Ücretli Öğretmen alımında bile torpil ve kayırma had safhada mı?

Milli Eğitim Bakanlığı, İl MEM'ler aracılığı ile norm açığı olan yerlerde öğretmen ihtiyacını gidermek maksadıyla duyuruya çıkıyor ve KPSS puan üstünlüğüne göre öğretmenler görevlendiriliyor.

MEB'de Ağustos ayında başlayan ücretli öğretmen başvuruları sonunda adaylar atama beklerlerken şimdi atamalar açıklanmaya başlandı. İlçeler bazılarını arıyor fakat yüksek puanlı çok sayıda aday aranmıyor diye sık sık mesajlar geliyor.

Yüksek puanı olduğu halde aranmayan adaylar torpile ve kayırma olduğunu iddia edip uygulamaya isyan ve itiraz ediyor.

İŞTE SOSYAL MEDYADA ve BİZE GELEN MESAJLARDA TEPKİLER

"-Ücretli öğretmenlikte bile torpil iddiaları canından bıktırıyor

-KPSS de yüksek puan aldım. Atanma şansım bile var. Ama ilimde öğretmen olamıyorum.

-Torpilliler atanıyor

-Hicbir yerden aranmadim, hicbir listede de adim yok. Calismak da zorundayim.

-Bende bu sene eğitim fakültesinden mezun oldum hocam.Baktım bu ücretli denilen şeyin sonu yok oturup kpss çalışıyorum.Bu sene olmazsa seneye.Başka çaresi yok.

-4 yıl oku,formasyonun olsun,hatta tecrunen de olsun ama gel görki ücretli bunlara ragmen çıkmadı.Bir de güya biri olmazsa diğeri olur diye 4 5 ilceye basvurmuştum.Kara kara ben de düsünüyorum,özel sektore de basvurdum hep bir oyalamaca,olumsuz sonuç.Şimdi de kpss çalışıyorum.Ya olucak ya olmayacak.Açıkcası cok umutsuz ve üzgünüm.

-Puanım iyi sadece iki üç yere basvurayim kesin çıkar dedim ama devreye torpil vs. Şeyler girince olmadı. Salı günü lokantada komi olarak işe başlayacağım

-Adamı olan aranıyor

-Ücretli öğretmenlikte bile torpil ön planda.

-İlçe Kpss puanını esas alıp atama yapması lazım. Ama buna bakan yok.Öncelik kartvizit.

-Adamın olmayınca ücretli bile olamıyorsun. Torpil, torpil, torpil...

-İlçe milli eğitimde adamı olan kişi, branşı ne olursa olsun tak diye en güzel okula yerleşiyor. Bu kişi neye göre buraya görevlendirilmiş diye araştırıyorsunuz. Diğer ücretli öğretmenlerden tek farkı torpili çıkıyor."

EĞİTİMCİLERİN GÖRÜŞÜ: Bu konuda yapılması gereken en önemli şey şefaaflık adına atanan listeler ilçe WEB sayfalarında yayınlansın. Hangi aday hangi puanla atanmışsa yayınlansın. Sosyal medya da yaygınlaşan bu iddialara karşı ilçeler listelerini yayınlasınlar.