Müslümanların en önemli zaman dilimlerinden birisi olan 3 aylar yaklaşıyor. Receb, Şaban ve Ramazan Ayından oluşan üç aylar islamın ilk dönemlerinden beri manevi açıdan büyük önem taşımaktadır.

Üç aylar ne zaman başlıyor? 2017 Recep ayı, Şaban ayı ve Ramazan ayı ne zaman? Büyük muhaddis Buhari tarafından rivayet edilen bir hadiste mübarek üç aylar hakkında Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) şöy buyurmuştur: " “Recep Allah"ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan ise ümetimin ayıdır" İslami Hicri takvimde Recep ve Şaban aylarının Ramazan ayından önce gelmesinin hikmetlerinden biriside mübarek olan ve büyük fazilet sahibi olan Ramazan orucuna hazırlık yapılmasıdır.

Müslümanlar için büyük bir öneme sahip olan Ramazan ayının hazırlığı böylelikle üç aylarla başlıyor. Dünyanın tüm her yerinde büyük bir özlemle beklenen 2017 Ramazan ayının başlangıcı ve üç ayların başlangıcını haberimizde inceleyebilirsiniz. İşte mübarek üç aylar...

3 aylar nez aman başlıyor ile ilgili görsel sonucu

Peygamberimiz (S.A.V.) bir hadisinde Ramazan ayı için Ramazan ayının “başında rahmet, ortasında af, sonunda cehennemden azad vardır diyerek müslümanlar için bu ayı 11 ayın sultanı kılmıştır.

3 aylar nez aman başlıyor ile ilgili görsel sonucu

Özellikle üç aylar denilen Receb, Şaban ve Ramazan ayında manevi huzur ve mutluluk bir hayli fazladır. 2017 yılı Receb Ayı, 29 Mart 2017 Salı günü başlayacak. Receb Ayı içerisinde Regaib ve Miraç Kandilleri de bulunmaktadır.

2017 Yılı Regaib Kandili 20Mart 2017 Perşembe gününe, 23 Nisan 2017 Pazar gününe ise Miraç Kandili denk gelmektedir. Şaban Ayı 27 Nisan 2017 Perşembe günüdür.

 

Şaban Ayı içerisinde bulunan Berat Kandili ise 10 Mayıs 2017 Çarşamba günüdür. 27 Mayıs 2017 Cumartesi günü ise Ramazan Ayı'nın ilk günüdür. 21 Haziran 2017 Çarşamba günü Kadir Gecesi'dir. 24 Haziran 2017 Cumartesi Günü ise Arefe günüdür.

ramazan ile ilgili görsel sonucu

2017 YILINDA ÜÇ AYLAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
Müslüman Alemi için son derece önem arz eden Üç Aylar'a başlangıç tarihine güç geçtikçe yaklaşıyoruz.

Üç Aylar Regaip Kandili'nin gelişi ile 30 Mart 2017 Perşembe gecesi başlayacaktır. Recep Ayı ile başlayan, Şaban ile devam eden ve Ramazan Ayı ile bitecek.

30 Mart 2017 tarihinde başlayacak üç aylara toplamda 34 gün kaldı

2017 dini günler takvimi ile ilgili görsel sonucu