THY’nin Atatürk Havalimanı’nın hemen yanı başındaki genel merkezinde grubun Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ve beraberindeki yönetim takımıyla gerçekleştirilen dünkü buluşmada, 2017 için iyimser bir tablo çizildi.

YENİDEN KALKIŞ İÇİN HAZIRIZ
“Yaşanan her şeye rağmen büyük ölçüde yaraları sararak pist başındayız. Yeniden kalkış için hazırız” diyen Aycı, gerek 250 milyon doları aşan tasarruf paketinin etkisi gerekse şu anki rezervasyonlardan, havada yeniden kârlı yıllara uçuşu hedeflediklerini söyledi.

Aycı, şu anda görünen normal dönemin sürmesiyle (transit yolcuların artış trendi ve ayağını Türkiye’den kesen ziyaretçilerin yeniden ülkemize gelmesi) 9 sıfırlı hareketlere alışmamız gerektiğini ısrarla vurgularken, 2017’nin “kara dönüş yılı” olacağı konusunda iddialı.

10 Mart’ta açıklanacak bilançoda şirketin zarar yazacağını ama bunun alınan tedbirlerle önemli ölçüde aşağı çekildiğini vurgulayan Aycı, 1 milyar dolarlık kâr yıllarının ise şu an inşaatı süren yeni havalimanının da açılmasıyla birlikte çok geçmeden yeniden yakalanacağı görüşünde.

BU YIL TÜM FİLO HAVADA OLACAK
Azalan işlerin etkisiyle THY’nin filosunda en yüksek noktada 30’a kadar uçak 2016’da parka çekilmişti. Milyonlarca dolarlık zarardan kaçınmak adına bu yola başvuran şirket, bu sırada uçak içi yenilemeler için çalıştı. Bu yıl tüm filo havada olacak.

Suudi Arabistan, Rusya, İran rezervasyonlarından umutlu olan Aycı, adeta bıçak gibi kesilen Batı destinasyonu için de art arda kampanya yapacaklarını belirtiyor. “Batı cephesinde şimdilik değişen birşey yok” diyen Aycı, kampanya etkisiyle bu havanın da olumluya dönmesini bekliyor.

2014 ve 2015 yıllarında Türkiye’ye gelen ama 2016’da ülkemizi ziyaret etmeyen yabancı misafirler için kampanya başlatacaklarını anlatan Aycı, “Türkiye seni özledi” diyerek 1 mil karşılığında (vergiler hariç) uçak bileti vereceklerini açıkladı. Transitte Pakistan’dan gelenler için de 1 ve 2 gecelik ücretsiz konaklama paketi hazırladıklarını anlatan Aycı, “Önce biz uçağı dolduracağız, sonra oteller ve restoranlar dolacak” dedi.

VARLIK FONU İLE HÜCUM OYNAYACAĞIZ
Türkiye Varlık Fonu’na (TVF) devredilen şirketlerden biri olan THY’nin bu işten fayda sağlayacağını ifade eden Yatırım Ajansı deneyimli yönetici İlker Aycı, şöyle konuştu: “Varlık fonları ile daha önce çalıştım. TVF’nin Türkiye’ye yarar getireceğine inanıyorum. Ülke olarak elimizdeki değerleri tek bir havuzda toplayarak, defanstan çıkıp hücüm oynayacağız. Norveç, Kanada, Malezya, Çin, Hindistan farklı modellerde bunu uyguluyor.”

THY olarak TVF ile birlikte strateji geliştirerek adım atacaklarına inandıklarını anlatan Aycı, yıllık 2-2.5 milyar dolarlık uçak alımı finansmanına imza atna bir yönetici olarak maliyetleri, faizleri aşağı çekmenin en büyük isteği olduğunu, TVF ile sinerjinin de bu noktada ciddi faydası olacağına inandığını söyledi.

1.000 KİŞİ İŞE ALINACAK
2016 yılında yaşanan daralmaya karşılık istihdamda geri adım atmadıklarını ifade eden İlker Aycı, “THY’de büyük emeği olana insan kaynağımız koruduk. Hatta üstüne 250 kişilik yeni bir takım daha oluşturduk. Uçaklarımız yeri inmesine, işlerimiz azalmasına rağmen personelimizi azaltmayı düşünmedik. Bu yıl da aynı çizgi izlenecek. Geçmişteki 3-4 bin kişilik yıllık işe alımlar kadar olmasa da 2017’de 1.000 kişilik yeni işe alım planımız var. Bunların ağırlığı pilotlar, teknisyenlerden ve yeni iş kollarımızdan olacak” diye konuştu.

Grubun şu anda 24 bini THY’de 26 bini iştiraklerde olmak üzere toplam 50 bin çalışanı bulunuyor.

ÇALIŞANLARA ZAM SÖZÜ VERDİK
THY çalışanlarının zorlu 2016’da şirketlerinin yanında durduğunu ifade eden İlker Aycı, yıllık olarak normalde yüzde 8’lik zam yaptıklarını hatırlatırken, geçen yıl sendikadan gelen taleple bu noktada farklı bir uygulamaya gittiklerini söyledi. THY’nin yaşadığı zorlukları gören çalışanların (sendika) kendilerine gelerek, “0 zam” talep ettiklerini anlatan Aycı, yönetim olarak düşünüp taşınarak, bu fedakarlığın değerinin kendileri için oldukça anlamlı olduğunu düşünüp “O zam olmaz” diyerek, tüm çalışanlara yıllık yüzde 3 zam yaptıklarını ifade etti. Ancak Aycı, sendikaya, dolayısıyla tüm çalışanlara 2017 için belirlenen hedeflerin tutması durumunda, geriye kalan yüzde 5’lik zammı önümüzdeki yıl yansıtma sözü verdiklerini söyledi.

 

PHUKET UÇUŞU GELİYOR
- 63 milyon yolcu taşıyan THY, 20 milyon transit trafiğini üstleniyor.

- 2017’de içeride 32 milyon, dış hatlarda 37 milyon, toplamda 69 milyon yolcu hedefleniyor.

- Şirketin 2017 gelir hedefi 10.1 milyar dolara karşılık geliyor.

- THY’nin filosunda 335 uçak bulunuyor. Filoya bu yıl 6 yeni uçak daha katılacak.

- THY’nin filo yaşı 7. Böylece dünyanın en genç filosuna sahip.

- 2016’da 4 yeni ülkeye daha uçularak uçulan ülke sayısı 120’ye çıktı. 299 havalimanına sefer yapıyor.

- 2016’da Havana ve Zanzibar gibi noktalara uçan şirket bu yıl da rotaya yeni noktalar eklenecek.

- En iddialı nokta ise Tayland-Phuket uçuşu.

Kargoda ilk kez 1 milyar dolarlık gelir sınırı aşıldı.

Şirket ikramda Avrupa liginin hep ilk 3’ünde olacak.

TÜRK’ÜN GÜNEŞİ’ BAŞLIĞI ATTILAR

İlker Aycı, bir Amerikan havacılık dergisinde, THY’nin çok zor bir yılda zor bir akrobasi gerçekleştirdiğine dair bir analize yer verildiğine de dikkat çekti. Aycı, derginin dünyaca ünlü sirk, Cirque du Soleil’e (Güneşin Sirki) atfen Le Soleil du Turc (Türk’ün Güneşi) başlığını attığını da belirtti. Aycı ayrıca Avrupa’da dar gövdede en iyi havayolu şirketi seçildiklerini, geniş gövdede aynı ödülü Singapur Havayolları’nın aldığını da belirtti.

‘SENİ ÖZLEDİK’ TEKLİFİ YAPTILAR

CRM altyapılarını hayata geçirdiklerini artık müşterilerine özel tekliflerle gideceklerini de anlatan İlker Aycı, Türkiye’ye 2014 - 2015 yılında geldiği halde 2016 yılında gelmeyen dünya yolcusu müşterilerine cazip kampanyalarla ulaşacaklarını da aktardı. Aycı, ‘Türkiye’de keşfettiklerin bitti mi?’, ‘Türkiye seni özledi’ ve ‘Bir mil uzağındayız’ adını verdikleri kampanyaları hayata geçireceklerini belirtti.

10.1 MILYAR DOLARLIK HEDEF

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, “2017 yılında yaklaşık 10.1 milyar dolar gelir elde etmeyi birim giderlerde ise yüzde 3-5 arasında düşüş hedefliyoruz” dedi.

THY’DE 2 DÖNÜM NOKTASI

Yeni havalimanının tamamlanması ve Varlık Fonu, yeniden kalkışa hazırlanan THY için kritik önem arz edecek gibi görünüyor. Zira THY’de rekorlar senesi 2015. Hem ciroda hem 3.5 milyar dolarlık piyasa değeriyle zirve o yıl. Bugün o güne göre şirket yüzde 37 daha az değerli ve 2.1 milyar dolar gibi hiç de hak etmediği seviyelerde. Tabii 2016’da şirketin ve Türkiye’nin başına gelmedik kalmadı. Geçen yılın yaraları sarılıyor. Şirket şimdi yeniden kalkışa hazırlanıyor. Eylülde kâr görülebilir. Varlık Fonu’nun tanıtımı açısından da THY Business Class’ı en önemli vitrinlerden biri olacak. THY’nin daha ucuz borçlanma imkânları açısından da Varlık Fonu bazı kapıları açacak. İlker Bey de bunun ilk işaretlerini verdi. Varlıklar ve kaynaklar belki de daha verimli yönetilecek.