

Fırsatları derken, ne mi demek istiyorum? Aslına bakarsanız, bu noktada birazcık aklınızı kullanmanız birazcık da çevreye sahip olmanız gerekiyor. Örneğin; bir arkadaşınızın ödevini yaparak para kazanabilirsiniz. İhtiyacı olan tanıdıklarınıza taşınma sürecinde yardımcı olabilir, eşyalarını toplayabilir, temizlik yapabilir, bebek bakabilir, çim biçebilir, boya badana yapabilir, garaj düzenleyebilir, artık aklınıza ne gelirse onu yapabilirsiniz.

Ama dediğim gibi, burada kulağınızı açık tutmanız ve karşınıza çıkan fırsatları kaçırmamanız gerekiyor. Mesela; sürekli kullandığınız bir yol üzerindeki zengin görünen bir evin bahçesinin bakıma ihtiyaç duyduğunu düşünüyorsunuz. Ve orada yaşlı bir çiftin oturduğundan eminsiniz. Fırsatını bulduğunuzda onlara uygun bir dille isterlerse düzenli olarak bahçelerinin bakımını yapabileceğinizi söyleyebilirsiniz. Kısacası, fırsatın önünüze gelmesini beklemek yerine ona gitmeyi öğrenmelisiniz.

oyun abisi ablası ile ilgili görsel sonucu

6-Oyun Abisi/Ablası Olmak!

Son zamanlarda öğrenciler yeni bir fırsat oluşturdular. Oyun ablası oyun abisi adını verdikleri günlük çoçuk bakıcılığı işinin parkta ki versiyonu olarak bilinmektedir. Küçük çoçukları alıp bir kaç saatliğine parkta oyun oynatıyorsunuz ve para kazanıyorsunuz. Bu iş size bir ip ucu niteliğinde olsun. Değerlendirin.

Özellikle çocuklarla iyi anlaşabilen ve onlarla vakit geçirmeyi seven gençler için düşünülmesi gereken bir iş olan oyun ablalığı ya da abiliğine ne dersiniz? Siz de haftada birkaç saatinizi bu işe ayırarak geçiminizi sağlamak istemez misiniz? Evet, son zamanlarda çalışan veya çalışmayan pek çok ebeveynin yararlandığı bu yöntem sayesinde siz de kazanç elde edebilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey, internetteki ilanlara başvurmak ve ailenin güvenini kazanmak. Evet, siz de saat başı ücret alarak çalışan oyun ablaları ya da abilerinden biri olmak ister misiniz? Bir yandan para kazanırken bir yandan da inanılmaz enerjileri olan çocuklarla eğlenmek sizce de gayet cazip bir fikir olarak görünmüyor mu?

blog açmak nasıl olur ile ilgili görsel sonucu

7-Blog Açmak! Blog yazarlığı yapmak

Üniversite yılları boyunca yapabileceğiniz bir diğer iş de blog açmak. Tabii, bu alana ilgi duyuyorsanız. Okuduğunuz bölüm gereği ya da sadece hobi olarak yazı yazıyor, yazdıklarınızın beğeni aldığını görüyorsanız siz de bir blog açarak bu işten para kazanabilirsiniz. Hem bu şekilde bir yandan kendinizi geliştirir bir yandan ifade gücünüzü güçlendirir bir yandan daha mutlu olur bir yandan da kazanç elde edersiniz.

Tamam, belki blog açar açmaz direkt olarak para kazanmaya başlamazsınız ama yeterince sabır gösterdiğinizde blogunuzdan hiç düşünemeyeceğiniz kadar çok para kazanabilirsiniz. Sonuçta, sadece bu işle uğraşacaksınız diye bir kural da yok. Bir yandan blogunuz için çalışırken bir yandan da başka para kazanma yöntemleriyle uğraşabilirsiniz. Sonuçta; hayatınızın en “koşturmacasız” yıllarını yaşıyorsunuz ve sahip olduğunuz bu güzel zamanları yapabileceğinizin en iyisini yaparak geçirmelisiniz.

Tuttuğunuz ders notlarını ve eski kitaplarınızı satın ile ilgili görsel sonucu

8-Tuttuğunuz ders notlarını ve eski kitaplarınızı satın

Öğrenci olanlar için hayatın iki gerçeği vardır. Kitap ve ders notları. Öğrenciler not tutmaktan nefret eder. Bizler ise not tutma işini bir meslek haline getirebiliriz. Tutmuş olduğumuz notları not tutmayan arkadaşlara pazarlamak benimde öğrencilik yılarımda yaptığım en güzel işti. Çok para kazandırdı bana. Sizede özellikle not satma işini öneriyorum.

Bir önceki dönem kitaplarınızı çöpe atmayın. Çünkü kitapların ne kadar pahalı olduğunu gören yeni öğrenciler eski dönem öğrencilerinden bu kitapları tedarik edecektir. Siz uyanık olun ve arkadaşlarınızın kitaplarınıda bir sonraki dönem satmak için önceden bedava alın. Hatta sınıf sıra gözlerinden toplayın. Bu durum okulunda hoşuna gidecektir. Temiz okulu kim sevmezki.

tanıtım stand  işi yapmak ile ilgili görsel sonucu

 9-Tanıtım Yapma İşleri:

Özelikle büyük firmalar ürünlerini tanıtmak ve daha fazla satmak için alış veriş merkezleri, marketler, kalabalık caddeler ve şehir merkezleri gibi yerlere stant açarlar. Bu tür yerlerde üniversite öğrencileri hem genç olması hem de dinamik olması gibi sebeplerden dolayı tercih edilirler.

online yazarlık ile ilgili görsel sonucu

 10- Online Yazarlık

Yen şeyler okumayı, araştırmayı ve yazmayı sevenlerdenseniz çok fazla zorlanmadan para kazanmanızı sağlayacak olan yol, online olarak makaleler yazmaktır. Bu tür işler için freelance iş türlerini internetten araştırmanız ve verilen başlık, kelime sayısı, kullanılması gereken kelimeler gibi kriterlere göre makaleler yazmanız gerekir. Bu tür çalışmalarda en büyük avantaj istenildiği zaman istenilen yerden çalışmaktır. Bir ofise bağlı olmamanız kendinizi rahat hissetmenizi sağlasa da yazmanız gereken makaleleri zamanında yetiştirmek ve sürekli yeni şeyler yazmak zihinsel açıdan yorucu olabilir. Yazarlığın yanı sıra eğer iyi bir tasarımcıysanız ve tasarım programlarını kullanabiliyorsanız küçük çaplı tasarım işleri, web tasarımları da yapabilirsiniz. Bunu da yine online olarak gerçekleştirebilirsiniz.

youtube kanalı ile ilgili görsel sonucu

11-Youtube Kanalı Açmak

Social medyanın ya da internetin gücünü inkar etmek artık neredeyse imkansız. Eğer yaptığı şeyleri paylaşmayı seven yeni şeyler üretme isteği olan biriyseniz birYoutube kanalı açabilirsiniz çünkü açtığınız kanalda paylaştığınız videolar gerçekten yüksek ve sürekli izlenme oranına ulaşırsa beklediğinizden çok daha fazla gelir getirebilir. Fakat artık o kadar fazla Youtube kanalı var ki sizin farklılaşmanız ve kendinizi göstermeniz gerekiyor. Bu aşamadan sonra sponsorluklar ya da reklamlarla kanalınızı büyüterek, çok daha ileri taşıyabilir ve aynı zamanda ek gelir elde edebilirsiniz. Youtube kanalı açmak yerine bir blog da açmanız mümkün. Buradan yazılarınızı, fotoğraflarınızı ya da videolarınızı paylaşarak belli bir takipçi sayısına ulaşırsanız aynı sıçramaları buradan da yapabilirsiniz.